ÚSES, EECONET
ANALÝZY Z PODKLADŮ UTP ČR FA ČVUT V PRAZE


           wb01008_.gif (296 bytes)         wb01016_.gif (555 bytes)        wb01010_.gif (312 bytes)
            PŘEDCHÁZEJÍCÍ MAPA   MENU KAPITOLY  NÁSLEDUJÍCÍ MAPA


Pro hodnocení území byly použity území obcí v kterých prochází úSES jako území s významnou krajinářskou, ekologickou a rekreační hodnotou. Zákonná ochrana umožňuje rozvíjet i ostatní funkce území vč. rekreace. Střety v území těchto dvou funkcí nejsou.

_sch_003_doprava.JPG (6928 bytes)

Vymezeny jsou nadregionální a regionální prvky ÚSES - biocentra a biokoridory. ÚSES je ekologická síť zabezpečující ochranu ekosystémů a přírodních krajin nadnárodního významu.

Data obsahují vymezení koridorů ÚTP NR-R ÚSES ČR z r. 1997

Biocentra (jádrová území) - plošná přírodní společenstva, která vytváří ekologicky stabilní části krajiny se soustředěnými přírodními hodnotami. Jejich součástí bývá les, přírodní pastviny a louky, remízky, háje, skupiny volně rostoucích stromů, přirozené vodní plochy, mokřady apod. Umožňují tak trvalou existenci společenstev přirozeného genofondu krajiny.

Biokoridory - liniová přírodní společenstva (pruhy lesa, údolní nivy, břehové porosty, neregulované vodoteče, pásy lučních a travních porostů), která představují dálkové migrační trasy organismů. Biokoridory spojují jednotlivá biocentra a společně tak vytváří ekologicky stabilní části území. Oddělují území stabilní od ploch ekologicky nestabilních.

 

Plochy EECONET nemají v naší legislativě zákonnou oporu, mají však kompatibilitu se státy EU a dalšími okolními státy ČR. Částečně se překrývají s ÚSES, centra EECONET však zaujímají zpravidla větší plochy území nežli biocentra a blíží se svým vymezením a částečně i polohou velkoplošným územím ochrany přírody a přírodním parkům.

Prvky EECONET jsou obsaženy ve dvou vrstvách, obsahujících zóny a koridory

 

 

Podklady: