OKRESNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
V KOLÍNĚ

OVS

Zákony

Vyhlášky OVS

Úvodní stránka

Odpovědi na nejčastější dotazy

 (FAQ)

 

Co mám dělat? Co potřebuji? Jak na to?

1.

Chci jet se psem (kočkou) do zahraničí

2.

Chci jet se psem (kočkou) na výstavu v ČR

3.

Chci sezónně prodávat ryby

4.

Chci prodávat vejce

5.

Chci prodávat mléko

6.

Chci prodávat potraviny živočišného původu

7.

Chci zřídit farmový chov

8.

Chci prodávat na trhu

9.

Jak poznám inspektora OVS

10.

Kdy mohu přijít na OVS

11.

Jaké je telefonní číslo na OVS

12.

Chci chovat nebezpečné zvíře

13.

Potřebuji vystavit veterinární osvědčení

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Pro cestu se psem nebo kočkou do zahraničí je zapotřebí:

Dostavit se ne dříve než 3 dny před odjezdem k praktickému veterinárnímu lékaři, který v očkovacím průkazu Vašeho psa ( kočky ) potvrdí jeho dorý zdravotní stav. Takto potvrzený očkovací průkaz přinést na Okresní veterinární správu. Splnění všech zákonných povinností potvrdí razítkem se státním znakem inspektor OVS.

Vaše povinnosti vyplývají z § 32 z. č.166/1999 Sb.

 

 

 

BACK

 

2.

Pro účast na výstavě v ČR je zapotřebí:

a) výstava se koná v územním obvodu bydliště psa ( kočky ) - postačí platný očkovací průkaz obsahující záznam, že zvíře bylo v době od 30 dnů do jednoho roku před výstavou očkováno proti vzteklině. Pokud tak stanoví OVS v místě konání svodu, též očkováno proti dalším infekčním chorobám.

b) výstava se koná mimo územní obvod okresu chovu psa ( kočky ) - je třeba platný očkovací průkaz obsahující záznam, že zvíře bylo v době od 30 dnů do jednoho roku před výstavou očkováno proti vzteklině ( pokud tak stanoví OVS v místě konání svodu též očkováno proti dalším infekčním chorobám), a potvrzení praktického veterinárního lékaře o klinickém vyšetření jeho zdravotního stavu provedeném v posledních 3 dnech před přemístěním.

Vaše povinnosti vyplývají z § 6 z. č. 166/1999Sb.

 

 

 

BACK

 

3.

Před zahájením sezónního prodeje živých ryb v prodejních stáncích je provozovatel povinen: vyžádat si u místně příslušné okresní / městské veterinární správy určení veterinárních podmínek pro sezónní prodej ryb od .... do.......( musí být stanovena příslušná sezóna, pro níž se veterinární podmínky určují) podle ustanovení § 25 odstavce 2 zákona č.166/99 Sb., o veterinární péči.

" V případě, že provozovatel má v záměru ryby při sezónním prodeji zabíjet, kuchat případně porcovat musí okresní/ městskou veterinární správu požádat o vydání osvědčení ve smyslu § 22 ( zákona č.166/ 1999 Sb.), odst. 1), písmeno a) o splnění požadavků a podmínek stanovených pro zacházení se živočišnými produkty.

 

 

 

BACK

 

4.

Vejce je možné prodávat:

a) v místě výroby přímo spotřebiteli- lze prodávat vejce neprosvícená a neoznačená a to se souhlasem místně příslušné Okresní veterinární správy. Vejce musí pocházet od zdravých nosnic 1x ročně vyšetřených na zárodky rodu Salmonella a 1x ročně podrobených tuberkulinaci.

Povinnosti vyplývají z § 20 odstavců 5 zákona číslo 166/1999 Sb.

b) v obchodní síti a na tržištích a tržnicích- Chovatel, který zamýšlí chovat nosnice za účelem produkce tržních vajec, je povinen požádat Okresní veterinární správu o schválení chovu pro produkci tržních vajec. Okresní veterinární správa Vám na základě Vaší žádosti stanoví veterinárně zdravotní podmínky pro tento chov a dále podmínky pro ošetření, zacházení a způsob prodeje vajec.

Výroba, manipulace a prodej potravin a surovin živočišného původu se řídí danými právními předpisy, ve Vašem případě (výroba vajec a jejich uvádění do tržní sítě) se jedná o zákon číslo 166/1999 Sb., o veterinární péči, zejména § 20, odst. 4, písm. b), dále pak prováděcí vyhlášku Mze číslo 287/1999 Sb., o veterinárních požadavcích na živočišné produkty, zejména § 6, 7, 8, 16, 25, 50 a vyhlášku Mze číslo 327/1997 Sb., § 26, 27 a 29.

 

 

 

BACK

 

5.

Prodej syrového, mlékárensky neošetřeného mléka: Toto mléko se smí prodávat se souhlasem OVS, v místě výroby přímo spotřebiteli a nesmí být dále využíváno k dalšímu prodeji, nebo k účelům veřejného stravování. Před zahájením prodeje je třeba požádat OVS o vydání podmínek, za kterých je možno syrové mléko prodávat. K udělení souhlasu je třeba splnit podmínky uvedené v § 20 zákona č.166/1999Sb. o veterinární péči a v § 42 až 49 vyhl. 287/1999 Sb. o veterinárních požadavcích na živočišné produkty.

