Hlediště litomyšlského divadla zabírá zhruba polovinu sálu (cca 10x10 m). Má tvar mírně protáhlé podkovy, obestoupené po celém obvodě balkonem
na čtyřbokých sloupech s volutovými hlavicemi a malovanou kanelurou.
V přední části přízemí je prostor vyhrazený orchestru, oddělený od zbytku
hlediště nízkým dřevěným parapetem. Podobný parapet odděloval až do opravy v roce 1973 i zadní část hlediště. Hlediště je vymalováno klasicistní
dekorativní malbou (autorem je Dominik Dvořák) v jemných pastelových tónech; převládá růžová, šedá a světle zelená.
V zadní části hlediště jsou po stranách dvě schodiště, vedoucí do patra, do chodby za lóžemi. Ke schodištím je přístup jednak z hlediště, jednak samostatnými vstupy z arkádového nádvoří. Hlavní vstup vede z nádvoří do zadní části hlediště, do přední části vede vstup z chodby přiléhající k divadlu.
Centrální část galerie zabírá hraběcí lóže s dvojkřídlými dveřmi, zdobená na stěnách olejomalbami tanečníků a tanečnic v klasicizujících róbách. Po stranách hlavní lóže jsou dva souvislé nedělené prostory, v částech nejblíže jevišti pak dvě oddělené lóže, z nichž je dvířky a po bočních schodištích přístup přímo do zákulisí jeviště.
Hlediště je v přízemí vybaveno dřevěnými lavicemi bez opěradel. V hraběcí lóži jsou dvě čtvrtkruhové pohovky, v bočních lóžích několik lavic s opěradly. Lavice byly původně potaženy červenou kůží, kterou dnes nahrazuje umělá koženka. Klasicistní výmalbu na parapetech lóží doplňují červené závěsy z papíroviny doplněné zlacenými lemy. Jevištní portál zdobí zlacený řezaný znak valdštejnsko-vartenberský, čelo hraběcí lóže alianční znak valdštejnsko-vartenberský a hohenfeldský. Uprostřed stropu je lyra ve vavřínovém věnci a v záři ze zlacených paprsků. Orchestřiště bývalo vybaveno notovými pulty pro orchestr.
|