Zpět na obsah seriálu

Filtry a filtrování vody.

 

Mezi akvaristy se často diskutuje o tom zda vzduchovat nebo filtrovat. Vzduchování je prokysličení vody a pohyb vodní hladiny. je také prospěšné pro promísení teplotních vrstev vody, čímž je teplota vody v celém akváriu stejná. Ke všemu dochází také při filtrování a navíc se ještě voda čistí - filtruje. Platí to jak o filtrech vnitřních, tak vnějších. Z toho vyplývá, že raději budeme filtrovat.

 

Vnější filtry - umísťují se buď po stranách akvária, nebo vzadu. Pracují na jednoduchém principu. Nasávací hadice dosahuje na několik centimetrů ode dna nádrže. Není na škodu, když jsou nasávací trubice dvě pro případ ucpání. Horní okraj nádoby filtru je v rovině s horním okrajem akvária. Uvnitř filtru je trubice většího průměru, kam se umístí přívod vzduchu a odvod filtrované vody. Na dolním konci je silná trubka opatřená několika zářezy. Jestliže použijeme trubku rovnou, podložíme ji malou vrstvou silonové stříže nebo podobným vhodným materiálem. Širokou trubici umístíme blíže ke stěně akvária, na níž je filtr zavěšen. Na spodní vrstvu použijeme buď větší valounky křemene, nebo čistě oprané skleněné kuličky většího průměru. Tuto vrstvu přikryjeme slabou vrstvou silonové stříže nebo skelné vaty a na ni nasypeme čistě vypraný písek normálního zrnění. Ten pak opět oddělíme slabou vrstvou stříže nebo skelné vaty ad další, asi 2 cm vysoké vrstvy čistého a prosátého jemného písku a znovu pokryjeme čistou stříží. Hladin vody v akváriu musí být ve stejné úrovni s hladinou vody ve filtru, aby voda mohla plynule přitékat a odtékat podle zákona o spojitých nádobách.

Tyto filtry však nemusíme ani dělat, jelikož trh je dostatečně zásoben filtry již hotovými. Nevýhodou těchto filtrů je, že můžou způsobovat ochlazování vody v akváriu, pokud je v místnosti nižší teplota vzduchu.

Za nejjednodušší vnitřní filtr lze označit skleněný trychtýřovitý filtr (může být i z plastu). Čistě vymytou nálevku vložíme až na dno nádrže a její vývod prodloužíme až do výše hladiny akvária (není to ale nutností - může být ukončen pod vodou). Pod nálevku zavedeme přívod vzduchu, ať přes vzduchovací kámen nebo přímo.

Filtry s molitanovou náplní, různých tvarů, mají jedno společné: snadnou výměnu nebo propírání molitanové vložky. Velmi záleží na hustotě a jakosti molitanu. Vývod je opět na hladině nebo těsně pod ní.