Zpět na obsah

Přeprava akvarijních ryb spěšninou ČD

 

Přeprava akvarijních ryb spěšninou ČD patří mezi nejpoužívanější a v současné době i nejlevnější druhy přepravy.

K přepravě je zapotřebí:

 

Sáčky na přepravu akvarijních ryb - jedná se o sáčky s kulatým dnem. Sáčky klasické jsou nevhodné, protože velmi často dochází k tomu, že ryba vjede do rohu sáčku, který ji sevře skřele a ryba se udusí. Sáčky je možné zakoupit v některých specializovaných prodejnách nebo objednat přímo od výrobců, nejlépe prostřednictvím internetu, na kterém těchto výrobců najdete velké množství. (Sáčky je možné objednat taktéž u naší firmy)

 

Přepravní boxy - jsou ve většině případů polystyrénové bedny, skládající se ze dvou části, víka a dna. Jako přepravní boxy se také používají papírové krabice, které vnitřní stěny mají vylepeny alespoň 1 cm polystyrénem. Pro přepravu menšího množství ryb se dá použít i tzv. „auto chladnička“.

Vyplňovací materiál - nejčastěji se používají obyčejné noviny. Dále je vhodná dřevěná vata, obvazová vata, molitan.

Kyslík - jedná se o lékárenský kyslík. Nouzově je možné použit i technický kyslík, který se používá ke svařování. U tohoto kyslíku je však nebezpečí, že kyslíková láhev byla neoprávněně použita na jiný plyn a po naplnění kyslíkem zůstanou zbytky tohoto plynu v lahvi, čímž může dojít k otravě ryb.

Gumičky - používají se na uzavřeni sáčku s rybami. Nedoporučuje používat gumičky nastříhané z duší z kola.

 

POSTUP

 

Ryby, které chceme přepravovat, nesmí být minimálně dva dny předem krmeny. Nakrmené ryby potřebují větší množství kyslíku, navíc produkují větší množství odpadních látek, které ovlivňují kvalitu vody.

Jako příklad budu uvádět přepravu ryb 2 cm velkých. Podle velikosti ryb je nutné přiměřeně množství ryb v sáčku upravit.

Do sáčku o rozměru zhruba 16x45 cm nalijeme 1l vody. Voda musí být minimálně týden odstátá. Do tohoto množství vody vpustíme 50 ks ryb. Z kyslíkové lahve doplníme zbývající část sáčku kyslíkem tak, aby jej bylo možné gumičkou zavázat. Při přepravě ryb dýchajících atmosférický kyslík (např. labyrintky a td.), nesmíte kyslík použít. Sáček se v tomto případě doplňuje obyčejným vzduchem. Takto zavázaný sáček vložíme do druhého prázdného přepravního sáčku a opět zavážeme gumičkou. Jednotlivé sáčky uložíme do boxu. Volné místo mezi sáčky vyplníme novinami. Pokud ryby přepravujeme při venkovní teplotě nižší než 10°C, vložíme do přepravního boxu PET láhev naplněnou horkou vodou. Pozor! Láhev se nesmí dotýkat přímo sáčku s rybami, opět použijte na oddělení noviny. Po uzavření boxu přelepte všechny mezery na boxu lepící páskou. Box převažte tak aby se během přepravy nemohl otevřít. V poslední době se k přepravě těchto boxů používají i popruhy nebo tašky, do kterých se boxy vkládají a umožňují jednoduší manipulaci. Nedochází tím k poškozování boxů.

Takto zajištěné ryby mohou být přepravovány 3 dny při teplotě do 0°C a 2 dny do -20°C. Při nižších teplotách ryby nepřepravujte.

Způsob podávaní spěšninových zásilek Vám vysvětlí v každé stanici ČD v pokladně. Tam Vám také poradí kterým vlakem je nejvhodnější spěšninu poslat. (V případě, že Vám spoj neporadí, rádi Vám jej zjistíme)

 

V naši firmě používáme k plnění kyslíkem technický kyslík. Za 20 let, kdy takto ryby přepravujeme se nám pouze 2x stalo, že ryby uhynuly. Po této zkušenosti vždy po výměně kyslíkové láhve nejprve zkušebně naplníme sáček ve kterém je jedna ryba.

Pokud nemáte vlastní přepravní boxy naše firma tyto boxy zapůjčuje.

Účtování přepravy řešíme tak, že každý si zaplatí svou přepravu. My platíme přepravu prázdných beden, dodavatel beden s rybami. Vyjímka je pokud si objednáme jen malé množství ryb (do 2000 Kč). V tomto případě platíme obě přepravy.