POČET OBJEKTŮ DRUHÉHO BYDLENÍ (REKREAČNÍ CHALUPY A CHATY) NA 100 TRVALE OBYDLENÝCH DOMŮ

 


           wb01008_.gif (296 bytes)        wb01016_.gif (555 bytes)         wb01010_.gif (312 bytes)
            PŘEDCHÁZEJÍCÍ MAPA   MENU KAPITOLY  NÁSLEDUJÍCÍ MAPA


Databáze byla využita pro hodnocení potenciálu jako ukazatel území, kam se tradičně jezdí pobývat v letní sezóně a kde je prozatím nevyužitá obrovská rezerva kvalitního individuálního ubytování v krajině – tedy takového, o který mají zájem potenciální turisté.

_sch_003_doprava.JPG (6928 bytes)

Vzhledem k tomu, že objekty druhého bydlení (1) nejsou většinou využity celoročně, ale sezónně a především během víkendů, můžeme na základě výše uvedeného ukazatele vytipovat území , ve kterých dochází k výrazně odlišnému využití během roku - především letní sezóny a během víkendu. V oblastech, kde počet objektů druhého bydlení převyšuje počet objektů k trvalému bydlení , dochází v sezónně a o víkendech k nárůstu uživatelů tohoto území. To má za následek jak pozitivní tak negativní důsledky. Za pozitivní můžeme považovat např. existenci provozoven, které zvyšují standart vybavenosti dané oblasti, ale jejichž rentabilita a tedy i samotná existence by nebyla možná, bez toho, kdyby jejich služeb nevyužívali uživatelé druhého bydlení. K negativním jevům patří především to, že objekty druhého bydlení jsou bez potřebné infrastruktury.

Dalším “novým nebezpečím “ je současný právní předpis, který umožňuje přihlášení k trvalému pobytu se souhlasem majitele do OIR za předpokladu prokázání možnosti trvalého pobývání. Nedořešená infrastruktura se v právních předpisech nekonkretizovala a tak jsme svědky vzniku slamových území – viz podrobněji kpt 3

Údaje jsou tabelárně zpracované za obce na základě statistických údajů r. 1991. Nové údaje nejsou prozatím k dispozici v garantované podobě, navíc se nepředpokládá významná změna v posledních 10ti letech ve vývoji a kvantitě OIR.

 

(1) nazývané též objekty individuální rekreace tzv. OIR představují z hlediska stavebních právních předpisů množinu chat, rekreačních chalup vyčleněných a nevyčleněných z bytového fondu a drobných staveb. Objekty druhého bydlení představují v Česku cca 20 % všech obytných staveb. Polovina připadá na rekreační chalupy, tedy objekty původně sloužící k trvalému bydlení, u nichž došlo k přeměně funkce z obytné na rekreační. Druhou polovinu tvoří chaty a rekreační domky, stavěné již primárně pro plnění funkce rekreační.

V nejobecnější rovině je termín druhé bydlení označení pro objekt (čí část objektu), který je přechodným místem pobytu vlastníka(ů) či uživatele(ů), využívajícího(ch) tento objekt převážně k rekreačním účelům, a pro jevy a procesy, s ním spojené.

 

 

Literatura a podklady: