<>

Zpět na obsah seriálu

Pořízení akvária

 

Rozhodnutí o pořízení akvária nesmí být unáhlené. Velikost a tvar nádrže je základem úspěchu chovu ryb. I když máme na výběr velkou škálu akvárií, doporučujeme pro začátek nádrže větší, kvalitně provedené. Například když pořizujeme dětem malá akvária „ jen na zkoušku", děláme největší chybu . V Těchto malých akváriích se špatně udržuje čistota a tedy i rovnováha. V těchto malých akváriích opravdu maličká chyba znamená katastrofu, ve velkém akváriu by jste tuto chybičku ani nepostřehli. Takováto akvária je odradí od opravdu nádherné záliby.

Můžeme volit mezi těmito akvárii:
1. akvárium lité, tzv. elementky s objemem kolem 12 l - větší nedoporučujeme i když jsou k dostání
2. akvárium lepené (silikonovým lepidlem) - tato akvária jsou běžně v prodeji, v současné době nejpoužívanější
3. akvárium kostrové

ad 1. Elementka má kromě velikosti i jiné nedostatky. V rozích i při nepatrných nárazech praská. Pod akvárium je nutné vložit měkkou rovnou podložku. Tvrdé zrnko písku nebo nečistoty může způsobit prasknutí akvária. Tyto nádrže se používají nejčastěji k výtěrům nebo jako karanténní akvária.

ad 2. Lepená akvária jsou hygienická. Potřebují taktéž dobrý podklad pod dno. Tyto nádrže jsou v obchodech běžně k dostání ve velké škále rozměrů a tvarů. U lepených nádrží je nutné dát pozor na prorůstání řas ve spojích ( hrozí odlepení celé stěny).

ad 3. Akvária kostrová. Vhodná jako velmi velká akvária. Nevýhodou je značné rezivění horního rámu a tzv. „rozsychání" při vypuštění starších akvárií, kdy již tmel není pružný a při snížení tlaku se sklo odlepí.

Rostislav Roubal