založeného ve smyslu ustanovení zákona č. 83/1991 Sb. o sdružování občanů
a zaregistrovaného u MV ČR 16. 5. 2001
IČO 265 32 255


Článek I.

Název a sídlo sdružení

Název občanského sdružení je "Milislav".
Sídlem občanského sdružení "Milislav" je Státní zámek Litomyšl, 570 01 Litomyšl.


Článek II.

Vznik a doba trvání občanského sdružení

Sdružení je právnickou osobou a je oprávněno svým jménem nabývat práv a povinností. Sdružení vzniká registrací u Ministerstva vnitra ČR a zakládá se na dobu neurčitou.


Článek III.

Cíl činnosti sdružení

Cílem sdružení je propagace a revitalizace unikátního historického divadla na Státním zámku v Litomyšli a - ve spolupráci se správci této památky - organizace a finanční zajištění výzkumu a prací vedoucích k obnově této památky.

K dosažení shora uvedených cílů bude sdružení zejména:

  1. získávat a shromažďovat všechny dostupné informace o zámeckém divadle v Litomyšli; iniciovat a organizovat průběžné vědecké výzkumy týkající se tohoto zámeckého divadla a využívat jejich výsledků a dalších poznatků pro další činnost
  2. zpracovávat podklady nutné k získání finančních prostředků ze státních zdrojů soukromého sektoru a z dalších zdrojů (v. čl. VI.) a podklady pro postupnou obnovu divadla
  3. rozvíjet spolupráci se správci památky a v rámci této spolupráce iniciovat kroky vedoucí k obnově zámeckého divadla a jeho vybavení
  4. rozvíjet spolupráci s dalšími subjekty působícími v oblasti výzkumu a propagace historického divadla
  5. propagovat zámecké divadlo jako světově významnou památku divadelního života 18. a 19. století


Článek IV.

Členství v občanském sdružení

Členem sdružení se může stát kterákoliv osoba starší 18 let nebo kterákoliv právnická osoba. O přijetí člena sdružení rozhoduje členská schůze na základě písemné přihlášky, jejíž nedílnou součástí bude přistoupení nového člena ke stanovám a organizačnímu řádu sdružení.

Členství vzniká dnem rozhodnutí členské schůze o přijetí člena a složením vstupního členského příspěvku. Práva a povinnosti člena se řídí těmito stanovami a organizačním řádem sdružení.

Člen sdružení je oprávněn podílet se na činnosti sdružení, v souladu s čl. V. stanov, účastnit se zasedání členské schůze, být informován o naplňování cílů sdružení a být jmenován do jeho orgánů.

Členství ve sdružení nevylučuje účast na výběrovém řízení nebo veřejné soutěži vyhlášené v souvislosti s dosahováním shora uvedených cílů činnosti sdružení.

Člen sdružení je zejména povinen:

  1. dodržovat stanovy sdružení, obecně závazné předpisy, interní předpisy i vnitřní pokyny sdružení, které byly vydány orgány sdružení v souladu s platnými právními předpisy a stanovami sdružení
  2. řídit se rozhodnutími a usneseními orgánů sdružení
  3. podílet se aktivně podle svých zájmů, odborností, možností a schopností na plnění cílů a úkolů sdružení
  4. přispívat k dobré pověsti sdružení a nepoškozovat jeho dobré jméno
  5. zachovávat pravidla profesionální etiky členů sdružení a chovat se tak, aby nebyla snížena vážnost nebo poškozeny zájmy sdružení
  6. platit členské příspěvky a zápisné v souladu s usnesením členské schůze a organizačním řádem sdružení

Členský příspěvek bude hrazen 1x ročně. Stanovení roční výše a způsobu platby členského příspěvku stanoví organizační řád sdružení. Do vzniku sdružení o výši vstupního členského příspěvku rozhoduje přípravný výbor.

O zrušení členství rozhoduje členská schůze sdružení. Členství zaniká:

  1. dnem doručení písemného oznámení člena sdružení o jeho vůli vystoupit ze sdružení
  2. úmrtím člena sdružení či zbavením způsobilosti k právním úkonům, u právnické osoby dnem jejího zániku
  3. vyloučením z důvodu porušení povinností vyplývajících ze stanov, zejména pokud člen závažným způsobem nebo opětovně porušil své povinnosti vyplývající pro něj z členství ve sdružení
  4. zánikem sdružení
  5. prohlášením konkursu na majetek člena sdružení či zamítnutím návrhu na prohlášení konkursu pro nedostatek majetku

Zánikem členství zanikají všechna práva a povinnosti člena občanského sdružení, tím není dotčeno právo sdružení na náhradu škody vzniklé porušením povinnosti člena sdružení.


