Hana Svobodová, Pazderna 38, 682 01 Vyškov, telefony: 605 515 790, 724 438 614, email:ewo.vyskov@quick.cz
Je to opravdu pozoruhodný pes - kluše jako kůň, olizováním úzkostlivě dbá na svou čistotu a místo štěkání "jódluje"! Jeho jméno je odvozeno z jazyka Bantu, basenji znamená "zrozený v buši". Někdy je toto plemeno nazýváno konžský pes. V Africe je basenži používán jako slídič a jako hlídací pes.
Předkové tohoto plemene byli asi známi už starým Egypťanům, protože vyřezávali sošky psů připomínajících basenži byly nalezeny v mnohých hrobech faraónů. Evropané se s basenži setkali poprvé asi před sto lety ve střední Africe, kde byli ve smečkách používáni jako lovečtí psi. Do Velké Británie dostali na počátku tohoto století, ale rychle se tu vyhynuli na psinku, protože proti této nemoci nemají vrozenou imunitu. Poprvé se v Británii rozmnožili v roce 1937 a v USA v roce 1941.
Basenži jsou veselí, drzí a nedůvěřiví. K neznámým osobám se někdy chovají odměřeně, ale většinou vycházejí s člověkem velmi dobře. Když je basenži chován společně s jinými psy, převládne občas jeho instinkt smečkového psa. Musíme se proto připravit na značné šarvátky a boje, které trvají, dokud se ve smečce neustaví vůdcovství.
Basenži je úzkostlivě čistotný a podobně jako kočka se myje i tlapkou.
pes 43 cm,
fena 40 cm
středně dlouhá, od očí se rovnoměrně zužuje. Černý čenich je předností. Při vztyčených uších se na čele dělají četné jemné "ustarané" vrásky.
Volnou kůži kryje krátká jemná srst. Zbarvení může být černé, bílé, černobílé, rezavoobílé nebo tříbarevné (černobílotříslové). Nohy, hruď a konec ocasu mají být bílé.
Silné, svalnaté a pěkně tvarované.
Malé a úzké, s výrazně klenutými prsty.
Vysoko nasazený, a pevně stočený na hřbet.
Středně dlouhé a široké, útlé ve slabinách. Hřbet rovný, hrudník dobře klenutý.
Jemné, dobře vyvinuté, zašpičatělé a vzpřímené nesené.
Nepříliš velké, tmavé, mandlového tvaru.
(Z knihy David Taylor: Velká kniha o psech)