Zvířata, která chovám

O plazy jsem se začal zajímat již ve svých deseti letech. Tehdy jsem se na radu (a s jeho doporučením) nestora teraristiky pana Jiřího Niedla vydal za klasikem české herpetologie panem Petrem Voženílkem. Ten se stal mým velkým učitelem.

Od těch dob se již mnohé změnilo a změnila se také skladba mých chovanců. Zvířata, která byla před těmi více než dvaceti lety zcela nedostupná, jsou již dnes běžná a odsouvají se na okraj zájmu teraristů. To se týká např. krajty královské, mnoha druhů korálovek, psohlavců hnědých atd. Myslím, že je to škoda, neboť se jedná o zvířata velmi zajímavá (které není!?) a za nějaký čas budou v teráriích opět vzácná (vzpomeňme si jen na kubánské anolisy, hroznýšovce kubánské či takové užovky pardálí nebo kaspické - kdo je dnes zná?). Tím jsem se dostal k tomu co chovám. Nepodléhám momentálním tlakům trhu, který mne ani nezajímá a chovám ta zvířata , která se mi líbí a zajímají mne. V současné době tedy najdete v mých teráriích druhou generaci užovek levhartích Elaphe situla (loňskou zimu mi zašla chovná samice, kterou jsem choval 14 let a do mého chovu přišla již jako velké a dospělé zvíře), psohlavce hnědé Corallus enydris enydris, krajty královské Python regius, hroznýše královské Boa constrictor constrictor a Boa c. imperator, chovnou skupinu korálovek Lampropeltis triangulum sinaloe, samce madagaskarské užovky Leioheterodon madagascariensis a samce Drymarchon corais melanurus. Nově jsem si pořídil jeden z mých snů - madagaskarského hroznýše Acrantophis madagascariensis. Madagaskar je již od mých útlých let mou zemí zaslíbenou a to se týká i zajímavých madagaskarských zvířat. Snažím se vždy sestavit chovnou skupinu, někdy s větším někdy s menším úspěchem.

Nejnovější přírůstek sice není z plazí společnosti, ale přesto si hned získal všeobecnou přízeň. Je to fenka hovawarta Betynka (foto1, foto2, foto3)