ZPĚT NA OBSAH - Pěstování rostlin klikni na mne a zvětším se!

KÁVOVNÍK V BYTĚ

 

Kávovník není pouze zdrojem významné pochutiny ale stále více i příjemným společníkem našich domovů. Oproti některým jiným užitkovým rostlinám, např. citrusům roste totiž velmi dobře i v podmínkách bytů s ústředním topením jeho listy, květy i plody působí velmi dekorativně.

Z více než 60 druhů rodu kávovník Coffea L má největší význam Coffea arabica L kávovník arabský, stále zelená dřevina původem z horských oblastí Etiopie. Pěstuje se jako keř nebo malý strom do výšky 3 m, na kterých se udržuje řezem. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté. Čepel podlouhle eliptická, tmavě zelená, často zvlněná a na konci špičatá. V úžlabí listů vyrůstají ve svazečcích po 2- 9 oboupohlavní květy, které jsou sněhově až krémově bílé a příjemně vonné. Kávovník je převážně samosprašný.

Plod je oválná peckovice asi 15 mm dlouhá, zprvu zelená a v době zralosti žlutá, ale nejčastěji červená. Peckovice má dužnaté oplodí nasládlé chuti a uvnitř něho jsou uložena obvykle dvě semena, tzv. kávová zrna. Semena jsou obalena stříbřitou blankou a vnitřním rohovitým oplodím, na vnitřní straně jsou plochá a opatřená hlubokou, pro kávová zrna typickou rýhou. Někdy se v plodu vyvine pouze jedno semeno elipsovitého, tvaru označované jako "perlová káva".

Kávovník je typickou polotropickou rostlinou rovníkového nebo oceánského klimatu. V těchto oblastech dává nejkvalitnější kávu v nadmořských výškách 1200 - 1800 metrů. Optimální teplota pro růst a kvetení kávovníku se pohybuje okolo 24 °C ve dne a 17 °C v noci. Vyhovuje mu monzunový typ podnebí, kde se střídá období dešťů s obdobím sucha. V těchto podmínkách má také jednu výraznou periodu kvetení, a tím i sklizně plodů. Roste především na lehkých, vodopropustných půdách s pH 4-6,5. Vysoký obsah vápníku v půdě způsobuje mimo jiné chlorózu listů.

Pro pěstování kávovníku v bytech je nejvhodnější množení semeny, které získáme z dobře vyzrálých peckovic, nejlépe od některého zkušeného pěstitele. Semena ztrácejí velmi rychle svoji klíčivost a proto by neměla být starší než jeden měsíc. Vyséváme je i s rohovitým endokarpem po 2 - 5 do květináčů naplněných normální zahradní zeminou, dostatečně propustnou a výživnou, vždy s půdní reakcí pod pH 7. Optimální teplota pro klíčení se pohybuje mezi 25 - 28 °C, kdy semena klíčí za 2 - 3 týdny.

Po vytvoření prvního páru pravých listů se semenáče rozsazují do květináčů o průměru 10 cm a každým rokem s průměrem o 2-3 cm větším. Kávovník není příliš náročný na světlo, vždyť se jeho plantáže velmi často přistiňují. V bytě ho umístíme tak, aby měl dostatek tzv. rozptýleného světla, tedy k oknu, ale ne na přímé slunce, jinak by mohlo dojít k popálení listů.

V průběhu růstu nevyžaduje kávovník žádnou mimořádnou péči. Hnojíme ho obdobně jako jiné hrnkové květiny jednou za 14 dnů. Semenáčky jsou v mládí citlivé na přílišnou vlhkost půdy kdy dochází k uhnívání kořenových krčků. Značně choulostivé jsou však vždy na prudké změny teploty, např. při zimním větrání bytu. Pokles teploty pod 12 °C má již za následek přerušení růstu. Kávovník je málo napadán chorobami a škůdci. Nejčastější je poškození listů (zasychání okrajů, žloutnutí), což převážně působí fyziologické vlivy,např. příliš suchý vzduch, nedostatek některých mikroprvků v půdě apod.

V našich podmínkách začínají kávovníky kvést a plodit při dosažení výšky kolem 80 - 100 cm s dobrým olistěním, tj. zhruba po třech až pěti letech. Abychom rostlinu přinutili ke spontánnímu kvetení omezíme v zimním období zálivku i hnojení, které v předjaří opět obnovíme. V době kvetení provádíme umělé doopylení, nejlépe pomocí jemného štětečku.

Stromky kávovníku se dají také různě upravovat řezem a tvarovat. Jde především o to, abychom získali rostliny přijatelné svým tvarem a velikostí pro určitý omezený prostor.

Kávovník lze rozmnožovat i vegetativně, a to jak roubováním, očkováním, tak i řízkováním. První dvě metody již vyžadují určité zkušenosti, zatímco řízkování je poměrně jednoduché. Bereme polodřevité řízky pouze z přímo rostoucích výhonů nebo ,vlků". Řízky a rouby z postranních větví dávají totiž rostliny poléhavé a plazivé. Spodní listy odstraníme, horní můžeme zkrátit. K zakořenění použijeme některý ž řady stimulátorů a takto ošetřené řízky zapícháme do směsi rašeliny a písku. Při teplotě kolem 23-25 °C a 90% relativní vlhkosti vzduchu koření za 3-4 měsíce.

Plody sklízíme až po dokonalém vybarvení. Kromě použití k dalšímu výsevu se můžeme pokusit i o vlastní kávu.

 

 

ZPĚT NA OBSAH - Pěstování rostlin