Úvodní strana  Památky  Školy  Sport Spolky Zprávy OÚ  Služby

O OBCI

Obec Sobíňov s částmi Markvartice a Zvolanov leží na náhorní plošině na údolím Doubravy ve výšce zhruba 550 m.n.m. Části Sopoty, Hlína a Nová ves leží níže okolo trati. Sevrní horizont tvoří hřeben Železných hor,východní Žďárské vrchy, na jihu je masiv Ranského Babylonu a pásmo Sopotských lesů. Na západ je otevřená kotlina směrem k Bílku. Obec má 610 obyvatel a je vzdálena 7 km VJV od Chotěboře.

Nejstarší písemný doklad se váže k Liběcké obchodní stezce, která vedla obcí a je z roku 1144. V místech, kde se stezka dělila na soumarskou a pěší byla vystavěna tvrz k ochraně rozcestí. Tvrz se poprvé uvádí v r. 1358. Posledním zmiňovaným(v roce 1405) vladykou byl Stošek z Dolan(dle A.Sedláčka). Dodnes jsou zde patrny hradní příkopy. Od konce 14.století ztrácí Sobiňov svoji samostatnost jako šlechtický statek a stává se součástí panství Kunštátu. V 16. Století patřil Trčkům z Lípy a pak se dostal do panství Polenského. První zpráva o Sopotech je z r. 1242. V okolí se dolovalo stříbro a železné rudy a hornící tu postavili kapli, která byla v letech 1749 - 1752 přestavěna na barokní kostel.Stavebníkem byl Karel z Ditrichštejna.U kostela fara čp 216 z poloviny 18.století.Ve hřbitovní zdi je vestavěna kaplička. Sopoty jsou známé poutní místo. Nové vsi se dodnes říká Huť, protože tady stály pece na tavení železa. Osada Hlína dostala jméno podle cihelny a hrnčířské dílny, které tu kdysi byly. Jména Markvartice a Zvolanov mají pravděpodobně původ ve jménech zakladatelů usedlostí. Nad železniční zastávkou vedle pomníku padlých v 1. Světové válce je mramorový křížek s nápisem a datem 1620. V horní části obce je u hřbitůvku občanů padlých 5. Května 1945 pomník obětem 2. Světové války.

Z kopců Homole a Březinka severně od Sobiňova je daleký výhled. Mezi Hlínou a Sopoty je přírodní rezervace "Niva Doubravy". Obcí procházejí dvě turistické značené cesty. Červená z Chotěboře k Pobočnému rybníku a dále k rybníku Řeka, modrá z Chotěboře přes Železné hory pod Ranský Babylon a dále k Velkému Dářku. Na červené trase je např. přírodní rezervace "Údolí Doubravy" mezi Chotěboří a Bílkem . Poblíž Pobočného rybníka na modré značce je bledulové pole. Nedaleko Sobiňova po silnici směrem na Ždírec a Pardubice je skanzen Veselý kopec. Po silnici směrem na Ždírec a Svitavy je v Hlinsku skanzen Betlém.U Sopot je přírodní rezervace "Niva Doubravy" s původní luční květenou.

V obci je vlaková zastávka na trati Havl. Brod-Pardubice. Zastavují zde linkové autobusy z Prahy, Svitav, Poličky, Ledče nad Sázavou, Hradce Králové a Jánských lázní. Je zde obchod s potravinami a samoobsluha.