Obec Babice se nachází na rozhraní dvou okresů: okresu Prachatice a okresu České Budějovice. Obec Babice tvoří dvě sídla s vlastním katastrálním územím, a to Babice
(84 trvale bydlících obyvatel, 390 ha) a Zvěřetice (9 trvale bydlící obyvatelé, 190 ha.)
Nadmořská výška obce činí 445 metrů nad mořem. Obec leží v rovinaté krajině, která je severně od obce mírně zvlněná, nejvyšší vrch severovýchodně od obce dosahuje 516 metrů nad mořem.
Významnější lesní porost je jihovýchodně od obce ve vzdálenosti cca 400 metrů.
Při jižním okraji obce je vybudováno středisko živočišné výroby pro chov dojnic se sídlem
ZOD Němčice. Před třemi lety byla provedena nákladná rekonstrukce těchto stájí. Je zde moderní technologie výroby mléka, která splňuje přísné hygienické normy. V této stáji je ustájeno 300 ks dojnic, které na jednu směnu obsluhují čtyři lidé.
Dominantou severní strany obce je nově vybudovaný vodojem obecního vodovodu, který zásobuje celou obec pitnou vodou.
V obci je v současné době 60 popisných čísel. T toho 45 v osadě Babice, 15 v osadě Zvěřetice. Obě osady jsou typicky zemědělskými sídly. Většina původních stavení v obou osadách jsou selské usedlosti, na svoji dobu s prostornými obytnými částmi, stájemi i stodolami a s uzavřenými dvory. Původní fasády domů jsou řešeny většinou jednoduše bez tvarovaných zvláštností a štukatérských ozdob až na výjimku - objekt č.p.
6 v osadě Zvěřetice, který je zapsán jako kulturní památka.
V roce 1998 se obec stala jedním ze členů dobrovolného sdružení -obcí mikroregionu Netolicka, které vzniklo za účelem řešení společných problémů obcí, nad rámec jejích území a k uskutečňování projekty Programu obnovy venkova a programu CBC Phare:
Předmětem činností tohoto sdružení je tak řešení společných problémů a realizování projektů týkajících se podpory podnikání, rozvíjení cestovního ruchu a turistiky, zabezpečeni dopravní obslužnosti, ochrana životního prostředí a péče o krajinu a kulturní památky.
Dopravní obslužnost.
S okolními obcemi jsou Babice spojeny místními komunikacemi. veřejnou autobusovou dopravu tvoří 3 spoje, především pro dovážení děti do školy.
Na celostátní sít je osada Babice připojena silnici III. třídy č. 145 36, ve směru do Českých Budějovic.
SPOLEČENSKÝ ŽIVOT
Udržování tradic.
V obci jsou dobré sousedské vztahy. Jsou udržovány tradice, jako velkonoční chození děti řechtačkami a pomlázkou, setkání a besedy s důchodci.
Tradici, která je 'dlouhodobě udržována, je tradiční Havelské posvícení druhou neděli v říjnu, která je spojena s porážením máje a jeho vydražením.
Další tradici je stavění máje poslední den v dubnu a pout v květnu na letnice, při které se slouží mše svatá v místní kapli.
Výše jmenované akce jsou zakončovány taneční zábavou v budově školy.
Novou tradici se stalo setkání věřících a ostatních občanů obce na Štědrý den večer u nasvíceného vánočního stromu na návsi, kde se zpívají vánoční koledy a starostka obce přeje všem občanům klidné a pokojné svátky vánoční.
Poslední společenskou akci v roce je již také tradiční oslava ukončení starého roku a současné uvítaní Nového roku, rovněž v budově školy.
|
|
Činnost spolková.
Aktivní složkou v obci je Myslivecké sdružení. Myslivci každoročně pořádají na podzim Poslední leč a v zimě pak Myslivecký bál. V loňském roce se uskutečnil pod záštitou tohoto sdruženi Okresní aktiv v norování. V obci též funguje sdružení hasičů, které se každoročně zúčastňuje okrskových hasičských soutěží.
Obec sleduje životní jubilea svých občanů. Od věku 70 let nechává obec svým občanům zahrát prostřednictvím Jihočeského rozhlasu české Budějovice.
PODNIKÁNÍ- AKTIVITY OBČANŮ.
Podnikání v zemědělství.
Kromě areálu ZOD Němčice sídlí v obci pouze jeden soukromě hospodařící rolník. Jeho pastviny s dobytkem je vidět již z dálky při vjezdu do obce. Areál ZOD Němčice
uznaná mléčná farma, která sídlí v obci Babice byl v zrekonstruován v celkové hodnotě cca 16,000.000,- Kč, kde je velká produktivita práce a dobré hospodářské výsledky.
Nezemědělské podnikání.
V budově obecního úřadu je pohostinství s omezeným provozem. V současné době zahajuje svoji činnost další podnikatel, a to v oboru truhlářství a jeden podnikatel v oboru dopravy. Další podnikatelské aktivity se již v obci nenacházejí.
