Rozšíření klávesnice RC vysílačů Robbe/Futaba:

INC/DEC přepínač

Další sekce:

 

Stránka je optimalizována na prohlížení v rozlišení 
800 x 600

 

Design:

Z. Zvědělík jr.
Zwjedosh

Řeč bude o FC-18, ale jsem přesvědčen, že zbývající FC-xx jsou totéž v bledě modrém, ovšem nezaručuji to.

Určitě nejsem sám, koho zaujal námět uvedený na pašových stránkách. O co vlastně jde? Jde o způsob jak “vytáhnout” tlačítka + a – z klávesnice na přepínač a tak pohodlně a bezpečně měnit parametry mixování za letu. Podmínkou je použití třípolohového přepínače s aretací ve střední poloze. Celý nápad je převzat z Graupner RC souprav, kde je známý jako přepínač INC/DEC.

Velmi dobře jde použít např. při nastavování korekcí výškovkou. Při zapnutí motoru, vysunutí vztlaků, brzd a podobně dochází ke změnám klopení modelu. Toto lze příslušnými mixy korigovat, ovšem nastavení normálně probíhá metodou “pokus-omyl”, kdy je na základě zkušebního letu následně upravován parametr mixu. Pomocí INC/DEC přepínače lze totéž udělat bezpečně a rychle za letu: Před startem otevřít příslušný mix, za letu provést seřizovanou akci (motor, brzdy..) a přepínačem nastavit požadované chování modelu.

Takový komfort za trochu práce určitě stojí. Pavel konkrétní provedení pouze nakousl. Navíc zasahoval do “starého” vysílače bez záruky a tudíž si mohl dovolit zanechat stopy. Já se snažil o řešení “čisté” bez pájení ve vysílači s následnou možností “vycouvat beze stop”.

 

Zapojení klávesnice:

Vysílač jsem hned za tepla kuchnul a klávesnici prozkoumal. Elektricky se jedná o klasickou diodovou matrici se dvěma řádky a čtyřmi sloupci, úplně stejnou jako je mechanické provedení. Klávesnice je k desce vysílače připojena šestikolíkovým konektorem.

Elektricky klávesnice vypadá takto:

K desce vysílače je klávesnice připojena tímto konektorem:

 

Zapojení doplňků:

Vzhledem k elektrickému provedení klávesnice je možné bez jakýchkoli problémů spojovat více klávesnic paralelně. Může se jednat o kompletní klávesnici nebo jen o některá tlačítka “vytažená” na přepínač, např. nulování stopek, ale zejména náš případ: INC/DEC přepínač, který je vlastně zdvojením tlačítek + a -.

Doplněk je elektricky shodný s originál klávesnicí, rozdíl je jen v počtu aplikovaných tlačítek (spínačů). V případě INC/DEC spínače nám z klávesnice zbude toto:

Oddělovací diody jsou na první pohled zbytečné, protože slouží k elektrickému oddělení sběrnice 5 a 6 v případě současného stisku obou tlačítek (nastavení defaultní hodnoty mixu), který ovšem v případě třípolohového přepínače nemůže nastat. Přesto je nutné je použít, protože zde zůstává původní klávesnice a nelze zaručit, že při použití přepínače nedojde zároveň k současnému stisku tlačítka na klávesnici. Nikdy neříkej nikdy!

S ostatními tlačítky je v případě potřeby nutné postupovat analogicky.

 

Mechanické provedení:

Mechanické provedení je relativně jasné: Třípolohový přepínač, kus servokablíku a dvě diody zapájené nejlépe přímo do kablíku. Problém je jen s připojením do vysílače. Tam, kde se nejedná o záruku, je situace poměrně jednoduchá a kablík lze připájet buď přímo na klávesnici, na hlavní desku vysílače nebo případně po stržení kousku izolace z propojovacích vodičů to lze i na ně.

