FITES
 

 

Zpravodaj

Stanovy

Archiv textů

Adresář filmových festivalů

Přehlídka dokumentární tvorby

Stažení dokumentů (download)

 

Zpráva předsedy výkonného výboru Fitesu
za období od 13. března 2000 do 12. března 2001

Bezprostředně po zvolení současného výkonného výboru jsem byl ve funkci předsedy tajnou volbou znovu potvrzen.
Začátek nového volebního období je charakterizován podobně jako současnost - výbor se loni touto dobou zaměřil na návrhy kandidátů do Rady ČT. Připomeňme, že po odvolání Jirákovy rady jsme usilovali - společně s ostatními profesními organizacemi tj. NOO, Asociací televizních produkčních, A.Č.K., A.F.T.S., Asociace pracovníků se zvukem a ČFTA - o jmenování těchto kandidátů: děkana FAMU Karla Kochmana, knihkupce Bohumila Fišera, nakladatele Ladislava Horáčka a pedagožku Doc. Elišku Walterovou. Jak známo, poslanci akceptovali pouze jeden návrh, ale Karel Kochman, jehož navrhla Unie svobody, nezískal potřebný počet hlasů. Proti nominaci Jiřího Kratochvíla do Rady ČT protestoval předseda M. Skyba u navrhovatele posl. Kučery, u předsedy "mediální" komise posl. Langra a u všech poslaneckých a senátních klubů. Jak známo - bezúspěšně.
Po známých událostech v ČT se vyrovnáváme se stejným úkolem, kterému jsme věnovali mj. i společné jednání v RUO a především několik schůzí výboru. Dnešnímu shromáždění předkládáme, aby byli navrženi tito kandidáti:
Stanislav Milota, 1933, kameraman, Praha
Ladislav Helge, 1928, filmový režisér, Praha
Věra Mikulášková, 1928, bývalá ředitelka ČT Brno
Petr Kadlec, 1931, televizní publicista, bývalý ředitel programu OK 3 a Filmových ateliérů Zlín, Praha
Ondřej Hrab, programový ředitel divadla Archa, Praha
Lenka Jaklová, 1959, redaktorka Českého rozhlasu Hradec Králové
Ing. Zdeněk Forman, 1956, soukromý projektant a konstruktér, Třebíč
PhDr., PaeDr. Jiří Málek, 1930, člen KPV, Praha
JUDr. Milan Hulík, 1946, advokát, publicista, Praha
Markéta Prachatická-Kolíbalová, 1953, výtvarnice, Praha
Mgr. Pavel Žáček, 1946, historik a publicista, Praha
JUDr. Ing. Lubomír Blažek, 1935, bývalý ředitel Úřadu pro vyšetřování StB, Domašov
PhDr. Erasmus Kohák, 1935, filosof, Praha
Doc. PhDr. Eliška Walterová, 1943, ředitelka Ústavu výzkumu a rozvoje školství PedF UK, Praha
Doc. PhDr. Pavel Hartl, 1934, docent psychologie na FF, katedra andragogiky a personálního řízení FF UK, Praha
Všichni navržení s kandidaturou souhlasí a prohlásili, že eventuální překážky (např. zaměstnání nebo funkce, které by působily jako střet zájmů ve smyslu Zákona č. 39/2001 Sb. o ČT) v případě svého zvolení odstraní.
Do kanceláře Fitesu docházely další návrhy, některé byly po diskusi na schůzi výkonného výboru 5. března 2001 zatím vyřazeny - většinou kvůli nejednomyslnému souhlasu všech přítomných. Jednalo se např. o spisovatele Jana Beneše, nakladatele Alexandra Tomského, novináře Milana Duse, historika PhDr. Jiřího Pernese, rozhlasového režiséra Igora Froňka, faráře a písničkáře Svatopluka Karáska a vydavatele Britských listů PhDr. Jana Čulíka.
Dále byli osloveni další potencionální kandidáti, kteří však předem tuto možnost z různých důvodů odmítli: Jan Špáta, Vladimír Merta, JUDr. Stanislav Novotný, Zdeňka Mašínová, Petr Placák, Stanislav Penc, Andrej Stankovič a Stanislav Kolíbal
Po schůzce výkonného výboru docházely v minulém týdnu další návrhy např. od Zity Drdové: Jolana Šopovová, 1965, absolventka filmové a divadelní vědy FF UK, památkářka (Kuks), žije v Praze, PhDr. Václav Flégl, 1952, bývalý dramaturg ČRo, vedoucí DRDS, redaktor Státní opery Praha, Jaroslav Paur, 1936, gen.ředitel OTOREX (výroba a prodej pomůcek pro sluchově postižené), Praha, Martin Patřičný, 1955, řezbář, pořadatel Dřevěných večerů s hosty v Národním muzeu, Debrno, p. Kralupy
Je tu i další návrh od Martina Vadase, který navrhuje člena KPV, bývalého vedoucího odboru vyšetřování Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu při FMV, nyní v důchodu, Ing. Adolfa Rázka, 1930, Praha
Ve středu 14. března se schází RUO, která bude nominovat další kandidáty, respektive vyjádří podporu návrhům z jednotlivých obcí. V této nominaci jsou např. PhDr. Zdeněk Mahler, PhDr. Vladimír Karfík, germanista PhDr. Jiří Stromšík, zástupce vedoucího katedry fotografie na FAMU Mgr. Vladimír Kozlík, kterého navrhuje Asociace fotografů a který se o podporu uchází rovněž u Fitesu a další.
Není vyloučené, že zde padnou možná další návrhy z pléna, nicméně je třeba hned upozornit na to, že návrh musí obsahovat určité náležitosti, které jsme u výše jmenovaných kandidátů shromáždili nebo shromažďujeme tj.: stručný profesní životopis, výpis z trestního rejstříku, lustrační osvědčení nebo čestné prohlášení v tom smyslu a dále místopřísežné prohlášení o občanství a trvalém bydlišti v ČR a prohlášení, že kandidát ani osoba jemu blízká nemá žádný majetkový prospěch z provozování televizního vysílání a on ani osoba jemu blízká není v pracovněprávním nebo jiném obdobném vztahu k České televizi.
Tolik o návrzích, ke kterým se vrátíme v průběhu rozpravy přinejmenším tak, že o nich budeme hlasovat.

