Stručně ze Strakonic a okolí.

Hrady:
Helfenburk - zřícenina starého hradu ze 14. století v lesích nedaleko městečka Bavorova. Hradem je možno projít a Helfenburkobdivovat zbytky gotiky. V zadní části je možno vystoupit na hradní věž a shlédnout široké okolí. Koncem srpna se zde konají slavnosti na Helfenburku. Provoz v letní sezóně.
Křikava - zbytky (valy) hradu ze 14. století v lese u obce Černívsko. Hrad je přístupný.
Strakonice -Strakonice - hrad  v zimě. v hradu z počátků 13. století se nalézá expozice z dějin města Strakonic a okolí z doby pravěku až po současnost. Expozice výroby ČZ Strakonice a Fezka Strakonice. Regionální výstavy umění a občas koncerty vážné hudby. Možno vystoupit na věž strakonického hradu - Rumpál. Místo konání mezinárodního dudáckého festivalu (každé dva roky). Rumpálování - středověké slavnosti a v prosinci adventních trhů. Provoz v letní sezóně. Nedaleko Strakonic směrem na Katovice ve vesnici Střela zbytky hradu Střela ze 13. století k hradu přistavěn zámek.

Hrady v jiném okresu:
Kašperk - hrad z roku 1356 u městečka Kašperské Hory. Přístupný o sezóně.
Písek
- hrad z poloviny 13 století při řece Otavě v okresním městě Písek. Expozice k historii Písecka, přírodovědné sbírky, akvária s sladkovodními rybami žijícími v naší republice.
Prácheň
- zřícenina hradu z roku 1315 u města Horažďovic. Přístupná.
Rábí - zřícenina hradu z roku 1300 u města Sušice (druhý nejnavštěvovanější historický objekt v západních Čechách). Přístupný o sezóně.
Velhartice - hrad ze 14. století u Sušice (třetí nejnavštěvovanější historický objekt v západních Čechách). Přístupný o sezóně.

Tvrze:
Buzice - tvrz postavená u vesnice Buzice poblíž říčky Lomnice na skalním ostrohu. Zachovalá, častečně přestavěná na sýpku, není však veřejnosti přístupná.
Dobrš - tvrz rodu Koců z Dobrše. Její část je přístupná po domluvě se správce bydlícím ve vesnici Dobrš. Místo konání Tvrz ve Volyni.historických setkání a výstav děl mladých umělců.
Libějovice - tvrz s gotickými prvky. Vstup na soukromý majetek.
Ohrazenice - tvrz u obce Kraselov, upravena na hospodářské budovy. Vstup na vlastní nebezpečí.
Tchořovice - tvrz u městečka Lnář, upravená na sýpku.
Volyně - tvrz ve stejnojmeném městečku. V tvrzi expozice k historii města Volyně.
Tvrze v jiném okresu:
Nové Kestřany - dvě tvrze z 13. a 15. století. Velmi zachovalé. Vstup je však na vlastní riziko. Nalézají se v okrese Písek.

Zámky:
Blatná - zámek postavený na místě původního hradu. Expozice vztahující se k historii zámku a rodu HildprandtůZámek v Blatné.. Otevřen v sezóně. Zámek je postaven na ostrůvku obklopen anglickým parkem se starými stromy a s chovem daňků.
Lnáře - raně barokní zámek postavený v blízkosti původní tvrze. V okolí zámku anglický park Zámek není v současné době přístupný.
Němčice - zámek vzniklý na místě původní tvrze. Nepřístupný.
Strakonice - zámek z 18. století přistavěný k strakonickému hradu. V sezóně většinou expozice výtvarného umění.
Tažovice - malý zámeček u obce Kraselov. Upravený a obklopený anglickým parkem. Nepřístupný.
Zámky v jiném okresu:
Horažďovice - zámek s expozicí k historii Horažďovic a okolí. Přístup o sezóně.
Netolice
- zámek Kratochvíle rodu Rožmberků. Park ve francouzském stylu. V zámečku expozice dějin animovaného filmu. Přístupný o sezóně.

Kostely:
Blatná - kostel Nanebevzetí P. Marie. Zachovalá gotická a barokní architektura. Pohřbeni Rožmitálové. Přístupný o sezóně.
Bavorov
- kostel Nanebevzetí P. Marie, raně gotický kostel.Kostel v Paštikách.
Čestice - kalvárie nad obcí s pěti kaplemi, v obci zámeček.
Dobrš - kostel Zvěstování Páně, poutní románsko-gotický kostel s náhrobníky a pěknou architekturou.
Lhota u Sv. Anny - kostelík sv. Anny. Přístupný po domluvě se správcem. Pěkný výhled do okolí Strakonic.
Lomec u Vodňan
- kostelík se závěsným oltář podle chrámu sv. Petra ve Vatikánu.
Paštiky
- kostel postavený dle návrhů K. I. Dientzenhofera v letech 1747 až 1753. Na hřbitovní bráně lebka s hnáty (paštická smrt). Na hřbitově hrobka majitelů blatenského panství rovněž od K.I. Dientzenhofera. Kostel sv. Jana nad Radomyšlí.
Radomyšl - kostel sv. Jana, dominanta Radomyšelska. Rozhled do okolí. Přístupný o bohoslužbách.
Skočice - kostel Navštívění Panny Marie se zvonkohrou. Poblíž celní školy.
Strakonice - kostel sv. Markéty. Nepřístupný pro rekonstrukci.
Strakonice - kostel sv. Prokopa. Přístupný o bohoslužbách v neděli.
Strakonice - kostel sv. Václava. Hřbitovní kostel.
Vodňany - kostel Narození Panny Marie vyzdobený sgrafity podle návrhů Mikoláše Alše.

