Zpět na obsah

Gymnocorymbus ternetzi

(Černá tetra)

 

Tetra černá je nejen vhodnou rybkou snad pro všechny akvária, ale svým tvarem a zbarvením nahradí opticky v malé nádrži se stává stejně atrktivní rybkou jako žádaný skalár. Dosahuje velikosti nanejvýš 5 cm a není náročná na velikost prostředí. V roce 1935 byla poprvé chycena v Rio Paraguay a Rio Negro v Braz1ii, kde je domovem, a zároveň dovezena do Evropy. Jedná se o velmi pěknou atraktivní, nenáročnou a mírumilovnou characidu.

Tetra černá patří do čeledi trnobřichovitých (Characidae). Má vysoké tělo, mírně protáhlé, ze stran silně zploštělé, s dobře vyvinutými ploutvemi. Přední část těla je stříbrošedá, s dvěma černými příčnými pruhy za skřelemi a s jedním tmavým proužkem na hlavě přes oko. Tlamka je černá. Zadní část těla, hřbetní a řitní ploutev jsou u mladých rybek sytě černé. Ve stáří tato čerň šedne. Ocasní a prsní ploutve jsou světlé a průhledné.

U dospělých ryb poznáme samečka podle zřetelně bílých špiček na ocasní ploutvi. Je o něco menší, štíhlejší a má odlišný tvar břišní dutiny. Samička je větší, zavalitější a světlejší. Rybky se spokojí se středně velkou nádrží, s vodovodní vodou a běžným osázením. Na hladinu položíme několik plovoucích rostlin. Teplota vody stačí 22 °C. Jsou to všežravci, nevybíraví a cítí se dobře v houfu, popřípadě i ve společnosti jiných menších a mírumilovných characid (teter) nebo parmiček. Jsou ideálními rybkami pro společnou nádrž.

Jejich množení je jednoduché. Dospělý pár dáme do menší (12 až 15 litrů) nebo středně velké nádrže bez písku. Trs jemnolistých rostlin zatížíme kamenem ke dnu; na hladinu položíme plovoucí rostliny (rybky nemají rády silné osvětlení), v odstáté vodovodní vodě zvýšíme teplotu na 26 °C a pokud je tendence zvyšování tlaku vzduchu a rybky jsou v dobré kondici, lze očekávat tření už druhý den dopoledne. Při tření vyhledávají spleť rostlin, přitisknou se k sobě, sameček přehodí ocasní ploutev přes tělíčko samičky, oba partneři současně vypudí pohlavní produkty, oddělují se a jikry částečně ulpívají na rostlinách, popřípadě klesnou ke dnu. Tetra černá je velmi produktivní a proto mnoho set jiker z jednoho tření není žádnou zvláštností. Po skončení tření musíme chovný pár ihned odlovit, protože by jikry požral.

Plůdek se líhne asi za 36 hodin a po dalších pěti dnech se rozplave. Nejdřív podáváme potěru velmi drobnou, pokud možno živou potravu. Do nádrže zavedeme jemné vzduchování nebo umístíme vnitřní filtr. Je-li v nádrži větší počet rybek, musíme je po 2 až 3 týdnech přelít do větší rozplavávací nádrže. Děláme to tak, že opatrně celou nádrž i s obsahem ponoříme a překlopíme do větší nádrže. Přelovování síťkou by většina potěru nepřežila. Rybky pohlavně dospívají po 8 měsících. Ke tření však používáme jedince starší, tj. až po dosažení jednoho roku. V posledních letech chovatelé vyšlechtili dlouhoploutvou a zlatou formu. U akvaristů však nejsou zvlášť oblíbené.

Černá tetra

 

Zpět na obsah