Zařízení akvária
Zařízení akvária.
Na dno akvária je nejvhodnější říční písek. Velikost zrnek seřídí podle druhu chovaných ryb. rybám které přehrabávají dno dáme větší valouny. Jemnější zrnění vyžadují rybky menší, např. tetrovité. velmi důležitá je i barva písku. Barvu dna přizpůsobujeme podle chovaného druhu ryb. Například pro pralesní druhy (Neonky) požijeme tmavé dno. V žádném případě nepoužívejte pro zařízení akvária křemenné drtě, které bývají velmi ostré.
pro použití písku do akvária je velmi důležité jeho kvalitní „vypráni" . Nepraný písek použijeme jen v krajním případě, pokud chceme v akváriu pěstovat náročné druhy rostlin. Pro některé druhy rostlin je výhodné jílovité dno (kryptokoryny). Toto jílové dno však musí být pokryty vysokou vrstvou písku. Jako jedno z nejlepších hnojiv pro akvarijní rostliny je usušený detrit, který získáme při odkalování akvária.
Písek se nejlépe pere tak, že do 1/3 vědra nasypeme písek a proude vody z hadice jej promícháváme. Přetékající voda odplavuje nečistoty. Pereme tak dlouho, až začne odtékat úplně čistá voda.
Úprava dna.
větší kameny použijeme k ozdobě dna. Nejvhodnější je křemen, žula, čedič a břidlice. Dno akvária děláme vždy ve sklonu. Výška písku vzadu musí být vysoká 7-10 cm). Písek svažujeme k přednímu sklu, tak aby jeho vrstva nepřesahovala hranu úhelníku u rámových akvárií. U ostatních , výšku do 2 cm. Účelem svahování dna je hromadění detritu v nižší části dna , což usnadňuje jeho odkalování. Stejnou funkci splní vložení skleněného proužku, který rozdělí dno na dvě části. Jednu část naplníme pískem, druhá zůstane bez písku. Do této části bez písku se bude stahovat detrit a toto místo je také nejvhodnější pro krmení, jelikož krmivo nebude zapadat mezi jednotlivé kamínky písku a při krmené živými nítěnkami nebude docházet k jejich zavrtávání do písku.
Do akvária nepatří žádné vraky lodí, potápěči, hrady atd.!
Naplnění akvária vodou.
Dno přikryjeme gumovou plenou, kterou v rozích zatížíme kameny. Na tuto plenu naléváme vodu. Vodu používáme studenou vodovodní. Rostliny nesadíme před plněním vodou. Zasadíme je až po naplnění a zahřátí vody.
Sázení rostlin.
Rostlinám před sázením nejprve zkrátíme kořeny, odstraníme poškozené listy. U velkých rostlin, které se ve dně před zakořeněním neudrží, zatížíme kamenem nebo sklem. Kolem rostlin necháme dostatek místa, jelikož rostlina se po zakořenění začne rozrůstat. Musíme také respektovat, že různé druhy rostlin mají různé nároky, proto je sázíme ve skupinách dále od sebe. do malých akvárií raději sázíme jeden druh rostlin.
Po zasazení rostlin do nádrže umístíme topení, filtry, vzduchovací kameny a další příslušenství. Akvárium doporučujeme zakrýt krycím sklem, které zabraňuje vyskočení ryb, omezuje prášení do akvária a odpařování vody.
Ryby do akvária vpouštíme teprve po ohřátí vody na potřebnou teplotu, nejdříve však za 24 hodin, kdy by již měl být dostatečně vyprchaný chlór z vody.