V této souvislosti bych rád připomněl, že krizi v České televizi jsme chtěli pomoci vyřešit vlastním návrhem na místo generálního ředitele, když jsme poslancům připomněli osobnost Otakara Koska, který byl mezi posledními šesti kandidáty na toto místo v polovině prosince minulého roku. Tento návrh byl doložen jasně formulovaným programem, bohužel se i v tomto případě projevila neochota jednotlivých poslanců - o klubech, které se dohodly dávno předem nemluvě - tento rozumný návrh aspoň v dané lhůtě uplatnit. Je to poučení pro příště.
Pokusím se teď shrnout v několika tématických okruzích výsledky činnosti výkonného výboru :

LEGISLATIVA
Už 27. března 2000 byla ustavena pracovní skupina ve složení Otakar Kosek, Jiří Pittermann, Jaroslav Růžička, Martin Skyba a Martin Vadas, která za Fites vypracovala vlastní návrh (novely) Zákona o ČT a po konzultacích s právním útvarem ČT jej předložila všem poslaneckým a senátním klubů Parlamentu ČR již 4. května 2000. Jediný ohlas došel od předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL, nicméně to bylo všechno.
Souběžně jsme se zúčastňovali několika schůzek komise (místo jsme si museli vynutit), která tento zákon připravovala v rámci Ministerstva kultury ČR s termínem předložení do 31. prosince 2000 do sněmovny. Dlužno připomenout, že jsme v rámci těchto jednání prosadili několik našich návrhů, nepodařilo se vyškrtnout článek o Dozorčí radě Rady, který byl oktrojován zjevně ze stranických klubů ODS a ČSSD.
Vývoj v České televizi po odvolání Dušana Chmelíčka pak uspíšil jednání o tomto zákoně až byl pod č. 39/2001 Sb. poslaneckou sněmovnou 23. ledna 2001 přijat. Znovu zdůrazňujeme, že hektické události zapříčinily, že byl přijat opět zákon špatný a spíše horší než byl ten původní.
Je zřejmé, že tento zákon se musí znovu novelizovat, ale zřejmě se tak stane až po volbách. K zákonu o ČT posléze v rozpravě vystoupí se zvláštním referátem kolega Martin Vadas.
V pracovní skupině o novele tzv. audiovizuálního zákona a zákona o Státním fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie zastupují Fites Jaromír Kallista a Pavel Strnad. Práce na obou zákonech probíhá velmi liknavě a nelze pravděpodobně počítat s tím, že by byly na programu parlamentu letos. Základní problém je v postoji ministerstva financí k některým zásadním prvkům novely jako např. odvod z každého prodaného audiovizuálního nosiče a reprodukčních přístrojů a zařízení. K tomuto zákonu podá podrobnější informace v rozpravě kolega Jaromír Kallista.

