[R - Ř]

Radčice
obec severně od Vodňan. Osada na trase Zlaté stezky. Připomínána již v roce 1228.

Radkovice
obec severovýchodně od Čestic, nedaleko od Nihošovic. V obci kaplička.

Radkovice
obec jihozápadně od Čestic. Při silnici do Vacova.

Radešov
obec severně od Čestic.

Radějovice
obec severně od Bavorova. V obci kaplička.

Radomyšl
obec severně od Strakonic. Připomínána již roku 1284. Ve městečku barokní kostel Sv. Martina, několikrát přestavovaný, s obranou věží. Vedle kostela nedaleko farnosti, nalezeno pohřebiště slovanské kultury. Nález muže se šipkou, předka Bavorů ze Strakonic. Jihozápadně na kopci nad městečkem barokní kostel Sv. Jana postavený v 16.století zetěm stavitele Diezinhofera. Vedle poustevna poustevníků Sv. Petra obývaná, ještě v 19.století. Za městečkem v oblasti vrchů Křemenného se nalézaly vápencové jeskyně a lomečky. Dnes zavezeny odpadem z továren ze Strakonic a Radomyšle.

Radošovice
obec jižně od Strakonic. Připomínána v souvislosti s rokem 1243. V obci gotický spýchar a kaplička. Řeka Volyňka zde tvoří hezká zákoutí. Výskyt zajímavých rostlin a živočichů.

Rohozná
obec severovýchodně od Strakonic. V obci a severně od obce kaplička. Zajímavá přírodní zákoutí.

Rovná
obec severovýchodně nedaleko Strakonic, za obcí Řepice. Zprávy o osadnících z roku 1319. V obci kaplička. V okolí obce nalézají suchomilná společenstva, vyskytující se v lomech na vápenec. Tyto leží při polní cestě vedoucí do Radomyšle směrem od Sv. Jana. U těchto lomů jsou dvě staré pece na pálení vápna. Nedaleko odtud pod kopcem Hradec, na straně přivrácené k Vústremu (Domanicím) konal arch. Dubský své vykopávky. Ještě dne jsou tato místa patrna v lese. Kopec Jaslov a Hradec jsou pak opředeny pověstmi o pokladu, o zbytcích kaple v lese a zlém pánovi.

Řečice
obec západně od Blatné, na cestě do Lnář.

Řepice
obec severovýchodně od Strakonic. První zprávy o obci z poloviny 13. století. V obci stojí raně gotický kostel, zbarokizovaný v letech 1668 - 1670. Na místě původní tvrze stával hrad. Uprostřed obce stojí gotická sýpka. Nedaleko ní jsou ve venkovských staveních patrny zbytky původních opevnění. Nedaleko sýpky se nalézá bývalá panská zahrada, která byla velmi zvelebena za držení rodu Hodějovských. V ní se nalézaly dva rybníčky, které jsou dnes ještě patrny i když jsou nyní bez vody. Hodějovští rovněž mají na hřbitově v Řepici umístěn náhrobní kámen. Ve Strakonicích tomuto rodu patřily rovněž domy na nynějším malém náměstí. Znak Hodějovských je ve Strakonicích k vidění v průjezdu domu č. . Ze Řepice pocházel údajně Žižkův hejtman Chval. Okolo Řepice je postaveno několik kapliček z různých období. Nalézají se v kopci Panenky Marie, to je směrem na Radomyšl. Tato kaplička je postavená ve stylu baroka, stejně jako kaplička na písecké silnici. Na cestě směrem na Slaník se nalézá další kaplička, podobná je rovněž při cestě do Rovné. Nad Řepicí je kopec Hradec, který má na svém vrcholu založeno slovanské hradiště. Toto hradiště zaniklo v 10. století. Dodnes jsou patrné jeho valy. Pod tímto kopcem směrem na Droužetice se nalézá Pravdů mlýn. Hned u něj vývěr studánky s výbornou vodou. Nedaleko tohoto mlýna je postaven kamenný obloukový most. Na louce u rybníku Okrouhlík stávala prý studánka s léčivou vodou. Rovněž nedaleko Okrouhlíka je malý rulový lomek, dnes již zatopený. V této oblasti jsou časté vápencové pecky, které byly místními lidmi využívany pro stavební kámen. Největší lomy byly v lokalitě Blyskavec, další byly nedaleko rybníků u Domanic, nebo blízko Slaníka, či rybníka Rakovníka. Za zmínku stojí to, že rybníky v okolí Řepice byly umě spojeny, tak, že bylo možno proplouvat na loďce mezi těmito rybníky.

Řiště
obec severně od Lnář. Zprávy o obci z roku 1318.