Střední odborná škola Český Brod - Liblice

Domů Výš Obsah

Český Brod
Český Brod Historie Současnost Kalendář akcí Zahraniční kontakty

 

Český Brod     Znak Českého Brodu

město dosud neobjevené hodnoty a krásy

Český Brod

Český Brod leží východně od Prahy na rozhraní středního Polabí a předních výběžků Středočeské vrchoviny. Rozprostírá se v mělkém údolí potoka Šembery v nadmořské výšce 220-230 m.

Český Brod, vyhlášený v r. 1999 za památkovou zónu, patří mezi nejstarší česká města, k jejichž vývoji také sám přispěl.

Město Český Brod založil jako trhovou osadu pravděpodobně pražský biskup Jan I. (1134 -1139) na jedné z nejdůležitějších zemských stezek - trstenické, která spojovala Prahu s jižní a východní Evropou.

Nová trhová osada s románským kostelíkem sv. Gotharda a prostorným tržištěm vnikla na mírném návrší nad brodem přes potok Šemberu, kde stála zřejmě také biskupská celnice. Asi v r. 1268 povýšil pražský biskup Jan III. z Dražic místní trhovou osadu na město Biskupský Brod (Broda Episcopalis) a udělil mu zřejmě ihned také emfyteutické (dědičné) právo a další městské svobody, zejména právo hradby. V roce 1315, kdy Ronovci s 500 ozbrojenci Brod obsadili, užívalo už město pozměněné jméno Český Brod (Broda Bohemicalis). Město se tak mělo odlišit od Německého Brodu, ležícího na stejné cestě. V souvislosti s rozvojem městské samosprávy Český Brod jako první poddanské město v Čechách a na Moravě vystavěl už před r.1402 radnici. V husitské revoluci, před jejímž vypuknutím zanikl českobrodský arcibiskupský distrikt, si Český Brod vybojoval politickou a správní autonomii. císař Zikmund povýšil Český Brod mezi královská města v roce 1437. V novodobé historii je důležitý rok 1960, kdy orgány státní moci zrušily českobrodský okres a připojily jej ke Kolínu.

Český Brod je staré gotické město s mnoha historickými stavebními památkami. Chrám sv. Gotharda, pozdně gotická zvonice a stará radnice (čp.1) patří mezi nejdůležitější. Domy historického jádra města mají zpravidla sklepy, jimiž se lze dostat do podzemního chodbového systému, jehož část je již odkryta. Husovu náměstí vévodí mohutný pomník Prokopa Velikého od Karla Opatrného z roku 1910. významná je i stavba Podlipanského muzea (arch. Balšánek) a českobrodské sokolovny (arch. Koula). Nedaleko města jsou historické Lipany, které se zapsaly do dějin českého národa bitvou v roce 1434. V okolí města je několik významných lokalit- slovanská hradiště Klučov, Přístoupim, Tísmice, kde je i vzácná stavba románské baziliky Nanebevzetí Panny Marie, obec Tuchoraz se vstupní věží (hláskou) z roku 1477, Vykáň s gotickým kostelem sv. Havla a mnoho dalších. Český Brod, přirozené středisko Českobrodska, původně Podlipanska, je druhým největším městem kolínského okresu. podle stavu z r. 1991 měl spolu s připojenými obcemi (Liblice, Štolmíř) 1536 domů a 7028 obyvatel. Samosprávným orgánem města je od r. 1990 městské zastupitelstvo v čele s voleným starostou, který spolu s městským úřadem vykonává také státní správu ve měst a ve spádové oblasti na historickém území Českobrodska a téměř 16 000 obyvateli.

Ve městě se nachází:

nemocnice
kino
městské kulturní středisko
muzeum
dvě střední školy (Gymnázium Český Brod, SOŠ Český Brod - Liblice)
dvě základní školy
zvláštní škola
tři mateřské školy
jesle

Další informace:

http://mesta.obce.cz
http://www.kulturainfo-cesbrod.cz
http://ceskybrod.msc.cz

 

 

E-mail s připomínkami k těmto stránkám zašlete na adresu: Michal.Hasse@sos-cebrod.cz
Copyright © 2000, 2001 Střední odborná škola Český Brod - Liblice
Naposledy upraveno: 23.02.2001