Správná odpověď: LIST :-)
Pro pěstitele                                                                   

I při pěstování travěnky platí staré známé pravidlo: chybami se člověk učí. Abyste se nemuseli zdržovat učením pomocí chyb a omylů, připravil jsem pro Vás různé užitečné postřehy a "fígle", které jsem nashromáždil po dvou letech pěstování mé oblíbené rostliny.

  • Jelikož mi určité okolnosti znemožňují pěstování indoor, věnuji se především pěstování outdoor, a to i včetně setí semínek. Pro travičku je vhodné vlhké, dokonale kryté a zároveň slunné místo. Určitě Vám došlo, že najít takové místo je dosti nelehký úkol. Jak jsem již napsal, seju rovnou do půdy a právě při tomto úkonu jsem již 2x úspěšně použil můj vlastní "fígl" - semínka (většinou 2 - 3) zaseju do hloubky 2 cm a na takovéto "hnízdo" umístím průhlednou PET láhev s uříznutým dnem. Víčko na uzávěru nikdy nenechávám, neboť by se rostlinky dusily. Vytvoří se tak malý skleník, který rostlinky hřeje a zároveň kryje před ostrým větrem. Při dodržení tohoto postupu můžeme zasévat již 1. dubna a kytičkám neuškodí ani případný mrazík. V každé lahvi nechávám maximálně 2 rostlinky. Když jim začne být těsno, láhev odstraním a rostlinky rozsadím.

  • Obrovským problémem se mohou stát hlemýždi a slimáci, kteří mi minulý rok zlikvidovali 90% satby. Zamezit útoku těchto nevítaných žroutů lze jednoduše. Okolo hnízda jsem v okruhu asi 1 m vyhladil veškerou floru tak, že zůstala jen pouhá hlína. Když pak sluníčko hlínu vysuší a rozpálí, stane se pro pomalé hlemýždě smrtící pouští. 

  • Dalším problémem mohou být různá volně žijící zvířata. V prvním roce pěstování mi zřejmě srnky či divoká prasata způsobily velké škody. Naštěstí se mně i tento oříšek podařilo rozlousknout: "postavil" jsem okolo kytek hustý plot ze silných klacků a se žádnými zlomenými kytkami jsem se již nesetkal. 

Zde jsem Vám v krátkosti přiblížil některé z mých vlastních postřehů; v další části se budu věnovat návodům obecně známým.

  • Po celé vegetační období je nutná dostačující zálivka - v letních měsících je třeba rostliny navštěvovat nejlépe obden. Zalévání omezíme až v posledních pár týdnech před sklizní.

  • První rok pro mě bylo zaštipování velkou neznámou. V následujícím roce jsem se však přesvědčil, že je to postup nanejvýš výhodný, neboť se mi právě díky zaštipování podařilo vypěstovat opravdu úctyhodné "monstrum". Začít se zaštipováním můžeme tehdy, když je na stonku 4 - 5 pater (rozvětvení). Zaštipujeme poslední článek, čímž rostlinu donutíme, aby rostla do šířky. Později zaštipujeme i na postranních větvích. Když budete vhodně a často zaštipovat, určitě se Vám podaří vypěstovat podobný "keř" jako mně. 

  • Chcete-li se vyvarovat pracného oddělování semen od palic, vytrhněte samce hned, jak poznáte, že se jedná právě o něj. Většinou samec nasazuje květy dříve než samice, a tak je dostatek času na jeho odstranění. Jestliže pěstujete na více místech, je vhodné si na jednom z nich samce nechat, abyste měli semínka na příští rok. 

  • Sklízíme většinou koncem října; na riskantněji položeném místě třeba již koncem září. Při stanovení data sklizně se samozřejmě řídíme také podle počasí. Když budete sklízet po týdenním dešti, můžu Vám zaručit, že celá Vaše úroda bude během několika dní zahalena v bělavém povlaku plísně. 

  • Pro sušení je nejvhodnější tmavé a suché místo (půda apod.). Palice uchovávejte vždy v chladu - lednice, mrazák - při pokojové teplotě ztrácí rychle drtivou část své psychoaktivity. 

Věřím, že Vám mé rady pomohou při nelehké a zároveň krásné činnosti, kterou je pěstování ganjy. Nádherné chvíle strávené při procházkách spojených s péčí o rostliny Vás přesvědčí, že na ganje zdaleka není nejkrásnější hulení, ale právě její pěstování. Kytky se na půl roku stanou Vašimi svěřenci, a když se o ně budete láskyplně starat, odmění Vás toužebně očekávanou úrodou.
hntn

P.S.: Věřím, že i letos vykoumám další užitečné "zlepšováky", o které se s Vámi samozřejmě podělím.

Upozornění: Znovu opakuji, že úkolem této stránky není propagace konopí. Z textu můžete vytušit, že se věnuji pouze pěstování pro vlastní potřebu. 

Některé moje názory na marihuanu: 

  • Když marihuana padne do rukou hloupého a k tomu ještě velmi mladého člověka, věřte, že všem alespoň trochu inteligentním "huličům" se z toho zvedne žaludek.
     
  • K prodeji drog (jakýchkoliv) jsem se krátce, ale výstižně vyjádřil hned na první stránce. Není co dodat!
     
  • Trochu mě mrzí, že lidé marihuanu stále přiřazují k feťákům, dealerům a jiné spodině společnosti. Jakožto vysokoškolák jsem živým důkazem toho, že to tak není. Je sice pravda, že se marihuana může stát spojovacím mostem mezi měkkými a tvrdými drogami, ale jestliže má člověk svůj vztah k marihuaně pevně vymezen, rozhodně se jím nestane. Slyšel jsem i mnoho příběhů, kdy se marihuana stala únikovou cestou z života zničeného tvrdými drogami.

© 2003
Jakub Hofman

Zde si můžete prohlédnout mého miláčka z roku 2002.


úvodguestbook + anketafotkyhláškylidi ze skanzenubrýleodkazy