Článek V.

Orgány sdružení

V. I. Členská schůze

Členská schůze je nejvyšším orgánem občanského sdružení. Do působnosti členské schůze náleží zejména:

  1. přijímání nových členů sdružení
  2. rozhodování o změně stanov sdružení
  3. volba a odvolání členů rady sdružení
  4. stanovování a projednávání základních úkolů a cílů sdružení
  5. přijetí a změna organizačního řádu sdružení
  6. projednávání a schvalování zpráv o činnosti rady sdružení
  7. jmenování čestných členů sdružení
  8. rozhodování o výši členského příspěvku a vstupního příspěvku nového člena sdružení
  9. rozhodování o stížnosti člena sdružení týkající se činnosti rady sdružení
  10. rozhodování o zrušení členství člena sdružení z důvodů porušení členských povinností
  11. schvalování roční účetní závěrky

Členská schůze se schází minimálně jednou ročně. Zasedání členské schůze svolává předseda rady sdružení, a to písemnou pozvánkou nejpozději 14 dnů přede dnem konání zasedání členské schůze. Písemná pozvánka musí obsahovat místo, datum konání členské schůze a program jednání členské schůze. Předseda rady sdružení svolá zasedání sdružení do 30-ti dnů, požádá-li o to alespoň jedna třetina členů sdružení. Každý ze členů sdružení má jeden hlas. Členská schůze je usnášeníschopná, je-li přítomna alespoň polovina všech členů sdružení. K přijetí rozhodnutí je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných členů sdružení.

Není-li členská schůze usnášeníschopná, svolá předseda rady sdružení náhradní členskou schůzi, a to do 30 dnů ode dne, kdy se měla konat řádná členská schůze. Náhradní členská schůze je usnášeníschopná, je-li na ní přítomna alespoň jedna třetina všech členů sdružení. K přijetí rozhodnutí je třeba souhlasu prosté většiny přítomných členů. Náhradní členská schůze musí mít nezměněný program jednání.

Všichni členové přítomní na členské schůzi se zapisují do listiny přítomných, jež musí obsahovat název a sídlo sdružení, místo a den konání členské schůze, data narození či jiná identifikace členů a vlastnoruční podpis člena sdružení. V případě právnické osoby datum narození či jinou identifikaci a vlastnoruční podpis osoby oprávněné za právnickou osobu jako člena jednat.

Ze zasedání členské schůze se sepisuje zápis, který obsahuje název a sídlo sdružení, místo a dobu konání zasedání členské schůze, označení, zda se jedná o řádnou, mimořádnou či náhradní členskou schůzi, jméno předsedajícího členské schůze a zapisovatele. Součástí zápisu z jednání členské schůze je i popis projednávání jednotlivých bodů programu členské schůze, rozhodnutí přijatá na členské schůzi s uvedením výsledků hlasování a případně obsah protestu členů sdružení. Zápis z jednání členské schůze bude vyhotoven do 30 dnů od jejího ukončení a uložen v archivu sdružení k nahlédnutí všem členům. Zápis podepisuje předsedající členské schůze a zapisovatel.

V. II. Rada sdružení

Rada sdružení je statutárním orgánem občanského sdružení a kolektivním výkonným orgánem sdružení zajišťujícím plnění usnesení členských schůzí a fungování sdružení v období mezi členským schůzemi. Ze své činnosti je rada odpovědná členské schůzi.

Rada sdružení má tři volené členy. Funkční období člena rady sdružení je dvouleté, neskončí však dříve, než je zvolena nová rada. Členové sdružení jsou voleni a odvoláváni členskou schůzí sdružení. Opětovná volba člena rady je možná. Členem rady sdružení může být pouze fyzická osoba.

V případě, že člen rady sdružení zemře, bude odvolán, nebo se vzdá své funkce, je rada sdružení oprávněna jmenovat náhradního člena, a to až do příštího zasedání členské schůze. Odvolání či vzdání se funkce je účinné vůči druhé straně dnem doručení písemného oznámení této straně. Vzdání se funkce musí být druhé straně doručeno písemně.

Rada sdružení je rovněž oprávněna kooptovat do svého středu další členy rady sdružení tak, aby počet kooptovaných členů sdružení nepřevýšil počet členů volených členskou schůzí.

