Zpět na obsah

Astronotus ocellatus

 

Mezi množstvím zástupců čeledi Cichlidae se Astronotus ocellatus těší zaslouženému zájmu milovníků velkých cichlid. Zvláštní zbarvení, vybraná jednoduchost tvaru těla, velkolepé závoje ploutví i prudkost pohybů upoutávají pozornost mnohých akvaristů. Ve své domovině dosahuje někdy až 35 cm délky, v našem akváriu mají délku 22-24 cm a výšku těla 9-9,5 cm. Zbarvení je celkem nenápadné, převládají barvy od černé do šedohnědé a žluté. Hlava se strmým čelem má šedohnědou barvu. Žaberní víčka jsou ve spodní části žlutá s malými tmavými nesymetricky rozloženými skvrnami. Zářez tlamy směřuje od horizontální roviny těla v úhlu 35-40 směrem nahoru. Dolní čelist lehce vystupuje dopředu. Oči jsou hnědé s černou duhovkou. Prsní ploutve jsou poloprůhledné, břišní šedohnědé a řitní ploutev je temně hnědá . Podél prsní ploutve procházejí tmavohnědé pásy, nad řitní ploutví dva vertikální černé pásy. Hřbetní a ocasní ploutev je šedočerná s jasně světlým lemem. Bílý lem má také řitní ploutev. U ocasní ploutve je nevelká černá skvrna se žlutohnědým okrajem, připomínajícím barvou a tvarem oko ryby. Podobné skvrny často nacházíme i u jiných ryb, kde slouží k desorientaci nepřítele. Celé šedohnědé tělo je rozdělené světlými žlutými pásy na úseky nepravidelných tvarů.

Takové zbarvení je ochranné a pomáhá rybě být nenápadnou vůči svému okolí. Přítomnost výše popsaných maskovacích prvků ve zbarvení ryby přivádí nás na myšlenku, že ač velkých rozměrů je Astronotus v přírodních podmínkách také napadán a vytváří si tímto ochranu, i když jeho chování k ostatním obyvatelům akvária nebývá často mírumilovné. Můžeme také předpokládat, že takovéto zbarvení pomáhá rybě při lovu tím, že zůstane nepozorována do poslední chvíle. Tedy jakou roli hraje zbarvení v životě této ryby, do jaké míry je ochranné nebo útočné? Pozorujeme-li vývoj astronota, setkáme se s proměnlivostí zbarvení v průběhu růstu.

Kvalitativní změny zbarvení při přechodu larvy v malou rybku a později v pohlavně zralého jedince, jakoby doprovázely kvalitativní změny v chování a ve způsobu života ryby. V prvních dnech života je sice larva průzračně šedá, ale velmi brzo po vstřebání žloutkového váčku se objevují na těle černé horizontální čárky. Takové spojení barev u malých rybek jim dovoluje bezpečně se pohybovat nade dnem nádrže. Ačkoliv se to zdá být nepříliš významné, slouží toto zbarvení k ochraně, tj. nenápadnosti rybek. Po třech až pěti měsících se stává zbarvení jasným (výrazným) s převládající černou a žlutou s červenou a oranžovou. Je to typické mimikry (ochranné přizpůsobení), kde celý smysl takového zbarvení spočívá ve spojení kontrastních barev, což mění k nepoznání:představu o skutečném tvaru těla ryby. Toho je dosaženo tím, že u pozorovatele zmizí některé slabě zbarvené části vedle jasně a silně zbarvených. V tomto případě efekt ochrany počítá s nepoměrem pestrosti barev, tj. s nápadností. Ke konci prvého roku života a celý druhý rok je zbarvení ryb nevzhledné, přechází do šedé s lehkým odstínem žluté a hnědé. Ve chvíli kdy se vytvoří pár, ryby mění zbarvení, vystupuje ochranná kresba, jemné kresby na skřelích a ploutvích. Celková kresba i barvy způsobují nenápadnost ryb, které splývají s barvou vody, jemná kresba však láká pozornost neopatrných rybek.*] Pár potřebuje mít mnoho potravy.

Jednoho dne uvidíme svatební hru, velmi neobvyklou. Barva se opět mění ,do úplného splynutí kreseb a tak začíná tření.

Chování rybek se v mnohém odlišuje od chováni ostatních Cichlid. Prudké skoky, ladné obraty, častá zastavení, pohyby ze dna k povrchu s přechodem do klouzavého pohybu (plavání). To vše vidíme i u jiných ryb, ale odděleně, zde však jde pohyb za pohybem. Nepodařilo se nám najít jakákoliv vnější faktor - původce takovéhoto chování astronota v akváriu. Je celkem jasné, že je to přirozená ekologická zvláštnost ryby přenesené do zajetí. Samozřejmě, že mnoho z chování ryby v akváriu si přinesly ryby z přírody, možno říci jako dědictví po předcích.

Je to velmi zajímavý představitel čeledi Cichlidae, a to svoji výraznou ekologií, s velmi zajímavými životními pochody, zvláště nápadnými v době třeni, a měněním barev během vzrůstu.

Astronotus třebaže je velmi velkým druhem, je též velmi zajímavým. O jeho rozmnožovaní je možno s jistotou říci, že jeho složitost spočívá na samostatném výběru párů a na jejich dobré přípravě ke třeni.

Těm, kteří chtějí rozmnožit Astronotus radíme: Při přípravě páru ke třeni nelitujte pro ně obyčejného červeného okružáka. Ryby je mají rády, "louskají" je jako semínka, vyhazujíce rozdrcené skořápky skřelovými otvory. Tato potrava hlavně podněcuje ryby ke tření.

Pokud jikry od rodičovského páru odebereme je vhodné je inkubovat ve zvláštním akváriu. 0 obsahu 20-30 litrů. Tímto způsobem dosáhneme dalšího vytření již za 3-4 týdny.

 

Zpět na obsah