PĚNIŠNÍKY
Stanoviště
Pěnišníkům vyhovuje polostinná chráněná poloha. Nejmíň vhodná je poloha východní, kde v zimě slunce příliš prohřeje listy.
Potřebují propustný, vzdušný a kyselý substrát, proto musíme většinou vytvořit pěstební lůžko. Pěnišník vysoký 50 cm potřebuje jámu velkou 50x50x50 cm. na dno nasypeme 5 cm drobných kamínků nebo štěrku, na který nasypeme 5 cm borky (drcená kůra) nebo štěpky (drcené dřevo). Přílišné promokření vadí pěnišníkům více než sucho. Na takto připravenou drenáž přisypeme 10 cm výživného substrátu.Použít můžeme kompost nebo uleželý hnůj smíchaný s rašelinou 1:1. Zbytek jámy zasypeme rašelinou a zalijeme. Rašelina by neměla nikdy přeschnout, protože trvá několik hodin, než se vodní režim oživí. Stanoviště nesmí být zarostlé plevelem (pýrem atd.)
Výběr rostlin
Vybíráme rostliny rozvětvené, které mají alespoň tři výhony. Listy nesmějí být okousané nebo skvrnité.Kořenový bal musí být pevný nerozpadavý.
Pěníšníky množíme čtyřmi způsoby.
- semenem
Rostliny monožené semeny nemusí být stejné jako mateční rostlina, můžou mít různé vlastnosti.
- řízkováním
toto množení nám zaručí pravost odrůdy. Všechny odrůdy však řízky nezakoření
- roubováním
u takto množených rostlin může docházet k prorůstání podnoží
- meristémovým množením
je to nová laboratorní metoda, která usnadňuje množení odrůd, které se musí pracně roubovat
Přesazování a výsadba
Nejvhodnější dobou je konec dubna a začátek května a září. můžeme však sázet celý duben, květen a říjen, pokud rostlinám dopřejemedostatečnou zálivku.
Před výsadbou nejdříve zkontrolujeme zda nedošlo k vyschnutí kořenového balu. Pokud je vyschlý, je nutné jej nejdříve nechat nasáknout vodou. rostliny sázíme pouze po kořenový krček a můžeme ho 2 - 3 cm zasypat rašelinou. Na povrch můžeme použít drcenou kůru do 10 cm, pak ale rostliny zaléváme omezeně, jelikož kůra zabráníintenzivnímu vysychání.
Tvarování a zazimování
Tvarujeme mladé rostliny, které mají méně jak tři výhony tím, že na jaře vylomímerašící vegetativní pupeny.