Rada sdružení volí ze svého středu předsedu a jednoho místopředsedu. Funkční období předsedy a místopředsedy rady je dvouleté. Předsedu rady v době jeho nepřítomnosti zastupuje místopředseda. Rada sdružení se schází pravidelně 1x za čtvrtletí. Zasedání rady svolává její předseda písemnou pozvánkou doručenou minimálně 1 týden před jeho konáním. Mimořádně se rada schází, požádají-li o to alespoň dva členové rady. O průběhu zasedání rady se pořizuje zápis, který podepisuje předseda rady sdružení a další přítomný člen rady. Rada rozhoduje usnesením. Rada je schopna se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina jejích členů. Usnesení rady je přijato, hlasovala-li pro přijetí nadpoloviční většina přítomných členů rady.

Do působnosti rady sdružení náleží zejména:

  1. hospodaření s veškerým majetkem sdružení, včetně finančních prostředků
  2. povinnost sestavit vždy do 10. prosince rozpočet sdružení pro následujíc kalendářní rok
  3. povinnost informovat členskou schůzi o stavu hospodaření sdružení
  4. personální agenda sdružení
  5. oprávnění jmenovat a odvolávat předsedu a místopředsedu rady
  6. povinnost vést seznam členů sdružení
  7. předložit členské schůzi usnesení o způsobu majetkového vypořádání v případě dobrovolného zániku sdružení a jmenovat pro případ tohoto způsobu zániku sdružení likvidátora majetku

Za sdružení je oprávněn jednat předseda rady tak, že k názvu občanského sdružení "Milislav" připojí svůj vlastnoruční podpis.


Článek VI.

Zásady hospodaření sdružení

Občanské sdružení je nevýdělečnou právnickou osobou, která za své závazky odpovídá celým svým majetkem. Finanční prostředky pro realizaci svého cíle a zajištění své činnosti sdružení zejména získává z příspěvků svých členů, z darů dobrovolných dárců, dotací, grantů, jakož i z případných výnosů z majetku a z příjmů z činnosti uskutečňované při naplňování cílů občanského sdružení.

Vložené a poskytnuté finanční prostředky, jiné věci a hodnoty se stávají majetkem sdružení. Mohou být použity pouze k realizaci cíle sdružení uvedeného v čl. III. , a to zejména na:

  1. příspěvky a finanční zajištění činností uvedených v čl. III.
  2. odměny, které se poskytují za práci pro sdružení vykonanou na základě objednávky nebo s předchozím souhlasem rady sdružení
  3. náhrady cestovních výdajů těch, kteří podle předchozího odstavce vykonávají práci pro sdružení, a to podle platných předpisů na základě vyúčtování předloženého výboru sdružení.

Při hospodaření s veškerým majetkem, včetně finančních prostředků, se sdružení řídí obecně závaznými právními předpisy. Občanské sdružení hospodaří dle rozpočtu, který je sestavován na příslušný kalendářní rok a vyúčtování výsledků hospodaření se provádí do 3 měsíců po skončení kalendářního roku. Sdružení vede účetnictví o stavu a pohybu majetku, o svých příjmech a výdajích.

Návrh rozpočtu a vyúčtování hospodaření za uplynulý kalendářní rok musí být vhodným způsobem zveřejněn nejméně 30 dnů před projednáním na zasedání členské schůze, aby se k němu mohli členové sdružení vyjádřit. Připomínky k návrhu rozpočtu a vyúčtování hospodaření za uplynulý rok mohou členové sdružení uplatnit písemně ve stanovené lhůtě či ústně na zasedání členské schůze.

Finanční příspěvek lze poskytnout pouze na základě písemné smlouvy, a to k zabezpečení cílů a činností, vymezených v článku III. stanov, po předchozím posouzení nabídky z hlediska kvality, rychlosti a ceny.


Článek VII.

Zánik sdružení

Občanské sdružení zaniká:

  1. dobrovolným rozpuštěním nebo sloučením s jiným občanským sdružením
  2. pravomocným rozhodnutím Ministerstva vnitra ČR o jeho rozpuštění


Článek VIII.

Soudní ochrana

Považuje-li člen sdružení rozhodnutí některého z jeho orgánů, proti němuž již nelze podle stanov podat opravný prostředek, za nezákonné nebo odporující stanovám, může do 30 dnů ode dne, kdy se o něm dozvěděl, nejpozději však do 6 měsíců od rozhodnutí tohoto orgánu sdružení požádat Okresní soud o jeho přezkoumání. Návrh na přezkoumání nemá odkladný účinek.


Článek IX.

Závěrečná ustanovení

Stanovy mohou být měněny na základě rozhodnutí členské schůze formou písemného dodatku. Změnu stanov oznámí rada sdružení písemně Ministerstvu vnitra ČR, a to do 15 dnů od jejího schválení, a připojí ve dvojím vyhotovení text změny.

V Litomyšli 7. května 2001

Back to the beginning of this page |    | Back to the main menu |