Horkým kandidátem na přijetí je zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Jak možná víte, kromě tzv. ministerské" verze existuje protinávrh poslanců Jana Lébla, Petry Buzkové, Ivana Langra a Miloslava Kučery st., který obsahuje několik kontroverzních paragrafů týkajících se zejména "krádeže reklamního času" České televizi nebo způsobu přidělování vysílacích licencí (zdarma, dražbou, jak?). Zákon je právě ve sněmovně, pan poslanec Kučera je přítomen tady, takže i od něho očekáváme nějakou bližší informaci s tím, že jsme s ním předběžně dohodnuti o schůzce s několika členy výkonného výboru, na níž bychom rádi uplatnili některé své argumenty a připravili na toto téma panelovou diskusi, Čtvrtletník, který se uskuteční v pondělí 9. dubna v MATu.

ČTVRTLETNÍKY
Tyto panelové diskuse byly v uplynulém období věnovány tématům:
Jaká bude Česká televize? (3. dubna 2000 - s Dušanem Chmelíčkem, Václavem Čapkem, Jiřím Trávou, Vítem Novotným a dalšími členy nového vedení a poslankyní Petrou Buzkovou),
Jaké budou a kdy budou audiovizuální zákony v Čechách? (19. června 2000 s Editou Novotnou, Hanou Tomáškovou, Vladimírou Vocetkovou, v sále s poslanci Kateřinou Dostálovou, Miloslavem Kučerou st., Václavem Nájemníkem a členkou Rady ČT Janou Dědečkovou),
"Pravidla hry" aneb vztahy České televize k externím spolupracovníkům a nezávislým producentům (18. září 2000 s Dušanem Chmelíčkem, Damiánem Kaušitzem, Jaroslavem Kučerou a členkou Rady ČT Janou Dědečkovou),
Režijní příprava a vedení herců a další problematika dabingu (27. listopadu 2000 -seminář dabingové sekce, plný sál),
Má veřejnoprávní televize pořádat festival?, Připravuje Česká televize dostatečný počet původních hudebních pořadů? (26. února 2001 s Radimem Smetanou, Vítězslavem Sýkorou a Stanislavem Vaňkem).
O tom nejbližším - 9. dubna - který bude věnován problematice rozhlasového a televizního vysílání ve smyslu přijímaného zákona, jsem již hovořil.
Stenografické záznamy z těchto setkání vyšly nebo vyjdou ve Zpravodaji Fitesu.

