Dne 8. 5. 2003 ve věku 8 let po krátkém a těžkém rušení zesnul P-13 Speciál

Další sekce:

 

Stránka je optimalizována na prohlížení v rozlišení 
800 x 600

 

Design:

Z. Zvědělík jr.
Zwjedosh

 

Dnes, 8. 5. 2003 ve věku 8 let po krátkém a těžkém rušení zesnul P-13 Speciál.

Čest  jeho památce.

Byl to jeho druhý let s podvěšeným fotoaparátem gSmart Mini3. Fotoaparát má zabudován mikroprocesor, který jej umožňuje ovládat přímo z přijímače. Jen se servokonektorem připojí do přijímače. Celý zázrak je k vidění na stránkách Miloše Zajíce .

Koncen února 2003 jsem udělal pár fotek okolí našeho letiště. Toto je kraj lesíka, kde létáme, s navazujícím polem. V tu dobu ještě vše bylo holé.

Teď ale to horší. Už tehdy jsem místy zaznamenal rušení, kdy do modelu něco "koplo" či se samovolně krátkodobě spustil motor. Nebylo to ale nic hrozného a tak jsem se moc nevzrušoval. Model byl řízen FC-18 s dlouhou anténou a vybaven přijímačem Hitec HFD-07RA s dvojím směšováním.

Dnes model po startu spořádaně letěl do vzdálenosti cca. 150m a výšky 10m. Pak naráz kormidla ujela na plné výchylky "kopaný výkrut doprava nahoru". Kopanec jsem ještě vyrovnal, byť se ztrátou výšky. V zápětí následoval druhý  a na vybrání už výška nestačila. P-13 se rozfláknul o zem.

O přítomnosti rušení mimo jiné svědčí i to, že fotoaparát ovládaný přepínačem udělal fotku, i když přepínač na vysílači byl v  poloze vypnuto. Objektiv namířený k zemi během smrtícího obratu vyfotil čisté modré nebe.

Model se rozflákl v místě, kde už jich skončilo povícero. Obecně se povídá, že tudy snad vede nějaký mikrovlnný spoj. Proto bych se chtěl zeptat, zda jste někdo měli podobný problém s gSmart Mini a udělátkem od Miloše Zajíce. Nemůžu tvrdit, že rušení bylo způsobeno touto elektronikou, ale jisté podezření hlodá. Má-li někdo podobné nebo opačné zkušenosti, rad bych se to dozvěděl např. na email zvedelik.z@quick.cz.

No nic, osazený trup P-13 dostane nová křídla a výškovku a bude zase nový model.

Tak jsem si ještě zapoletoval s Mýtusem 2500.

Ten je osazen PCM přijímačem Futaba a během letů se neobjevil jediný zřetelný náznak rušení. Jediný problém byl v tom, že to vůbec nenosilo. Dosvědčuje to záznam z výškoměru.

Takže v celku to dopadlo dobře, P-13 Speciál bude "omlazen" a povstane v nové podobě jako bájný pták Fénix. Jen zatím nevím  jak prověřím, co ho vlastně shodilo... 8o(

V  případě dotazů, návrhů a komentářů pište bez obav na výše uvedenou adresu nebo volejte na +420 724 228 021.

Zdeněk Zvědělík

Zpět

Domů