Ochrana zvířat

Úvodní stránka

 

 

 

 Jak postupovat při nalezení toulavého psa

Pokud naleznete opuštěného psa, uvědomte neprodleně zástupce obce, ve které se nalézá. Současná legislativa považuje zvířata (tedy i psa) za věc. Podle občanského zákoníku je tedy povinností obce postarat se o nalezenou věc po dobu jednoho roku, v této lhůtě se může přihlásit majitel a věc mu je vydána (po roce se stává nalezená věc majetkem státu). Tvrzení některých obcí, že se nemohou postarat o nalezené psy, je bezpředmětné a nezbavuje je odpovědnosti.

Pokud naleznete psa na území města Kolína, kontaktujte městskou policii, nebo přímo útulek pro psy, kde dostanete potřebné další informace.

 Pro město Kolín je kontaktní adresa:

Psí domov Kolín

Tel.: 0321/715220

e-mail: utulek@tsmk.cz

www: www.tsmk.cz

 Ochrana zvířat

 

 

 

 

 

 

 

Jak postupovat při nalezení zraněného, nebo nemocného volně žijícího zvířete

Pokud naleznete zraněného, nebo nemocného volně žijícího živočicha, ihned kontaktujte odborníka a řiďte se jeho pokyny. Čím dříve se zvíře dostane do odborné péče, tím větší je naděje na jeho záchranu. Nepokoušejte se živočicha sami léčit. Neodborný odchyt a následná laická péče často stav zvířete jen zhorší.

POZOR !! Zvířata se změněným chováním mohou trpět některou nebezpečnou chorobou. Velmi často jsou změny chování pozorovány u vztekliny.

Pro okres Kolín je kontaktní adresa

STANICE PRO ZRANĚNÉ A HANDICAPOVANÉ ŽIVOČICHY V PÁTKU PŘI

ČSOP 09/07 PÁTEK

Vedoucí:

 

Luboš Vaněk

Adresa:

 

Pátek č. 56, pošta Poděbrady, 290 01

Telefon / v prac. době

 

0321/792460

Telefon / v prac. době

 

0321/792496

Telefon / Non - stop

 

0603 864822

  Ochrana zvířat

 

 

 

 

 

Publikováno s laskavým svolením společnosti Zayferus o.p.s.

 

[Zayferus]

Jak postupovat při nalezení zraněného, nebo nemocného dravce

Jak se postarat o zraněného dravce

Dravce se minimálně dotýkejte. Dávejte si pozor na jeho drápy a zobák. Nehlaďte, zejména ne po zádech. Hlazením byste setřeli ochrannou vrstvu z jeho peří.
Dravce umístěte do uzavřené lepenkové krabice veliké alespoň tak, aby se v ní mohl pohodlně otočit, může být i větší. Nezapomeňte udělat do krabice několik malých větracích otvorů (velikost asi 1x1 cm). Pokud v krabici skáče – chce ven, uklidníme ho tak, že přes krabici přehodíme ručník, nebo dáme krabici do tiché tmavé místnosti (půda, sklep, komora,…).
Umístění dravce do krabice je pouze přechodnou záležitostí na nezbytně nutnou dobu, než dravce předáte odborníkům!
Nedávejte dravce do klece, během několika hodin by si zničil peří!
Pokud má zájem přijímat potravu nabídněte mu syrové maso. Nejvhodnější by bylo maso z myši nebo morčete. Docela vhodné je i maso kuřecí či králičí. Ne však maso vepřové, má příliš mnoho tuku (v přírodě dravec vepře neuloví). V žádném případě nekrmte dravce zrním, chlebem, párkem, bramborami! Minimální denní dávka masa pro dravce ve velikosti holuba je přibližně o objemu pingpongového míčku. Pro dravce ve velikosti slepice je minimální denní dávka masa přibližně o objemu tenisového míčku. Maso položte do krabice tak, aby na něj dravec viděl. Zanechejte dravce samotného, v přítomnosti člověka zřejmě potravu nepřijme.
Do krabice nedávejte vodu!
Co nejdříve se spojte s odborníkem. Pokud se ve vašem okolí nenachází sokolník či organizace zabývající se dravci, volejte na jedno z našich telefonních čísel:
0608-100440

05-41264432

 

Text byl převzat z WWW stránek společnosti Zayferus o.p.s.

 

  Ochrana zvířat

 

 

 

 

 

 

 

  Jak postupovat v případě zjištěného týrání

 Co se považuje za týrání, je taxativně uvedeno v § 4, zák. 246/1992 Sb.
Jako první krok je nezbytné učinit tzv. podání.
Uvedený čin je nutné oznámit věcně a místně příslušnému správnímu orgánu. To znamená, popsat co nejpodrobněji událost, uvést případné svědky a jiné důležité okolnosti. Z podání musí být jasné, kdo ho učinil, (Jméno a adresa), čeho a koho se týká, a co se navrhuje. Podání je nejlépe učinit písemně, tak
é lze učinit ústně, do protokolu, to vše u věcně a místně příslušného správního orgánu.

Případ šetří pověřený pracovník Okresní veterinární správy, způsobilý podle § 26, zák. 246/92 Sb.

V případě přestupku, nebo správního deliktu ukládá sankce místně příslušná obec. V případě trestného činu soud.

Protože může u jednoho případu dojít k porušení několika zákonů zároveň ( v kompetenci různých orgánů), učiňte podání k jednomu orgánu, např. na místně příslušnou Okresní veterinární správu. Pokud tento orgán v průběhu šetření zjistí věcnou, nebo místní příslušnost ještě dalších institucí, případ jim postoupí. Případ postoupí i v případě, že v průběhu šetření dojde k závěru, že se jedná o trestný čin.

  Ochrana zvířat