Dům česko-německého setkávání na Šumavě

 

Dům sv. Vintíře

Dobrá Voda u Hartmanic č.p. 4

Hartmanice

PSČ

dum.sv.vintire@kolping.praha.cz

Dům sv. Vintíře Vám od 1. června 2002 nabízí pohodlné ubytování s možností plné penze.

Domů
Novinky
Termíny akcí
Dobrá Voda
Sv. Vintíř
Projekt
Sponzoři
Ubytování
Restaurace
Mapa a okolí
Fotografie
FAQ
Odkazy

Dobrá Voda u Hartmanic

Ve středověku se obec nazývala Breznich = Březnice, svůj nový název získala až na základě objevu pramene s dobrou vodou. K objevu pramene s léčivou vodou se váží pověsti. 0d 14. století se stává poutním místem. Na místě kaple z roku 1618 byl postaven barokní kostel sv. Vintíře v roce 1734, věž byla přistavěna v roce 1777. V kostele socha sv. Vintíře z 15. století. Vedle kostela pramen železité vody. Co však víme o záhadné postavě mnicha Vintíře, jenž svým životem zde na pusté březnické pláni zasáhl do duchovního světa zdejšího lidu?

 

Ačkoliv německý poustevník Gunther - česky Vintíř, je historickou postavou, jeho pravé poslání v lesní pustině nad Hartmanicemi za Dobrou Vodou je předmětem pověstí a dohadů. Benediktinský mnich Gunther, rodem šlechtic z Durynska, údajně spřízněný snad s uherským králem Štěpánem a i s českým knížetem Břetislavem I., přišel do Bavorska z kláštera v Getingu v Duryňsku. Usadil se nejprve v Rancingu (dnešní Lahling), východně od Deggendorfu, později se přemístil na sever do pustých míst nad Řezným potokem, kde založil osadu Riminichi (nynější Rinchnach) a vystavěl kapli sv. Jana Křtitele. Co bylo příčinou jeho rozhodnutí přemístit se dále na sever na české pomezí neprostupným hvozdem, až k místům březnické skály s dalekými výhledy do Čech, o tom existuje dvojí výklad. První skupina starších historiků se domnívá, že poustevna na Březníku byla základnou pro šíření křesťanství. Tato skupina však přičítá Vintířovi zásluhu na záchraně vojska císaře Jindřicha III. poraženého Břetislavem I. ve Všerubském průsmyku v roce 1040, kdy měl obklíčené a zdecimované šiky císařovy vyvést zpět do údolí Řezné. Poté však se měl stát průvodcem při novém vpádu Jindřichově do Čech a převést jeho vojska přes neprostupnou Šumavu mimo Břetislavovy záseky a rozhodnout o jeho porážce. Druhá, mladší skupina historiků, se však kloní k názoru, že stezka přes Šumavu ve směru Zwiesel-Ždánidla-Prášily-Vysoké Lávky-Rovina-Dobrá Voda-Hartmanice byla již pralesem proražena, neboť již dávno spojovala Podunají s Pootavím. Druhý argument podporující druhý výklad je, že doba Břetislavovy vlády se vyznačuje hrdými zásahy proti starým pohanským zvykům a tradicím v této části Cech. I Břetislav potřeboval tedy křesťanskému učení tak oddaného pomocníka, jakým Vintíř byl. V té době byl knížecí dvůr pod značným německým vlivem. Břetislav měl za manželku Jitku dceru markraběte Jindřicha Babenberského ze Schweinfurtu, švábského vévody. Vintíř byl k Břetislavovi v dobrém vztahu a ten ho snad využíval jako diplomata. Nelze opomenout, že veškerý obchod té doby byl v rukou cizinců, zvláště Němců a výtěžek z cla, mýta a tržného patřil knížeti.

 

Březnická celnice na staré obchodní stezce byla jistě, nikoli neznámým zdrojem knížecích příjmů. Měl snad i v této světské činnosti Vintíř nějaké poslání? Je známo, že každý třetí týden měl právo vybírat clo na Březnici právě Břevnovský klášter. Mnich Vintíř byl v dalších létech uctíván především šumavskými Němci, jako jejich světec. A na jeho památku a místo jeho pobytu, vrch Březník nazvali Sankt Gunthersberg a v říjnu pak drželi na Dobré Vodě slavnou pouť. Tuto tradici má posílit i obnovená kaple na Březníku v místech někdejší domnělé poustevny. Poustevník Vintíř zde žil plných 37 let.

 

V roce 1868 bylo zde 10 domů a žilo zde 136 německých obyvatel. Byla zde též fara, škola, lázně a hospoda.

 

(Převzato z knihy Josefa Steinera "Šumava - Královský Hvozd, svobodné Královácké rychty - I)  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

Provozovatel

Kolpingova rodina Praha 8

Bohnická 32/3

181 00  Praha 8

kolping@kolping.praha.cz

Poutě Setkávání Vzdělávání Rekreace