Selská architektura:
Litochovice u Volyně - zbytky selské architektury.
Předslavice u Volyně - v obci selská barokní architektura. Nápisy a štíty stavení od Jakuba Bursy.
Zechovice u Volyně - selské baroko.

Muzea:
Strakonice - expozice je věnována historii, geologii a průmyslovému rozvoji Strakonic a okolí. Část expozice věnována F. L. Čelakovskému. Samostanou expozici tvoří historie dud a dudácké muziky. Kapitulní síň s freskami. Gotická křížová cesta. Samostané výstavy výtvarného umění. Koncerty vážné hudby. Otevřeno o sezóně.
Volyně - expozice ve tvrzi vztahující se k historii Volyně a okolí. Otevřeno o sezóně.
Vodňany - expozice k historii města Vodňan a k jejím rodákům a slavným osobám, kteří zde pobývali (František Herites, Otakar Mokrý, Julius Zeyer, Mistr Jan Kampanus). Otevřeno o sezóně.

Stavební a technické památky:
Malenice - vodní hamr přístupný po domluvě s majitelem.
Dolního Poříčí - pozdně gotický mostek v blízkosti u Katovické hory. V Katovické hoře štoly po těžbě grafitu. Vstup na vlastní nebezpečí. Přírodní rezervace Katovická hora.
Řepické rybníky - pozdně gotický mostek.
Tažovice - barokní můstek.

Přírodní památky:
naleznete na samostané stránce.

Památníky:Památník J. Žižky u Sudoměře.
Sudoměř - monumentální památník Jana Žižky z Trocnova, 16m vysoký, umístěný jihozápadně od obce Sudoměře při rybníku Škaredém. Památník je od sochaře Kodeta z roku 1925 postavený na místě Žižkova vítězství 25. března 1420 nad přesilou panské jízdy.


Vodní rekreační plochy:
Dolní Řepický rybník - rybník v blízkosti Strakonic, vodní plocha používaná pro plavaní a jiné vodní sporty. V okolí pěkné lesy a starý mostek mezi rybníky.
Velkorojický a Milavský rybník - rybníky v blízkosti Sedlice, vodní plocha používaná pro plavaní a jiné vodní sporty. V okolí pěkné lesy.

Rybolov:
MO ČRS Bavorov - mimopstruhová voda: Blanice Vodňanská 4 od Rožboudů k.ú. Svinětice až k druhému jezu nad mlýnem Blanice v k.u. Velká Blanice. K revíru patří Stará řeka u mlýna, pískovna Záklí, propadlina Hliník, pískovna Drahy. Pro propadlinu Hliník a pískovnu Drahy platí pouze zvláštní místní povolenka.
MO ČRS Blatná - mimopstruhová voda: Lomnice 1 od soutoku se Skalicí až k jezu mlýna Míreč v k.ú. Míreč, mimo potok Skalici. Lomnice 2 od jezu Míreč v k.ú. Míreč až k hrázi rybníka Dolejší v k.ú. Tchořovice. Lomnice 3 rybářský revír je v parkové nádrži. Pstruhová voda: Lomnice 2P - potok Smolivecký od stavítek obvodové stoky Divák v k.ú. Zámlyní až k mostu silnice Radošice-Starý Smolivec a Závišinský potok od ústí rybníka Luh v k.ú. Újezdec až k mostu Hvožďany-Letetice.
MO ČRS Strakonice - mimopstruhová voda: Otava 3 od jezu Jirkalova mlýna v Sudoměři až k jezu mlýna Slaník včetně Stará řeka u Strakonic.Staré řeky v Sudoměři. K revíru patří pískovna Slaník, Stará řeka Sudoměř, pískovna Sedlíkovice. Otava 4 od jezu mlýna Slaník až k jezu v Horním Poříčí, k revíru patří část Volyňky od jejího ústí do řeky Otavy až k malému jízku "U Samců" ve Strakonicích, dále Stará řeka nad nádražím ve Strakonicích, Březový potok od ústí do Otavy až k pramenům. Pstruhová voda: Novosedelský potok 1 od vtoku do Otavy v Katovicích až k mostu Zvotoky , Volyňka 1 od malého jízku "U Samců" ve Strakonicích až k jezu mlýna Podhorský v Něměticích nad vtokem Peklovského potoka.
SRŠ Vodňany - mimopstruhová voda: Blanice Vodňanská 3 od jezu nad betonovým mostem v Milenovicích až k bývalému mlýnu Rožboudov v k.ú. Svinětice. Se všemi přítoky, náhony odstavnými rameny a tůněmi a s rybářským právem na zatopených propadlinách po těžbě zemin v povodí revíru, včetně tůně v Milenovicích. Na tůních Vitická, Krašlovická, Korýtka a Čavyňská je sportovní rybolov povolen pouze na zvláštní místní povolenky.
MO ČRS Volyně - mimopstruhová voda: Volyňka 2, revír tvoří rybářské právo na nádržích Papírna 1 a 2 (k.ú. Černětice), Starovská (Zdechovice), Pelich (Dřešín), Skalka (Volyně). Na nádrži Skalka platí pouze zvláštní místní povolenka. Pstruhová voda: Volyňka 2P od jezu mlýna Podhorský v Něměticích nad vtokem Peklovského potoka až k jezu bývalého mlýna Zámečníkova ve Čkyni.
Podrobnější informace o rybářských revírech naleznete v "Soupisu revírů" vydaném Jihočeským územním svazem ČRS". V Zahrádkách 237, 37382 Boršov nad Vltavou. Dále je nutno dbát na chráněné rybí oblasti, které zde nejsou uvedeny a podléhají změnám.