Zpět na obsah

Rasbora klínoskvrná

Rasbora heteromorpha

 

Patří do čeledi kaprovitých ( Cyprinidae).
V přírodě obývá sladké vody Malajského poloostrova, Thajska a východní část Sumatry, kde dorůstá celkové délky 4,5 cm. V zajetí dorůstá 3 cm (ojediněle 4cm).
Rasbora se odlišuje od ostatních kaprovitých ryb způsobem tření. U velká většiny drobných parmiček je vrcholný třecí akt doprovázen přehozením ocasu samce přes hřbet samice, jehož stisk stimuluje samici vypudit jikry, které přijdou do kontaktu s mlíčím samce. Při tření si nejraději vybírají trsy jemnolistých rostlin. U Rasbory klínoskvrné je sice třecí mechanismus stejný, ale jikry rodičovský pár „lepí" na široké listy rostlin, zpravidla kryptokoryn a dalších vzhledově podobných rostlin.
Během tření ryby jikry nepožírají, ale ihned po ukončení tření se do nich s chutí pustí. Avšak i tak je dostatečné množství jiker ještě ponecháno, možná i proto že jsou svou jantarově průhlednou barvou skoro neviditelné.
Rasbora klínoskvrná se u nás chová od čtyřicátých let, kdy ji již zkušení chovatelé uměli dobře množit.
Jedná se o mírumilovnou rybku, kterou můžeme chovat ve společném akváriu. Přijímá každou živou i suchou potravu. Není náročná na velký prostor a vyhovuje ji voda 3 až 15°dGH, pH 6,6 až 7,5 a teplota 22 až 27°C. Při samotném chovu si však starosti s vodou dělat nemusíme. Teplota vody by však v žádném případě neměla klesnou pod 21°C.
Vývoj zárodku vyžaduje uhličitanovou tvrdost nepřesahující 1 °dKH. Neuhličitanová tvrdost může dosáhnout maximálně 7°dNKH.
Samce od samice můžeme rozeznat podle modré trojúhelníkové skvrny, kdy u samce je dotažena až do dolní části bříška a u samice končí dříve. Samice má navíc „plnější" břicho. Pro tření je nejvhodnější nádrž o obsahu 6L a větší. Dno necháváme bez písku. Jelikož některé jikry spadnou na dno, můžeme použít i vytírací rošt. Většina spadlých jiker je však neoplodněna a dále se nevyvíjí. Některé mladé ryby se zdánlivě třou, ale nedochází k odložení jiker.
Po skončení tření je nutné chovný pár z nádrže odlovit. Jikry se nejlépe líhnou ve vodě tvrdosti 3 až 5°dNKH a 0,2 až 0,5°dKH, při pH 6,8 až 7,0 a teplotě 26 až 28 °C. Eleuterembrya se z jiker líhnou do 48 hodin. Po naplnění plynového měchýře přijímají mláďata velmi jemnou živou potravu, zpravidla vířníky, cezené nauplie buchanek nebo drobné nauplie žábronožky solné. Z jednoho tření bývá až 200 mláďat. Ryby se třou už velmi mladé, teprve dospívající.
Příliš mladé samice mívají však maximálně 40 odložených jiker. Taktéž příliš staří rodiče se k produktivnímu odchovu nehodí. Nejlepších výsledků dosáhneme s rybami starými 7 až 9 měsíců.

Rostislav Roubal