<>

Zpět na obsah seriálu

Teplota vody

 

Je jedním z nejdůležitějších faktorů. Pokud budeme vycházet z toho, že v domovině většiny ryb jsou teploty ve dne a v noci velmi rozdílné (ve dne kolem 35stupňů C, v noci kole 5 st. C), čímž dochází i k výkyvům teploty vody, jsme na dost velkém omylu. Při takovémto poklesu teploty vzduchu v noci dojde k tomu, že teplota vody je vyšší než vzduchu a tím dochází k jejímu odpařování. Při odpařování vznikne nad hladinou clona páry, která izoluje vodu od vzduchu a to způsobí, že ochlazení vody je minimální. I přes tuto skutečnost se v obchodech objevují topení s termostaty, které v noci teplotu vody sníží až o několik stupňů. Ohřev vody musíme používat s uvážením, jelikož není vhodné přivykat ryby vysokým teplotám. Pokud totiž potom ryby dáme do akvária s běžnou teplotou, může být tato změna příčinou nemoci. Z těchto důvodů by jsme si při koupi ryb měli všímat v jak teplé vodě byly ryby chovány.
Jako příklad zbytečného zchoulostivění ryb vysokou teplotou si můžeme ukázat Nepravou neonku ( Kardinálku) [Tanichthys albonubes]. Dříve tuto rybu chovali akvaristé v nevytápěných nádržích při teplotě kolem 15 st.C. Pokud si tuto rybu koupí začátečník a v literatuře si vyčte, že snáší takto nízké teploty, začne ji chovat tak ,jak ji chovali akvaristé kdysi, v běžné pokojové teplotě. Bude překvapen, když jeho ryby ztratí vybarvení, přestanou přijímat potravu, leží na dně nebo dokonce uhynou. Takto „převychovaných" druhů ryb je víc, např. Rájovec, různé druhy živorodek ...
Ke kvalitnímu vytápění nutně potřebujeme pohyb vody, který zajišťuje stejné prohřátí vody ve všech vrstvách. Ani tady se však ale nevplácí přehánění, protože při velkém pohybu vody dochází zase k velkým ztrátám a tím musíme vynaložit více energie abychom dosáhli požadované teploty.
Vytápění prošlo velkým vývojem od různých kahanů až po dnešní topná tělíska s termostatem. Výkon topení vždy musíme stanovit podle teploty vzduchu v místnosti a velikosti akvária. Termostat, nám v žádném případě neušetří elektrickou energii, ale zajistí nám stabilní teplotu v akváriu.
Nízká teplota vody je velmi nebezpečná, ale i vysoká teplota má neblahé následky. I když ryby vytíráme při vyšších teplotách, pomalu jim je pak snižujeme podle jejich vzrůstů na běžnou teplotu. Někteří chovatelé ryby chovou při vyšších teplotách úmyslně, protože ryby v teplejší vodě rychleji rostou. Tyto ryby žijí a vyžívají se rychle, jejich životní rytmus je rychlejší, ale jejich věk se tím zkracuje. Při vysokých teplotách je nutné větší provzdušňování akvárií, jelikož čím teplejší je voda, tím menší je v ní obsah kyslíku. Při vysokých teplotách se zvyšuje nebezpečí rychlých hnilobných procesů.
Akvária umístěná ve vícepatrových stojanech mají různou teplotu vody. Podle toho umísťujeme různě silná topení nebo umístíme ryby podle teplotních nároků. Dolů dáme ryby s nižšími teplotními nároky a nahoru s vyššími. Vysoké teploty nám však mohou i pomoci při léčení některých rybích onemocněních. O tom se však více dovíte v některé další části našeho seriálu. Tvrzení, že výkon topení má být 1W na 1 l vody není pravdivý. Dle vlastních zkušeností a zkušeností mnoha mých kolegů je mnoho dalších činitelů, které ovlivňují to jak výkonné topení potřebujeme.


Rostislav Roubal