Ocenění v soutěži VUT v Brně

RODINNÝ DŮM
netradičního tvaru i typu

        OBSAH   s navigací
1. Všeobecně
2. Navrhované řešení
3. Konstrukční systém
4. Technické řešení
5. Barevné řešení
6. Kvantifikace ploch
7. Vizualizované pohledy na objekt
8. Vizualizované perspektivy
9. Výkresová část
 
1. Všeobecně
Tento návrh studie rodinného domu byl vypracován na základě poptávky po nestandartním bydlení pro pětičlenou rodinu. V době zpracování této studie nebyla známa velikost ani konkrétní umístění stavebního pozemku. Řešení předpokládá rozlehlost pozemku cca 4 000 m2.

2. Navrhované řešení
Předkládané řešení bude následně po výběru vhodné lokality uvažovat s umístěním tohoto rodinného domu ve vybrané lokalitě, zvláště s ohledem na orientaci světových stran, dostupnost ze stávajících nebo nově budovaných přístupových komunikací a napojením na stávající nebo nově budované inženýrské sítě (vodovod, plynovod, telefon, elektrická energie, splašková a dešťová kanalizace,…). Vlastní objekt je uvažován ve složeném tvaru z pěti a šestiúhelníkových obrazců s větším procentem prosklených ploch.

3. Konstrukční systém
Po uvážení možných variant řešení byly vybrány a dále zpracovány dva nosné systémy a to nosná kostra dřevěná s doplňkovými konstrukcemi sádrokartonovými (výhodou je rychlejší montáž a suchý proces podstatné části celé stavby) nebo nosná kostra ocelová s monolitickými stropy a doplňkovými konstrukcemi zděnými z pálených cihel (výhodou je tepelná akumulace a staticky příznivější roznášení i rozdílných napětí v jednom prvku) s krovovou konstrukcí dřevěnou se spády nad satelitními částmi rodinného domu 20° (doporučený požadavek revidované ČSN 73 1901) a krytinou z bitumenových šindelů (minimalizace zatížení uvažované krovové konstrukce při zachování vzhledu a vodotěsnosti drobné krytiny).

4. Technické řešení
Základové konstrukce rodinného domu jsou uvažovány jako základové patky pod nosnými svislými nebo šikmými nosnými prvky v kombinaci se základovými pasy (pro zděné konstrukce) nebo prahy (pro sádrokartonové konstrukce) z hutněného betonu B15. Rozměry základových konstrukcí budou stanoveny v následujícím stupni projektové dokumentace po výběru konkrétní lokality s ohledem na základové podmínky a geologické poměry.
Svislé nebo šikmé nosné konstrukce (nosná kostra objektu) ve sklonu 15° jsou uvažovány buď dřevěné tesařsky vázané nebo ocelové svařované z běžných válcovaných profilů. Potřebné dimenze těchto nosných prvků budou stanoveny v následujícím stupni projektové dokumentace.
Vnější i vnitřní svislé nebo šikmé stěny ve sklonu 15° jsou uvažovány podle zvoleného typu nosné kostry a to buď zděné z děrovaných pálených cihel (např.POROTHERM®) na vápenocementovou maltu nebo montované ze sádrokartonových desek. Graficky označené vnitřní nenosné stěny se provedou jako sklobetonové zděné ze skleněných čirých tvárnic (např.Vitrablok). Pro vnější stěny je vždy uvažováno s kontaktním zateplovacím systémem s tepelnou izolací z minerálně vláknitých desek (např.Orsil Uni) a vyztuženou omítkovou hmotou.
Překlady nad stavebními otvory budou vytvořeny v rámci nosné kostry a to podle zvoleného typu. Vnitřní nadedveřní překlady jsou uvažovány podle zvoleného typu stavby a to pro zděnou variantu z předvyrobených keramických překladů (stejného výrobce jako zdícího materiálu, např.POROTHERM®) a pro variantu suché montáže jsou překlady zahrnuty již ve vlastní nosné konstrukci pro sádrokartonové desky. Vodorovné konstrukce jsou uvažovány opět podle zvolené varianty výstavby. Pro zděnou variantu z monolitického železobetonu B20 patřičně vyztuženého podle provedeného statického výpočtu v následném stupni projektové dokumetace a pro variantu suché montáže z dřevěných trámů tesařsky vázaných na nosnou kostru objektu.
Krovová konstrukce nad satelitními částmi rodinného domu pro spád 20° se uvažuje vždy jako dřevěná tesařsky vázaná z prvků staticky stanovených v následném stupni projektové dokumetace s krytinou z kvalitních bitumenových šindelů. Nad centrálním prostorem bude střešní konstrukce provedena v rámci montáže samonosného velkorozměrového světlíku. Pro zabezpečení požadovaného tepelného odporu střešních konstrukcí (požadavek ČSN 73 0540-2) se mezi dřevěné krokve vloží 160 mm silná tepelná izolace z minerálně vláknitých desek (např.Orsik) a výše uvedený světlík se prosklí izolačním trojsklem v kombinaci se dvěmi výklopnými okeními křídly dosažitelnými z prostoru Ambitu ve 2.NP. Velkoprostorové zasklení (průhledné i neprůhledné) vnějších stavebních otvorů jsou uvažovány jako plastové s jedním otevíratelným okením nebo dveřním křídlem v každém podlaží. S ohledem na celkový tepelný odpor je uvažováno s kvalitním izolačním trojsklem.
Vnější vstupní dveře jsou provedeny v rámci velkoprostorového prosklení. Vnitřní dveře budou převážně posuvné částečně s osazením do stavebních pouzder nebo shrnovací.
Schodiště spojující 1. a 2.NP, stejně jako celý spojující ambit budou provedeny z masivního dřeva s dimenzemi stanovenými statickým výpočtem v následném stupni projektové dokumetace.
Napojení na inženýrské sítě bude řešeno po konkretizaci stavebního pozemku. Předběžně se uvažuje s tepelným čerpadlem v kombinaci se solárním ohřevem teplé užitkové vody (zvláště v letních měsících) zálohovaným plynovým kombinovaným kotlem.

