Kterak jsem udělal kufr pro FC–18

Další sekce:

 

Stránka je optimalizována na prohlížení v rozlišení 
800 x 600

 

Design:

Z. Zvědělík jr.
Zwjedosh

Protože se mi množí e-mailové dotazy na původ tohoto kufru, musel jsem ho sem přidat. Ten kufr je mé zimní dílo – vedle Tomahawku jsem přes Vánoce (2001) také stavěl FC-18 a kufr. Historie vzniku je zde:

Kufr:

Ten jsem koupil náhodou mezi svátky v Kovomatu – byl poslední. Je to kufr na nářadí a stál asi 650 Kč. Rozměry jsem vybíral tak aby tam rádio vlezlo. Kritická byla výška, protože FC-18 v pultu a s prodlouženými pákami má něco ke 13 cm. Proto mi vyšel i celý kufr poměrně velký: 33x46x15 cm. Kufr je vyroben z nějakého sendviče hliník + papundekl (sololit?) + pěnová guma (2-3mm) hrany jsou z hliníkového profilu. Původně byla na víku ještě odklápěcí mezistěna s kapsami na nářadí (šroubováky, kleště...). Ta ovšem nemohla nikdy fungovat, protože při položení by se vše vysypalo. Vyletěla jako první. Navíc měl kufr přestavitelné přepážky. Vnitřní stěny mají drážky do kterých se přepážky zasazovaly – je to trochu vidět v pravém zadním rohu, kde je šikmo nalepen kus původní přepážky. Ty z větší části vyletěly jako druhé.

Pult:

Je to originál Profi Futaba pro FC-18 v Modelcentru něco kolem 1500 Kč. V jedné boční opěrce pro ruce je prostor k uložení CAMPaců, krystalů apod. Na zadní horní straně je drážka na uložení antény (to je to lesklé pod řemenem). K pultu je ještě přehoz (pláštěnka) z průhledného plastu a popruh. Konzola, za kterou pult visí na popruhu, se dá zatlačit dovnitř pultu a pak v kufru nezavazí. Pult jsem mírně upravil nalepením kousků mechové gumy na boční stěny prostoru pro vysílač. Jinak tam vysílač drží jen gravitací a při neopatrné manipulaci může vypadnout.

Uložení:

Ty namodralé "kostky" jsou kusy pěnovky z nějakých počítačových krabic. Struktura je jako molitan, ale materiál je spíše nějaký polyetylén nebo něco podobného. Jsou tuhé asi jako pěnový polystyrén, ale pružnější a nedrolí se. Pomocí těchto výplní jsem vymezil "hnízdo" pro pult. Kostky jsou přilepeny k vnitřní pěnovce kufru oboustrannou lepící páskou případně vteřinovkou. Do zbylého prostoru jsem naskládal a navěšel zbytek "rádiového příslušenství". Většinou drží na suchých zipech.

Výbava:

Na víku je nahoře v pěnovkových kostkách zatlačena zkrácená anténa (objednána přes RC-manii http://www.rcmania.cz/objednavka_anteny.htm od Hnízdila http://www.mujweb.cz/www/rc_servis/). Uprostřed je kapsa vyrobená z lepenky a koženky. V ní jsou schémata programovacích postupů FC-18 (k mání na mém webu) a složená "pláštěnka" k pultu. Vlevo je digitální tester serv ze stavebnice od Michala Černého (http://www.volny.cz/michal.cerny/) a pod ním klasický servotester z produkce bývalé Modely. Modelácký umí navíc testovat přijímačové zdroje a VF díl vysílače. Vpravo je klasický digitální multimetr. Vše visí na suchých zipech.

V kufru je uprostřed FC-18 v profi pultu, poloha je dána pěnovkovými kostkami. V zadu jsou ukládací prostory vytvořené nalepením naporcovaných původních přepážek. Vlevo je na stěně na placato digitální otáčkoměr (rovněž stavebice od Černého), vedle je šikmý prostor pro kablíky testerů. V pravém zadním rohu je prodlužovací servokabel se zabudovaným ampérmetrem k měření odběru serv (krabička od vyhořelého vietnamského zdroje se starým ručkovým přístrojem na 1A).

Na bočních stěnách jsou vepředu na suchých zipech za víčka uchyceny "kuchyňské" dózy z Primy. V těch jsou kablíky k multimetru, šroubky, vidličky, páky serv - no prostě taková ta drobotina co se vždycky potřebuje.

Časem možná ještě něco do kufru doplním - uvidím co bude zapotřebí.

V případě dotazů, návrhů a komentářů pište bez obav na výše uvedené adresy nebo volejte na +420 724 228 021.

Zdeněk Zvědělík

Zpět

Domů