Tradice a lidové zvyky

Kurentovanje

Kurent V oblasti Haloze, Slovinské Gorice, Drávského pole a Ptujského pole se dosud každoročně v době masopustu dodržují některé dávné tradice. Nejzajímavější z nich lze najít v oblasti Ptujského pole, zvláště v Markovcích a okolních vesnicích.

Nejznámější masopustní maskou je tzv. Kurent nebo také Korent. Ačkoli již dnes vesničané pochopitelně nevěří v jeho magickou sílu, jíž každý rok zahání zimu, v době masopustu lze Kurenta potkat na každém kroku. Mladíci, převlečení v přízračné a hrůzostrašné masky procházejí ve skupinách vesnicí a dělají hluk svými na pasech pověšenými zvony.

Kurent

Původ této masopustní postavy typické pro zmíněné oblasti není jasně prokázán. Snad si Slovinci přinesli tento zvyk ze svých původních sídlišť při stěhování národů v 6.století. Možná je také Keltsko-Ilyrského původu. Je ovšem také možné, že se jedná o jednu z tradičních oblíbených masek Uskoků, kteří toto území obývali v 15. a 16. století.

Nejstarší vyobrazení Kurentů lze spatřit v Ptuji v Jadranské ulici. Na fasádě dvou domů, č. 4 a 6, postavených na konci 18. Století, je 11 štukových pilastrů. Ty podpírají stylizované postavy, které vypadají velice podobně jako Kurentové v době masopustu. KurentTento Kurent není ovšem ojedinělým zjevem. Řada podobných postav je součástí tradičních zvyků také v Mezimuří (tady se jim říká Lampe), Mohač (Bushe) a po celém Srbsku a Bulharsku (Kukerei).

Kurentova čepice je vyrobená z ovčí kůže. Kdysi každý, kdo se chtěl maskovat jako Kurent si musel vyrobit svou masku. Dnes žijí již jen dva skuteční mistři ve vyrábění Kurentových masek: mistr Klinc ze Spuhlje a mistr Zelenik z Markovců. Pokrývka hlavy tradičního Kurenta se během času různě měnila. Do roku 1930 mívala kožené uši, které později vystřídala křídla velkých ptáků: krocana či husy. Ozdoby na Kurentově hlavě se také měnily. Velké kožené nebo plstěné rohy nahradily dva vztyčené krátké tyčky, spojené divoce zbarvenými pruhy papíru. Kolem Holze ovšem lze spatřit také Kurenty s pravými dobytčími rohy.

Tvář Kurenta je vyrobená z kůže. Otvory pro oči a ústa jsou vyříznuty a obtaženy červenou barvou. Z obličeje vystupuje výrazný kožený nos, zuby jsou vyrobeny z bílých fazolí navlečených na nit, ale dominantním je dlouhatánský červený jazyk vyrobený z pruhu kůže. Kurent je oblečen do ovčí kůže, obvykle světlé barvy, nedávno přišla do módy kůže z ovce Merino s charakteristickým dlouhým vláknem. Kolem pasu mají řetěz s pěti kravskými zvonci, jimiž bez ustání zvoní. Za pas si zastrkuje šátky, které mu darují děvčata ze vsi, nebo které jim sám vezme. Je obut do černých bot a tlustých červených či zelených ponožek. Obvykle chodí ve skupinách, dříve často docházelo k tvrdým střetům mezi skupin