Campsis x tagliabuana (trubač křížený)
Svou atraktivitou zaujímá spolu s wistárií přední místo mezi pnoucími dřevinami. Velmi nápadné dlouze trubkovité květy rozkvétají v mohutných květenstvích na koncích silných, křivolakých větví od července do září, tedy v době, kdy už mnoho dřevin nekvete. U jednotlivých kultivarů jsou květy oranžové až výrazně červené.
Vznikl zkřížením severoamerického trubače Campsis radicans a C. grandiflora, který roste v Číně a Japonsku. Kříženec byl objeven ve školce Tagliabua u Milána a tak vzniklo i jeho jméno.
Na stanoviště, pokud je dostatečně teplé a slunné, nemá žádné mimořádné nároky. Na chráněných stanovištích ho lze pěstovat bez problému ve velmi teplé i teplé klimatické oblasti. Miluje slunce, ale prospívá mu zastínění kořenů, například výsadbou trvalek nebo nízkých plazivých keřů.
Velmi dobře se hodí především na pergoly, osluněné fasády a zdi. Velmi pěkně vypadá i na různých sloupech a holých kmenech. Při volbě stanoviště je nutné počítat s tím, že je to poměrně mohutná dřevina.
Při pěstování dbáme na vypěstování silného dřeva, které je podmínkou bohatého kvetení. Toho dosáhneme řezem. Časně na jaře před vyrašením odstraníme všechny slabé větve a ostatní zkrátíme u mladých rostlin na 1/3, u starých silných keřů stačí sestřihnout jen nevyzrálé konce. I sazenice z kontejnerů vysazujeme raději na jaře, aby do zimy dobře zakořenily. Staré keře snášejí i poměrně silné mrazy a pokud namrznou, dobře regenerují ze starého dřeva. Mladé rostliny jsou choulostivější a na zimu je chráníme chvojím nebo jinou vhodnou (prodyšnou - žádná PVC folie!) přikrývkou.
Pozor, slabé příčepivé kořínky obvykle na fasádě mohutnou rostlinu dostatečně nedrží. Proto je vhodné vybudovat jednoduchou konstrukci (dřevěnou mříž), kterou větve prorůstají a není třeba je vyvazovat.
zpět do tabulky