Přímé podnikání obce.
Obec vlastní hospodářskou činnost neprovádí jen nahodilé ve svém obecním lese, dle potřeby obce a lesního plánu.
Pracovní příležitosti.
V obci má ZOD Němčice vystavěn areál živočišné výroby, kde je ustájeno 300 ks dojnic. Je zde využita moderní technologie, jak při krmení, tak dojeni dojnic. Vzhledem k celkové modernizaci areálu, poskytuje tento pouze 4 pracovní místa.
Většina ekonomicky aktivních obyvatel vyjíždí za hrací mimo obec, především pak do-Českých Budějovic a Netolic
PEČE O STAVEBNÍ FOND A OBRAZ VESNICE.
Soulad v zástavbě.
Dominantní úlohu v péči o stavební fond obce sehrávají jednotliví majitelé trvale obydlených domů a domů užívaných pouze k rekreaci, které se postupně modernizují.
Urbanistická studie předpokládá .pouze rozvoj bydlení vymezeno celkem 6 stavebních parcel pro rodinné domky). Možná je i dostavba některých proluk v současně zastavěné zástavbě. V současné době je v obci realizována výstavba jednoho nového rodinného domku, který bude letos zkolaudován a tím, přibudou do obce další mladí lidé.
V současné době jsou již zaměřeny a připraveny tři parcely pro výstavbu rodinných domku.
OBČANSKÁ
VYBAVENOST A INŽENÝRSKÉ SÍTĚ.
Stav občanské vybavenosti.
V obci se kromě objektu bývalé školy, který je využíván pro potřeby obecního úřadu, knihovny a společenských akcí, nenachází žádná jiná občanská vybavenost. Do obce zajíždí dvakrát týdně pojízdná prodejna.
V roce 2000 byl vybudován nákladem 2,115.000,00 Kč obecní vodovod na který obec dostala finanční dotaci z Ministerstva zemědělství ČR ve výši 1,135,000 Kč. Tuto stavbu realizovala po výběrovém řízení firma REGIS Prachatice.
Voda je po rozboru vynikající, má parametry kojenecké vody. Vodovod byl zkolaudován dne 17.03.2001 bez závad. Zkušební provoz vodovodu byl již zahájen od 30.11.2000.
Odpadové hospodářství.
Částí obce je vedena společná dešťová a splašková kanalizace.
Pro čistění odpadních vod bude nutné vybudovat čistírnu odpadních
Vod, včetně kanalizačních stok.
Obec provádí třídění komunálního odpadu.
V letošním roce se zpracovává studie na revitalizační, vodní čistírnu odpadních nádrž, kanalizační stoku a kořenovou čistírnu odpadních vod.
Inženýrské sítě.
Obec Babice je elektrofikována již od roku 1928.Elektrickou
energií je dnes zásobována ze dvou trafostanic, jejichž kapacita v současné době postačuje.
S plynofikaci obce se zatím neuvažuje.
PÉČE 0
VEŘEJNÁ PROSTRANSTVÍ
Péče o veřejná prostranství tvoří další dominantní část programu obnovy vesnice.
Plocha na návsi poblíž kapličky je upravena. Jsou zde vysázeny neopadané dřeviny středního vzrůstu s kombinaci s kvetoucími keři. Součástí úpravy okolí návsi bylo i vybudování autobusové čekárny. Výstavba byla provedena výhradně z obecních prostředků pomocí místních občanů. .
Obnova zeleně bude rovněž provedena v areálu zemědělského družstva pro zmenšení možností šíření emisí do obce při jihovýchodních a jihozápadních větrech. Program obnovy vesnice zde předpokládá výsadbu habru, který vytvoří dobrou ochrannou stěnu.
Z dalších akcí uvedených v dokumentaci POV zaměřených na údržbu veřejných prostranství lze ,ještě např.uvést: obnovu božích muk včetně úpravy jejich okolí, odbahněni a vyčištění rybníka; výstavbu dětského hřiště u objektu bývalé školy, opravu místních komunikací a založení nového obecního lesa o rozloze cca 1,5 ha.
V letošním roce je připraven projekt pro výsadbu nového lesa.
PÉČE O
KRAJINU.
Obec ,je obklopena především zemědělsky obdělávanými pozemky. Pro správní území obce byl vypracován územní systém ekologické stability. Z významných krajinných prvků lze uvést napři Lužický potok, Lužický rybník a dva rybníky v Babicích: V rámci péče o krajinu obec provedla kompletní likvidaci divokých skládek. V roce 2000 byla rovněž provedena nahodilá těžba dřeva v obecním lese na náklady obce.
Veškeré práce spojené s úklidem lesa po těžbě byly provedeny bezplatně místními občany, a již se nebude provádět nová výsadba neboť se využijí veškeré náletové dřeviny - dub, smrk.
V OBCI jsou tyto spolky:
Všechny tyto složky jsou aktivní,hlavně myslivci se kterými má obec dobrou spolupráci.
Obec
vydává časopis Babický občasník!
Nahoru
|