5. Barevné řešení
Plocha fasády bube v provedení hladkém s povrchovým nátěrem v barvě růžové (90,0% bílá + 10,0% červená), stejně jako boční a spodní plochy vnějších šikmých prvků. Velkoplošné výplně stavebních otvorů budou zaskleny izolačním trojsklem s vnějším nádechem korespondujícím s odstínem fasády při respektování požadavku na průhlednost či neprůhlednost. Nosné prvky (rámy) výše uvedených velkoplošných výplní stavebních otvorů ve standartním provedení bílý plast. Krytinu nad satelitními částmi rodinného domu tvoří bitumenové šindele hexagonálního tvaru v barvě modré. Stejným materiálem se opatří i čelní plochy vnějších šikmých prvků. Nad centrálním prostorem rodinného domu je navržen velkorozměrový světlík prosklený izolačním trojsklem jehož vnější sklo bude tónované do modra. Oplechování střech (okapy) v provedení měděném.

6. Kvantifikace ploch
provedena podle ČSN 73 4301
součet ploch obytných místností rodinného domu: POb = 252,66 m2
součet ploch místností příslušenství rodinného domu: PPb = 95,03 m2
užitková plocha rodinného domu: PUb = 347,69 m2
zastavěná plocha: ZP = 207,22 m2
obestavěný prostor: 1.435,10 m3
předběžná cena rodinného domu: 4.491.145,50 Kč (bez DPH)
přepočtená cena 1 m2 užitné plochy: 12.917,10 Kč/m2 (bez DPH)
přepočtená cena 1 m3 rodinného domu: 3.129,50 Kč/m3 (bez DPH)
V celkové předběžné ceně rodinného domu nejsou zahrnuty terénní úpravy, vnější vybavení (terasa, bazén, komunikace, chodníky, parkovací stání, osvětlení, …), stejně jako přípojky inženýrských sítí.

Pohled čelní

Pohled boční

Pohled zadní

Pohled zahradní

Ocenění v soutěži VUT v Brně

Perspektiva 1

Perspektiva 2

Perspektiva 3

Perspektiva 4

Perspektiva 5

Perspektiva 6

Půdorys 1.NP
PDF pro tisk

Půdorys 2.NP
PDF pro tisk

Řez
PDF pro tisk