07.10.2000 22:11:06

Názvosloví dvojdusíkatých skupin
azosloučeniny, azoxysloučeniny, deriváty hydrazinu , hydrazony, aziny

Azosloučeniny
V případě, že azo skupina spojuje dva stejné zbytky tvoří se název arenazo (příp.alkanazo), pokud je třeba, vyznačí se před azo čísla uhlíků na které se azo skupina váže.
Pokud jsou zbytky substituovány, ale bez substituentů by byly stejné opět tvoří základ názvu arenazo (příp.alkanazo).Substituenty se doplňují obvyklým způsobem. Azo skupina je nadřazerná pro nejnižší číselná označení.
4´-(N,N-dimethyl)-azobenzen-4-sulfonová kyselina 4´-(N,N-dimethyl)-azobenzen-2-karboxylová kyselina
methyloranž methylčerveň
V případě, že azo skupina spojuje dva rozdílné zbytky tvoří se název způsobem arenazoaren. Pokud je třeba vyznačit čísla uhlíků dávají se tato čísla bezprostředně k azo z té strany, kde je zbytek, který se označuje.
Složitější část molekuly se značí prvá a číslování u ní je bez čárek.Azo skupina je nadřazerná pro nejnižší číselná označení.
naftalen-2-azobenzen
Bisazolátky se v případě, že molekula sestává ze středové složky (v našem příkladu bifenyl) a dvou totožných skupin (v našem příkladu naftalenazo) pojmenovávají bis(arenazo)aren.
bis(naftatalen-2-azo)-4,4´-bifenyl
Substituenty se doplňují obvyklým způsobem
bis(1-amino-4-naftatalensulfonová kyselina-2-azo)-4,4´-bifenyl
Bisazolátky se v případě, že nemá středovou složku a totožné skupiny, pojmenovává postupným citováním komponent, přičemž se začíná s nejsložitější jenotkou.
Azoxysloučeniny
Pokud to nepřekáží jednoznačnosti používá se zcela ekvivalentní pojmenování jako u azosloučenin, poze namísto azo-, se používá azoxy-
azoxybenzen 2,2´-azoxynaftalen
Pokud to je nutné, musí se vyznačit, která skupina je blíže kyslíku. V případě, že jsou zbytky (nepočítaje substituenty) shodné uvede se NNO, je-li nečárkovaná část blíže kyslíku a ONN, je-li čárkovaná část blíže kyslíku
2,3,3´-trichlor-NNO-azoxybenzen ONN-azoxynaftalen-6-sulfonová kyselina
V případě, že jsou zbytky různé uvede se ONN, je-li první z uvedených zbytků blíže uhlíku a NNO, je-li druhý z uvedených zbytků blíže k uhlíku
2,3´-dichlornaftalen-2-ONN-azoxybenzen 2´-chlorfenanthren-2-NNO-azoxynaftalen
Deriváty hydrazinu
Název se tvoří způsobem alkylhydrazin, resp. alkylarylhydrazin či arylarylhydrazin.Pokud je nutno zavést značení dusíků zavádí se N,N´, je však též povoleno značení 1,2.
methylhydrazin N-fenyl-N´-methylhydrazin N´-fenyl-N-naftylhydrazin
V případě, že je přítomna nadřazená skupina, uvádí se odvozenina od hydrazinu jako předpona hydrazino(dusík značený N se váže k nadřazené části)
4-hydrazinofenol 4-(N´-methylhydrazino)fenol
V případě, že se vážou (nepočítaje v to substituenty) dva stejné zbytky, tvoří se název ekvivalantně jako u azosloučenin. Jen se místo azo- použije hydrazo-.
hydrazobenzen hydrazobenzen-2,3´-disulfonová kyselina
V případě, že se vážou dva různé zbytky, není ekvivalentní způsob s azosloučeninami povolen (alespoň podle mých informací). Jelikož je však v uvedeném případě jednodušší, uvedl jsem i takto vytvořený název pod vzorcem.
6-[N´-(2-sulfofenyl)hydrazino]naftalensulfonová kyselina
naftalen-2-hydrazobenzen-5,2´-disulfonová kyselina
hydrazid kyseliny benzensulfinové
Hydrazony
odvozeno od aldehydu odvozeno od ketonu
Je zřejmé, že formálně vzniká hydrazon náhradou skupiny hydrazonové N-NH2 za kyslík (oxoskupinu) v aldehydu nebo ketonu. Proto se název tvoří tak,že se za název odpovídajícího aldehydu nebo ketonu přidá slovo hydrazon. Pokud v molekule existuje nadřazená skupina, pak se používá předpona hydrazono-.
ethanalhydrazon 2-propanonhydrazon 2-hydrazono-1-cyklohexankarboxylová kyselina
Kyseliny , příp.estery odvozené od hydrazonu
acetohydrazonová kyselina
sulfonohydrazonová skupina
benzensulfonohydrazonová kyselina
ethyl-benzensulfonohydrazonát
ethylester benzensulfonohydrazonové kyseliny
Aziny
Aziny vznikají formálně náhradou kyslíků (oxoskupin) dvou totožných molekul aldehydu nebo ketonu. Proto se název tvoří tak,že se za název odpovídajícího aldehydu nebo ketonu přidá slovo azin.
ethanalazin
propanonazin
jedním dusíkem (zde s triviálními názvy), s dvěma dusíky, s třemi dusíky, soli amoniové a diazoniové
dusíkaté heteroaromatické sloučeniny , aminokyseliny

nahoru, sloučeniny dusíku a dalších prvků, heterocykly, organická chemie, go home