Zpět na obsah

Keříčkovec dvoupásý

Heteropneustes Fossilis

 

Hřbetní ploutev je blízko hlavy podepřena 6 až 7 paprsky. Horní a spodní čelisti jsou jako u většiny sumců drobně ozubeny.
Keříčkovec dvoupásý má přídavný dýchací orgán ve formě dlouhých vaků, které vystupují z žaberní dutiny a táhnou se po obou stranách těla podél páteře. Břišní ploutve jsou zaokrouhlené, malé. Za nimi začíná ploutev řitní končící v blízkosti poměrně malé ocasní ploutve. Ploutve prsní jsou jen o něco větší než ploutve břišní. Začínají velmi ostrým ostnem opatřeným jedovou žlázou. Jed z této žlázy může způsobit velmi bolestivé ochrnutí například celé ruky nebo i nohy. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci s těmito rybami.
Zbarvení je v různých odstínech od šedohnědých až po hnědočerné. Zbarvení ovlivňuje prostředí a nálada ryb. Jsou známí i albíni.
Pohlaví je snadno rozlišitelné, ale až v dospělosti. Samice je větší, statnější objemnější v břiše. Samec má mimo jiné tenkou urogentální papilu směřující k řitní ploutvi. Dalším hlavním znakem samce je štíhlý tvar těla a větší hbitost.
Keříčkovci jsou nenáročné ryby vhodné do přiměřeně velkého společenského akvária.
V domovině dorůstají až 70 cm. V akváriu okolo 30 cm (pouze samice). V mém chovu jsem měl největší samici 26 cm.
Přes den jsou ryby ukryty mezi rostlinami nebo v různých úkrytech. Aktivní jsou k večeru po setmění. Mezi sebou ani vůči jiným rybám nejsou agresivní.
Přijímají veškeré druhy potravy.

Rostislav Roubal