Zámek (budova 2. stupně) Nová škola (budova 1. stupně a MŠ)

...

DOPORUČUJEME

 

NOVINKY

» Omlouvání žáků prostřednictvím  internetu
» Školní vrba (vzkazy)
» Kalendář
» Předmětové komise
» Mateřská škola
 

 

VNITŘNÍ ŘÁD ŠKOLY

 ÚVODNÍ USTANOVENÍ 

A. Vnitřní řád školy vychází z Úmluvy o právech dítěte (Zákon č. 104/l991 Sb). Vnitřní řád respektuje a zamezuje  jakékoliv diskriminaci podle rasy, barvy pleti, pohlaví, jazyka, náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního, etnického nebo sociálního původu, tělesné nebo duševní nezpůsobilosti, majetku, rodu a jiného postavení dítěte nebo rodičů. Škola učiní všechna potřebná opatření k tomu, aby dítě bylo chráněno před všemi formami diskriminace nebo trestání, vyplývajícími z postavení, činnosti, vyjádřených názorů nebo přesvědčení jeho rodičů, zákonných zástupců nebo členů rodiny.

B. Dítě má právo na svobodu projevu. Toto právo zahrnuje svobodu vyhledávat, přijímat a rozšiřovat informace a myšlenky všeho druhu, ústně, písemně, tiskem, prostřednictvím umění nebo jakýmikoliv prostředky podle volby dítěte.

C. Vnitřní řád školy dále:

- zabezpečuje přístup dětí k informacím, zvláště takovým, které jsou prospěšné pro rozvoj jeho sociálního, duchovního a mravního blaha, tělesného a duševního zdraví

- uznává právo dětí na svobodu sdružování a pokojného shromažďování

- zabezpečí, aby žádné dítě nebylo šikanováno, podrobeno mučení nebo jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání.

D. Vnitřní řád směřuje k zajištění těchto úkolů:

- výchova bude směřovat k rozvoji osobnosti dítěte, jeho nadání a rozumových i fyzických schopností

- posilování úcty k lidským právům a základním svobodám

- úctě dětí k dospělým a rodičům dítěte

- k úctě ke kultuře, jazyku, národním hodnotám

- k úctě k jiným civilizacím

- výchova bude směřována k přípravě dítěte na zodpovědný život ve svobodné společnosti a v duchu porozumění, míru, snášenlivosti a rovnosti pohlaví a přátelství mezi národy, etnickými, národnostními a náboženskými skupinami a k posilování úcty k přírodnímu prostředí.

 

 ŘÁD VYUČOVACÍHO DNE 

A. Školní budova zámku se otevírá v 7:15 hodin, nová budova v 7 hodin. V jinou dobu vstupují žáci do budovy pouze na vyzvání vyučujícího, který pro ně přichází ke hlavnímu vchodu.

B. Po příchodu do budovy si žáci odkládají obuv a svršky v šatnách a ihned odcházejí do učeben. V průběhu vyučování je žákům povolen vstup do šaten pouze se svolením vyučujícího. Žáci pečují o přidělenou skříňku, udržují ji v čistotě. Na dobu školních prázdnin jsou povinni skříňku zcela vyprázdnit a nechat ji otevřenou. Ztrátu klíče je žák povinen neprodleně nahlásit třídnímu učiteli. Škola zajistí zhotovení náhradního klíče a žák je povinen uhradit částku 50 Kč.

C. Žáci přicházejí do školy nejpozději 5 minut před zahájením výuky, aby se mohli včas připravit na výuku.

D. Vyučovací hodiny a přestávky:

8:00 - 8:45 10 minutová přestávka

8:55 - 9:40 20 minutová přestávka

10:00 - 10:45 10 minutová přestávka

10:55 - 11:40 5 minutová přestávka

11:45 - 12:30 5 minutová přestávka

12:35 - 13:20 30 minutová přestávka

13:50 - 14:35

Vyučovací hodiny začínají a končí zvoněním.

E. Vyučuje se podle rozvrhu schváleného ředitelem školy. Případné změny a výměny hlásí učitel řediteli školy. V případě nepřítomnosti hlásí učitel změnu zástupci ŘŠ. Změny se hlásí předem.

F. Nepřítomnost ve vyučování jsou povinni zástupci žáka omluvit do 48 hodin písemně nebo telefonicky, po návratu žáka do školy písemně na omluvném listu v žákovské knížce, omluvu podepisuje jeden z rodičů. Při podezření na neomluvené absence si třídní učitel vyžádá potvrzení lékaře. Omluvenku předloží žák třídnímu učiteli ihned po návratu do školy. Škola může uvolnit žáka z vyučování na určitou dobu na žádost rodičů. Z jedné vyučovací hodiny uvolňuje příslušný vyučující. Při uvolnění delším dvou dnů rodiče podávají písemnou žádost řediteli školy.

G. Pokud se do třídy nedostaví na hodinu vyučující, jde po 5 minutách po zvonění zástupce třídy ohlásit jeho nepřítomnost do ředitelny školy.