SOUTĚŽE A PŘEHLÍDKY
Cena Pavla Juráčka a tvůrčí prémie Fitesu při festivalu FAMU - duben 2000. Po organizační stránce jeden z nejhorších ročníků. Od letošního roku (festival má být v listopadu) však Nadace ČLF upustila od dotace této ceny, bude nutné hledat jiného donátora resp. sponzora.
Cena za nejlepší herecké a tvůrčí výkony v dabingu - Přelouč 2000. Porota pracovala podle nového jednacího řádu, přesto se při vyhlášení výsledků objevily určité nepřesnosti. Akt nebyl přenášen ČT, ovšem úroveň doprovodného programu byla velmi nízká. O soutěži a Přelouči byl natočen 22 minutový dokument, který ČT odvysílala následující den. (8. března jednání s P. Kolihou - jaká bude koncepce Přelouče v televizi 15. září 2001.
3. mezinárodní studentský festival filmových škol Písek 2000 - Fites udělil tři tvůrčí prémie za pozoruhodné snímky (Písek, Zlín, FAMU).
Počtvrté uděloval Fites spolu s hnutím VOX HUMANA cenu scenáristovi a režisérovi televizního díla, které v daném roce s největší mravní a uměleckou silou prosazovalo myšlenku humanizace světa, v němž žijeme. Za pozoruhodný dokumentární film Maturita v listopadu cenu VOX HUMANA získal Jiří Krejčík.
Trilobit a Cena Vladislava Vančury 2000. Vyhlášení výsledků se přestěhovalo do Berouna a jeho úroveň byla hodnocena velice positivně. Navázány nové vztahy i ekonomického rázu, takže lze očekávat, že zde byla založena dobrá tradice.
8. přehlídka české dokumentární a animované tvorby proběhla počtvrté v MATu. Zdá se, že tento klub svého genia loci pro podobné akce teprve hledá. Zatím zůstává status quo, ale přehlídka hledá návštěvníky. V případě, že jednání, která probíhají se zástupci města Třeboně a podniků v tomto regionu, budou úspěšná, bude přehlídka (samozřejmě za předpokladu, že Fites dostane základní dotaci od ministerstva kultury) od letošního roku přenesena tam. V Třeboni lze navíc očekávat divácké zázemí (nejen lázeňští pacienti, ale předpokládáme, že si takový pracovní "výlet" rádi naplánují i mnozí tvůrci na přehlídce zastoupení). Otevřený je však i návrh přestěhovat přehlídku např. do Písku.