Pokud je vysílač v záruce (můj případ), je situace podstatně složitější. Nabízí se snad jen dvě možná, v zásadě podobná řešení:

  1. Do kablíku mezi klávesnici a hlavní deskou vložit Y kabel jako rozbočku a do takto přidané další zásuvky připojovat potřebné doplňky. Výhodou je možnost připravit si doplnění relativně nezávisle na vysílači a po mechanické montáži jej pouze zasunout do připravené zásuvky. Nevýhodou je potřeba většího počtu konektorů, tj. dvou párů samička a samec.
  2. Do kablíku mezi klávesnici a hlavní desku vložit mezikus s pevně připájenou odbočkou s přepínačem. Výhodou je potřeba menšího počtu konektorů – stačí jeden pár. Nevýhodou jsou komplikovanější další úpravy a rozšiřování doplňku, které se neobejde bez demontáže a pájení.

Nejprve jsem chtěl postupovat dle bodu a), ale záhy mne vyléčila nedostupnost potřebných konektorů. Musela nastoupit improvizace a v tom případě se poloviční počet stal pádným argumentem.

Relativně vhodné jsou konektory PXH-2,0-6. Ty mají potřebnou rozteč 2mm a po seříznutí žeber lze samičky spolehlivě zasunout do soklů na desce Futab. Dvoupinové lze použít k připojení spínačů mixů a čtyřpinové pro přípojku učitel žák. Konektory PXH-2,0-XX nabízí SEA s.r.o. Praha, Dolnoměcholupská 21 (http://www.seapraha.cz/). Když zavoláte na 02 7270 0058, vyptáte si paní Fuchsovou a slušně ji poprosíte o některý z typů, nechá na ně dokonce i nakrimplovat kablíky požadovaných délek a pošle je. Je to několikrát vyzkoušeno a vždy bez problémů.

Horší situace je se samečky – ti prostě neexistují a ani PXH nejde přizpůsobit (měl jsem jen 4 a 5 piny). Snažil jsem se o to, ale prostě to nejde. Šestipin by sice šel přizpůsobit, ale téměř nic by z něj nezbylo. Problémem je 2mm rozteč a taky průměr kolíků, které jsou u Futaby kruhové s průměrem cca. 0,8 mm. U nás dostupné konektory FRB mají sice kulaté kolíky, ale s průměrem 0,5 mm. No a jak známo, když je sameček slabý, kontakt nestojí za nic. Naopak jumpery a servokonektory mají kolíky čtvercového průměru, které do samičky Futaby nevlezou. Vhodný průměr mají některé špendlíky, ty však nemají vhodnou povrchovou úpravu a také je lze jen těžko pájet.

Samečka jsem nakonec vyrobil ve formě “hřebenu” vzniklého zapájením pinů do kontaktní lišty BTKxxG používané při výrobě CAMPaců. Piny jsem vyzískal vytržením ze samečků PXH konektorů. Jsou sice čtvercového průřezu, ale vhodné velikosti. Navíc lze pera v originální samičce ze zadu špendlíkem mírně napružit a tak se kontakt jeví jako dobrý. Piny jsem do kontaktní lišty nastrčil zepředu, a to tak aby dostatečně vyčnívaly. Ze zadu jsem připájel kablík a zároveň piny ke kontaktním perům. Celek jsem zaformoval do tavného lepidla. Oddělovací diody KA261 jsou přímo v kabelu a překryty smršťovací bužírkou.

Výsledek celého mého snažení vypadá takto:

Toto "soustrojí" jsem následně nainstaloval do vysílače:

 

Závěrečné posouzení:

Kupodivu vše funguje přesně tak, jak jsem zamýšlel. Amatérský konektor možná nebude tak spolehlivý jako originál, ale nezdá se, že by s ním měly být problémy. Naštěstí připojení klávesnice není kritické a její výpadek nemůže ovlivnit hlavní funkci vysílače - řízení modelu.

O možném problému s konektorem se nerozepisuji proto, že bych jej očekával, ale pro kompletní informaci o všech možných dopadech provedené úpravy.

Elektricky je vše jasné a bezproblémové. Komplikace jsou pouze s konektory. Kdyby mi nešlo o záruku, jednoznačně bych vše napájel přímo do desky a hotovo. Podmínka nezasahování do vysílače celou akci podstatně zkomplikovala. Přesto je výsledek plně funkční a zájemcům mohu toto řešení doporučit. Zvýšenou pozornost je však nutné věnovat mechanickému provedení samečka vloženého konektoru.

V případě dotazů, návrhů a komentářů pište bez obav na výše uvedené adresy nebo volejte na +420 724 228 021.

Zdeněk Zvědělík

Zpět

Domů