H. Obědy ve školní jídelně se vydávají od 12.30 do 13.45 hod. Žáci dodržují pokyny dozoru ve školní jídelně.

I. Po skončení vyučování není dovoleno se zdržovat ve třídách. Žáci mají k dispozici školní družinu.

J. Provoz mateřské školy se řídí samostatným řádem.

 POVINNOSTI ŽÁKŮ A CHOVÁNÍ VE ŠKOLE 

A. Všichni žáci jsou povinni znát a dodržovat školní řád a vnitřní řád školy, se kterým jsou seznámeni na začátku školního roku.

B. Každé svévolné poškození nebo zničení majetku školy, majetku žáků, učitelů či jiných osob hradí rodiče žáka, který poškození způsobil.

C. Ztráty věcí hlásí žáci neprodleně třídnímu učiteli, žáci dbají na dostatečné zajištění svých věcí - uzamykání šaten a tříd. Ztráty z neuzamčených místností pojišťovna nehradí.

D. Po ukončení vyučování odvádí vyučující žáky do šaten.

E. Do školy žáci nosí pouze věci potřebné k výuce, cenné věci do školy nenosí. Hodinky, šperky apod. mají neustále u sebe, pokud je musí odložit, např. v hodině tělocviku, svěřují je do úschovy učiteli.

F. Při výuce v odborných pracovnách, tělocvičně, na pozemku žáci vyčkají ve třídě příchodu učitele a odchází společně.

G. O přestávkách se všichni žáci chovají tak, aby neohrozili zdraví svoje ani svých spolužáků. Bez povolení třídního učitele neopouštějí budovu školy.

 BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ 

A. Každý úraz, poranění či nehodu, k níž dojde během vyučování ve třídě, na chodbě nebo hřišti, jsou žáci povinni hlásit ihned vyučujícímu (o přestávce učiteli, který koná dozor).

B. Také úrazy, které se staly při společné akci žáků i mimo školu je třeba hlásit.

C. Žákům je zakázáno manipulovat s elektrickými spotřebiči, vypínači a el. vedením bez dozoru učitele.

D. Při přecházení žáků na místa vyučování či při jiných akcích mimo budovu školy se žáci řídí pravidly silničního provozu a pokyny doprovázejících osob. Před takovými akcemi třídní učitel žáky zvlášť poučí o bezpečnosti. Pro společné zájezdy tříd, lyžařské kurzy a plavecké kurzy platí zvláštní bezpečnostní předpisy, se kterými jsou žáci předem seznámeni.

E. Při výuce v odborných pracovnách, na pozemcích a v tělocvičně zachovávají žáci specifické bezpečnostní předpisy pro tyto pracovny dané vnitřním řádem odborné pracovny. Vyučující daného předmětu jsou povinni s nimi seznámit žáky při první vyučovací hodině školního roku a dodatečně poučit žáky, kteří při první hodině chyběli. O poučení žáků provede učitel záznam do třídní knihy.

F. Žákům je zakázáno kouřit, požívat alkoholické nápoje a další návykové látky. V případě zjištění porušování tohoto zákazu bude použito represivních opatření.

 ZACHÁZENÍ SE ŠKOLNÍM MAJETKEM 

A. Žák je povinen dodržovat v pořádku a nepoškozené všechny věci, které tvoří zařízení školy a třídy, a dále ty, které mu byly svěřeny do osobního užívání.

B. Svévolné poškození majetku, učebních pomůcek, učebnic apod. žák uhradí.

C. Zjistí-li žák ztrátu osobní věci, je povinen tuto skutečnost okamžitě oznámit vyučujícímu, o přestávce učiteli, který koná dozor, nebo třídnímu učiteli.

 CHOVÁNÍ MIMO ŠKOLU 

A. Škola zodpovídá za žáky během vyučování nebo během akcí organizovaných školou. Po skončení vyučování přebírají za žáky odpovědnost rodiče.

 DODATEK 1 - POUŽÍVÁNÍ MOBILNÍCH TELEFONU 

Mobilní telefony lze používat výhradně v době přestávek. V době vyučování musí být mobilní telefon zcela vypnut. Porušení tohoto nařízení bude považováno jako hrubý kázeňský přestupek. Dojde-li ke ztrátě mobilu v prostorách školy či v době školního vyučování, řídí se škola rozhodnutím Nejvyššího soudu Rc 7/85 :“… jestliže měl občan svou věc v bezprostřední dispozici, takže ji mohl opatrovat, nejde o odloženou věc“. V době, kdy žáci musí telefon odložit při plnění úkolů, které vyplývají z jejich učebního procesu nebo v přímé souvislosti s ním ( např. tělesná výchova ), hradí škola ztrátu jen v tom případě, že jej žák předal škole do úschovy (odevzdá jej učiteli do úschovy).

OBSAH

Úvodní ustanovení Najdi
Řád vyučovacího dne Najdi
Povinnosti žáků Najdi
Bezpečnostní opatření Najdi
Zacházení se majetkem Najdi
Chování mimo školu Najdi
Mobilní telefony Najdi
Školní řád (*.doc) 
TISK
 
Webdesign by Mgr. Pavel Špaček

copyright ©  2002

All rights reserved.