Rostlinstvo na Strakonicku.


Pokud se zajímáte o rostlinstvo a zajímavosti z jižních Čech a regionu, pak je tato kniha určena pro Vás. Jsou zde popsány vyhynulé, nezvěstné, ohrožené a vzácné druhy rostlin vyskytující se na Strakonicku, ale i v jižních Čechách. Kniha vznikla po několika letech usilovné práce našich předních botaniků, kteří jsou mezi přírodomilnými lidmi známi svými botanickými vycházkami po okolí a příspěvky do regionálního tisku a literatury. Kniha je žádoucím rozšířením toho, co v oblasti knih o botanice a přírodovědě na Strakonicku a v jižních Čechách chybělo.

Rostlinstvo na Strakonicku
+Josef Holub, Václav Chán, František Procházka, Milan Štěch a Vojtěch Žíla.

Ukázka.
(str. 222,223)

Taraxacum fascinans Kirschner, Mikoláš et Štěpánek (ČR:§3/C3),
pampeliška čarovná (BY:-;OÖ:-)

V jižní části Čech byl tento taxon zatím nalezen (KIRSCHNER et ŠTĚPÁNEK) na Blatensku (Řečice, Blatenka), na Strakonických vápencích (Krty) a v Budějovické pánvi (Sudoměř).


Taraxacum subalpinum Hudziok (ČR:§3/C3),
pampeliška sličná (BY:-;OÖ:-)

Prvý výskyt pampelišky sličné na území jižní části Čech zaznamenali v r. 1990 V. Chán a v. Žíla v Budějovické pánvi u Vodňan. V témže roce nalezl M. Soukup prvou lokalitu na Blatensku u obce Předmíř (CHÁN et al. 1995). Pozdější výzkum (KIRSCHNER et ŠTĚPÁNEK 1998) přinesl v letech 1991-1995 nálezy dalších lokalit na Blatensku (např. Řečice, Hajany, Blatná), Strakonických vápencích (Krty) a v Budějovické pánvi (Putim, Ražice, Sudoměř, Hrbov). V současné době patří Taraxacum subalpinum k nejhojnějším zástupcům sekce Palustria v jižní části Čech. Podobně jako pampeliška nizozemská patří i pampeliška sličná v rámci sekce Palustria do skupiny druhů, které lze označit jako konkurenčně silnější. Má schopnost růst i ve vyšším a hustším travním porostu a navíc je odolnější i vůči eutrofizaci prostředí.


Kniha obsahuje mapovou přílohu, červený seznam ohrožených druhů květeny jižní části Čech, seznam maloplošných chráněných území jižní části Čech a hlavně uvedení míst výskytu vyhynulých, nejasně se vyskytujících nebo ohrožených rostlin a další zajímavosti z této oblasti. Rovněž jsou zde odkazy na první badatele, kteří rostliny objevili a popsali.


Vydává: Agentura ochrany přírody a karjiny ČR & Jihočská pobočka ČBS Kališnická 4-6, CZ-130 00 Praha 3
600 výtisků
Praha 1999.