TECHNICKÉ POMůCKY
Technické pomůcky provozní a udržovací
Teploměr
Ke kontrole teploty je nutný teploměr (mezi nejlepší patří upevněné přísavkou na stěnu akvária). Umístěný má být uprostřed vodního sloupce. Mezi nejnovější teploměry patří tzv. "digitální" , které se lepí z venkovní strany na sklo akvária. V praxi jsem si však ověřil, že nejsou příliš přesné, ale jako orientační do okrasných akvárií úplně postačí.
Plovoucí krmítko
Používá se na suché krmivo (umělé nebo přírodní sušené). Mívají různé tvary. Slouží k tomu, aby se krmivo nerozplavalo po celém povrchu akvária. Toto krmítko má být umístěno stále na jednom místě, aby si tam ryby navykly chodit pro potravu.
Na nítěnky jsou skleněná krmiva tzv. "cucáčky". Dírkami v krmítku vylézají nitěnky postupně ven. Vhodné je také pod toto krmítko položit nadno skleněnou misku, aby nitěnky, které spadnou na dno nezalézaly do písku. Můžeme k tomuto účelu použít Petriho misky. Nevýhodou těchto krmítek je, že do něj mohou spadnout ryby, které vyskakují nad hladinu a pokud je včas nevytáhneme , uhynou.
Trubičky z plastu nebo pryže
Používáme je k rozvodu vzduchu. V místě, kde je
Regulační svorka
se trubička z plastu většinou zlomí nebo slepí, na takováto místa je lepší trubička pryžová, která vydrží déle a prooud vzduchu lze v ní lépe regulovat.
Vzduchovací dřívka a kameny
Používají se k okysličování vody . K rozvodu vzduchu jsou také nutné
T - kusy a "křížky"
Vyrábějí se ze skla nebo plastu. K odsávání přebytečného kalu se používá
Odkalovač
Malé nádrže, kde je malý počet ryb a tím i málo detritu, odkalujeme ručně. Prstem ucpeme horní otvor odkalovače, ponoříme ho do místa, která chceme odkalit a pak horní otvor uvolníme. Tlakem vody kal rychle vnikne do rozšířené baňky. Po naplnění baňky vodou s detritem opět pevně ucpeme horní otvor odkalovače, a tak kal snadno z akvária vybereme a vylejeme do připravené nádoby. K odstranění kalu z větší nádrže používáme
Odkalovací zvon
Na jeho konec nasadíme hadičku, kterou svedeme do připraveného vědra nebo odpadu. Hadičkou pak nasajeme vodu a necháme ji vytékat. Stiskáváním a uvolňováním hadičky kal odsáváme. Odebranou vodu nahrazujeme čerstvou vodou stejné teploty, jako je v akváriu. Pokud je to možné nepoužíváme vodu přímo z vodovodu, ale doléváme vodu odstátou alespoň jeden den. Další nutnou pomůckou jsou vhodné
Síťky
z měkkého materiálu, pokud možno zelené barvy, bílé jsou nevhodné. Větší síťky používáme k odlovení mladých rybek nebo k přemístění rybek do jiné nádrže. Malé síťky používáme k nahánění ryb do
Skleněného chytače
Při vhánění ryba vklouzne do chytače a síťkou ji uzavřeme otvor, aby zase nevyklouzla. Můžeme jej však použít i k vytahování ryb ze síťky.
Když se nám nepodaří setřít řasy hlavně z předního skla čistým, pokud možno hrubším hadříkem, musíme použít
Žiletku v držáku
Při tom dbáme, aby pod žiletku nepřipletlo zrnko písku nebo kamínek, který by sklo poškrábal.