Provzdušňováví vody
Dostatek kyslíku ve vodě je důležitý faktor pro akvaristiku. V nevětraných nádržích se obvykle počítá na jednu rybu 3-5 litrů vody. Lapaní ryb po vzduchu nemusí vždy znamenat nedostatek kyslíku. Může jít o lapaní po nakrmení nebo překrmení, zkažená voda nebo nadměrný výskyt planktonu nebo nálevníků.
Vzduchovací zdroj má za úkol provzdušňování a čeření povrchu vody. podobný cíl má i filtrace, která navíc odstraňuje z vody nečistoty.
Druhy zdrojů vzduchu a jejich umístění.
Nejvhodnější umístění zdroje je ve výšce vyšší než je hladina vody v akváriu. Pokud je umístěn pod akváriem, může při výpadku el. proudu dojít k vytečení akvária. Nemáme - li možnost umístit zdroj nad hladinou, uděláme nad hladinou alespoň oblouček z hadičky vysoký 5 - 10 cm. Pod strojek dáme molitanovou podložku, která tlumí vibrace.
Vzduchovací kámen nepokládáme na dno, ale umístíme jej alespoň 5 cm nade dno, aby nedocházelo k víření detritu ze dna. Do dlouhých akvárií dáváme kameny alespoň dva. Pokud dáváme současně kámen i filtr, je dobré mít dva vedení vzduchu, jelikož kámen potřebuje daleko větší tlak vzduchu než filtr. Někdy se pak stává, že tlak pro kámen je nedostatečný.
Vzduchovací zdroj může být umístěn i mimo místnost ve které je akvárium umístěno.
Pokud chováme ryby labyrintní nemůžeme spoléhat na to, že si dostatek kyslíku opatří pomocí labyrintu. Není i u těchto ryb vhodné akvárium přeplňovat.
Dostatek kyslíku ve vodě je ovlivňován i složením dna. Pokud máme písek s rozpustnými látkami, mohou tyto látky ovlivňovat chemické a bakteriální složení vody.