 

 

 

BACK

 

6.

Pro zahájení prodeje potravin živočišného původu: je třeba mít objekt zkolaudovaný k danému účelu. Poté lze podat žádost o vydání osvědčení o tom, že jsou splněny požadavky a podmínky stanovené zákonem číslo 166 / 1999 Sb. a zvláštními právními předpisy ( z.č. 110 / 1997 Sb. o potravinách a z.č. 20 / 1996 Sb. o péči o zdraví lidu ) pro zacházení se živočišnými produkty. Tuto povinnost nemá, pokud v době po nabytí účinnosti tohoto zákona bylo splnění těchto požadavků a podmínek kladně posouzeno v závazném posudku okresní veterinární správy vydaném pro kolaudační řízení.

Žádost musí obsahovat:

- jméno, příjmení

- trvalé bydliště

- IČO

- sídlo společnosti ( v případě právnické osoby )

- místo provozovny

- přesný popis činnosti

Vydání osvědčení je zpoplatněno částkou 500 Kč.

 

 

 

BACK

 

7.

Pro povolení zřízení farmového chovu je třeba: vyžádat vydání závazného posudku orgánem veterinární správy jako podkladu v územním, stavebním a kolaudačním řízení dle § 56 zákona 166/1999 Sb.
Vydání závazného posudku je zpoplatněno částkou 300 Kč.
Dále je třeba dle § 5 téhož zákona oznámit okresní veterinární správě nejméně 30 dnů předem zahájení a ukončení této činnosti a plnit povinnosti stanovené zvláštními právními předpisy (Zákon č. 240/ 1991 Sb. o šlechtění a plemenitbě hospodářských zvířat ) k identifikaci a evidenci těchto zvířat, a v souladu s tím vést vlastní záznamy o druhu, pohlaví, identifikačních číslech, počtech a přemísťování těchto zvířat.

 

 

 

BACK

 

8.

Prodej na tržišti:

Podle § 25 zákona 166 / 1999 Sb. o veterinární péči lze v tržnicích a na tržištích prodávat jen zdravá zvířata a zdravotně nezávadné živočišné produkty, které byly veterinárně vyšetřeny, zvěřina musí být patřičně označena způsobem umožňujícím identifikaci každého kusu a doprovázena veterinárním osvědčením; prováděcí předpis ( vyhláška č. 287 / 1999 Sb. o veterinárních požadavcích na živočišné produkty ) upraví podrobnosti tohoto prodeje.

 

 

 

BACK

 

9.

Jak poznám inspektora OVS?

Každý inspektor OVS se v rámci výkonu státního dozoru vykazuje osobním průkazem, jehož platnost je dána hranicemi okresu, v němž daný inspektor působí. Tento průkaz obsahuje jméno, titul, rodné číslo, osobní kód a především razítko se státním znakem.

 

 

 

BACK

 

12

Chov nebezpečných zvířat:

Chov nebezpečných druhů zvířat, a to jedinců i skupin, mimo za území zoologických zahrad registrovaných státem podléhá schválení okresní nebo městské veterinární správy příslušné podle místa chovu zvířete.

Žádost o povolení chovu musí obsahovat:

a) jméno a příjmení odpovědné osoby a její kvalifikaci,

b) druh a počet chovaných jedinců,

c) stručný popis chovu a jeho vybavení.

Povinnosti vyplývají z § 13 odstavců 3, 4 a 5 zákona 246 / 1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání.

Klasifikace nebezpečných druhů zvířat je obsažena ve vyhlášce číslo 75 / 1996 Sb. .

Za vydání rozhodnutí o schválení chovu nebezpečných druhů zvířat dle § 81 z. 166 / 1999 Sb. jsou stanoveny poplatky :

- za jedno zvíře Kč 3 000,-

- za více než jedno zvíře Kč 5 000,-

 

 

 

BACK

 

13

Podmínky pro vydání veterinárního osvědčení

O vydání veterinárního osvědčení k přemístění zvířete je třeba požádat ve lhůtě nejméně

A) 3 pracovních dnů přede dnem předpokládaného přemístění, jde-li o zvíře, které pochází z chovu, pro něž byl vydán OVS doklad o tom, že jsou prosté nebezpečné nákazy (status chovu prostých nákaz), ve kterém byly v posledním měsíci přede dnem jeho přemístění provedeny zdravotní zkoušky nezbytné pro vydání veterinárního osvědčení,

B) 14 dnů přede dnem předpokládaného přemístění v ostatních případech. Veterinární potvrzení vystavené i s kopií soukromého veterinárního lékaře a s přiloženým kolkem (50,- Kč za 1 zvíře, 100,- Kč za 2 a více zvířat) bude na OVS ověřeno U SKOTU pouze v tom případě,že budou přiloženy průvodní listy a že se identifikační číslo zvířete uvedené na průvodním listě nalezne v databázi ČMSCH a.s. pod jménem, nebo firmou chovatele, který žádá o ověření.

 

 

BACK