Zpět krizové situace

 ÚVODNÍ STRÁNKA

 

 Antrax - informace o nákaze

Jedná se o akutní infekční onemocnění způsobené sporotvornou bakterií Bacillus anthracis. Nejčastěji se vyskytuje u volně žijících a domestikovaných obratlovců ( skot, ovce, kozy, velbloudi, antilopy a další býložravci ), ale také se může objevit u lidí, jsou-li exponováni infikovanými zvířaty nebo tkáněmi z nich.
Antrax je považován za potenciální agens pro použití v biologické válce, proto Min. obrany USA nařídilo povinnou vakcinaci všech aktivně sloužících vojáků, kteří mohou být v takovémto konfliktu použiti.
Antrax je nejběžnější v zemědělské oblasti, kde se objevuje u zvířat. Jeho výskyt zahrnuje Jižní a Střední Ameriku, jižní a východní Evropu, Asii, Afriku, Karibskou oblast a Střední Východ. Postižení člověka nastává obvykle v důsledku jeho kontaktu s infikovanými zvířaty nebo jejich produkty. Pracovníci, kteří jsou v kontaktu s mrtvými zvířaty a zvířecími produkty ze zvířat pocházejících ze zemí s výskytem antraxu, mohou být infikováni B. anthracis ( průmyslový antrax ). Antrax u dobytka se objevil i v USA.
Antrax se vyskytuje ve 3 formách:
- kožní
- inhalační
- gastrointestinální
Spóry B. antracis mohou přežívat v půdě mnoho let a lidé mohou být infikováni tímto onemocněním při obchodování s produkty napad
ených zvířat nebo vdechnutím spór z kontaminovaných zvířecích produktů. Antrax může být rovněž rozšířen po požití nepovařeného masa z infikovaných zvířat.

Příznaky
Jsou různé podle formy, ale obvykle se objeví do 7 dnů.
Kožní forma - objeví se v případě, že bakterie vstoupí do organismu přes poškozenou kůži ( např. při manipulaci svlnou, kůžemi, usněmi nebo srstí - zejména koz ). Kožní infekce začíná jako svědivý hrbol, který připomíná kousnutí hmyzem, avšak do 1 - 2 dnů se objeví puchýř a pak bolestivý vřed, obvykle 1 - 3 cm v průměru s charakteristickou nekrotickou oblastí v centru. Mízní uzliny v přilehlé oblasti mohou zduřet. Asi 20 % neléčených případů kožního antraxu vede ke smrti. Umrtí je vzácné při antimikrobiální terapii.
Inhalační forma - může zp
očátku připomínat běžné nachlazení. Po několika dnech se symptomy rozvinou do těžkých dýchacích problémů a šoku. Obvykle nastává smrt.
Intestinální forma - se objevuje po konzumaci infikovaného masa a je charakterizována akutním zánětem intestinálního traktu. Počáteční příznaky jsou nevolnost, ztráta chuti,zvracení, horečka, bolesti břicha, zvracení krve a těžký průjem. Intestinální antrax má smrtelný průběh přibližně pro 25 - 60 % případů.

Výskyt
Je globáolní. Nejběžnější je v rozvojových zemích nebo v zemích bez veterinárně hygienického dozoru. Určité oblasti světa (Jižní a Střední Ameriku, jižní a východní Evropu, Asii, Afriku, Karibskou oblast a Střední Východ ) mají výskyt antraxu vyšší než jiné části světa. Přímé šíření antraxu z osoby na osobu je málo pravděpodobné.
Prevence
V zemích, kde je antrax běžný a vakcinační úroveň zvířat je nízká, by se lidé měli vyhnout kontaktu s dobytkem a zvířecími produkty a pojídání masa, které nepochází z řádných jatek a není dostatečně tepelně opracováno. Je možno p
oužít u lidí vakcinaci. Účinnost vakcinace je asi 93 %.
Antraxové vakcíny
Jako adjuvans obsahují hydroxid hlinitý. Vakcína určená pro zvířata by neměla být použita u člověka. Doporučuje se vakcinovat následující rizikové skupiny lidí:
- osoby, které přímo s tímto mikroorganismem pracují v laboratoři,
- osoby, které dováží kůže nebo kožešiny z oblastí s výskytem antraxu a nejsou zajištěna dostatečná opatření chránící před expozicí spórami antraxu,
- osoby, které nakládají s potenciálně infikovanými zvířecími produkty v oblastech s vysokou incidencí,
- vojáci, kteří mohou být využiti v oblastech s vysokým rizikem expozice tímto zárodkem (a v případě, kdy B. anthracis je použit jako biol. zbraň ).

Těhotné ženy by měly být vakcinovány jen v případě, je-li to nezbytně nutné.
Imunizace zahrnuje sérii 3 sc. aplikací po 2 týdnech po sobě, následuje sc. Aplikace po 6, 12, a 18 měs. Každoroční revakcinace se doporučuje.
Mírná místní reakce po vakcinaci se objevuje u 30 % případů, zahrnuje lehké svědění, zčervenání v místě aplikace. U 0,2 % vakcinovaných se objeví horečka. V některých případech může dojít v místě aplikace k otoku
Diagnostika
Isolace B. anthracis z krve, kožních lézí nebo respiratorního sekretu nebo průkazu specifických protilátek v krvi osob při podezření na antrax.
Léčba
Antibiotická. Efektivnost závisí na včasném podání antibiotik Neléčené případy končí smrtí.