NADACE F+T
Jak jsme již připomněli i ve Zpravodaji, je Fites zřizovatelem Nadačního fondu pro českou filmovou a televizní tvorbu. Už v polovině minulého roku se výkonný výbor zabýval návrhem na pozastavení činnosti a případně i na jeho následné rozpuštění. Důvodem pro tento krok byla především tíživá finanční situace a možnost využít prostředky Nadačního fondu jako rezervu pro úhradu nákladů prioritních aktivit Fitesu, které spadají do podpory audiovizuální tvorby - jsou to tvůrčí soutěže jako Cena za nejlepší herecké a tvůrčí výkony v dabingu, Cena Trilobit, Cena Vladislava Vančury, tvůrčí prémie na studentských festivalech FAMU a v Písku apod. Jak už jsem připomněl je Cena Pavla Juráčka v současné době bez donátora! Fites se totiž musí smířit s faktem, že v budoucnu můžeme počítat pouze s omezenými, ne-li žádnými prostředky, které na tuto činnost (tj. na ceny, čestná uznání a tvůrčí prémie) získával dosud např. z Nadace ČLF. Výkonný výbor dále konstatoval, že NFČFT uděloval stipendia na přípravu scénářů, které však až na malé výjimky nebyly realizovány a že značnou část prostředků odčerpávají honoráře členům správní rady za lektorské posudky a dokonce dramaturgii.
Zásadním důvodem k pozastavení činnosti Nadačního fondu je ale především skutečnost, že jak minulé, tak současné správní radě NFČFT se nikdy nepodařilo navýšit finanční majetek (a zdá se, že se o to ani v poslední době nepokoušela, pomineme-li naivní žádost k výkonnému výboru Fitesu o příspěvek v řádu statisíců), který by činnost NFČFT nepochybně zdynamizoval, takže poslání fondu se naplňuje pouze čerpáním prostředků. Na účtu fondu je v současné době asi 100.000 korun.
Na schůzce 6.listopadu minulého roku jednal výkonný výbor o této záležitosti se správní radou, která přijala doporučení, aby po dobu jednoho roku tj. do 31.10. 2001 bylo zastaveno čerpání finančních prostředků Nadačního fondu. Dále bylo doporučeno, aby zřizovatel, tj. Fites spolu s Nadací ČLF jako spoluzakládajícím členem Nadačního fondu byl hledán další člen NFČFT, který by mohl poskytnout Nadačnímu fondu pravidelné finanční prostředky na jeho činnost. Správní radě bylo doporučeno, aby připravila novelu statutu fondu a to zejména pátý článek "Majetek Nadačního fondu a jeho čerpání".
Se závěry této schůzky byla 29. listopadu vyrozuměna i sekce pro film a televizi Nadace ČLF, která vyslovila s těmito návrhy souhlas.
Je pravda, že správní rada o tom nebyla zatím informována písemně, což pokládám za svoje hrubé opomenutí, na omluvu dodávám, že začátkem prosince jsem měl jiné starosti s pořádáním a likvidací přehlídky dokumentární tvorby a neúspěšně jsem se snažil o jednání s Radou ČT, která v polovině prosince odvolala Dušana Chmelíčka, s krizí v ČT byly samozřejmě jiné starosti a tak jsem napsat ten důležitý dopis prostě zapomněl. Nicméně, rozešli jsme se tehdy 6. listopadu jako dospělí lidé. Proto mne i výkonný výbor překvapil dopis předsedy správní rady Nadačního fondu Petra Kudely ze 26. února 2001, který neobsahoval, jak bychom se mohli domnívat požadovanou úpravu statutu nebo informaci o novém strategickém partnerovi, který do fondu vloží prostředky, ale oznámení, že správní rada znovu obnovuje činnost NFČFT.
Prosím, abyste v rozpravě posoudili závažnost mého opomenutí tj. písemné informace správní radě, ale především bychom rádi znali Váš názor na to, zda bude nadále vhodné v budoucnu nakládat s prostředky fondu jako dosud nebo tak, jak navrhl výkonný výbor, tj. použít je na ceny a tvůrčí prémie soutěží a festivalů, které pořádá Fites. V každém případě budeme plénum žádat, aby hlasováním potvrdilo společnou dohodu správní rady a výkonného výboru ze 6. listopadu 2000, k níž se připojila 29. listopadu 2000 filmová a televizní sekce Nadace ČLF, o pozastavení čerpání finančních prostředků do 31. října 2001.

HOSPODAŘENÍ
Hospodářská situace našeho svazu nebyla loni touto dobou nijak růžová. První pololetí jsme mohli udržet režii naší kanceláře tj. nájem, energii, telefon, fax, poštovné, vydávání Zpravodaje atd. jen díky takřka vzorné příspěvkové morálce, za což Vám patří ještě jednou veliký dík. Tato situace se začala měnit prakticky až v druhé polovině roku. Nejprve byl smluvně zajištěn strategický partner pro vyhlášení dabingové soutěže v Přelouči ARBO media, poté jsme se konečně dočkali prostředků od Nadace Patriae resp. AVE, které byly v rámci stejné soutěže nasmlouvány již v roce 1998, dotaci Ministerstva kultury ČR ve výši 150.000,- zcela "spolkla" organizace 8. přehlídky české dokumentární a animované tvorby, na níž byla určena, poměrně úspěšně skončila jednání s ČSOB a hlavně s městem Beroun o příspěvky na organizaci tvůrčí soutěže Trilobit a Ceny Vladislava Vančury, loni jsme také získali prostředky od Nadace ČLF a sice na Zpravodaj a na zmíněnou 8. přehlídku. Pro potřeby Fitesu byla ušetřena také část prostředků z rozpočtované částky na výrobu dokumentárního pořadu TRILOBIT BEROUNSKÝ. Koncem roku jsme získali příspěvek z Nadace ČLF - a byla to jedna z posledních kapek - 20.000,- korun na vydávání VZPOMÍNEK NA PŘESKÁČKU Mirka Langa, které budete nacházet jako přílohu Zpravodaje.
Co se v hospodářské oblasti změní v tomto roce? Především úbytek prostředků, na něž jsme byli zvyklí od Nadace ČLF. Z důvodů zásadních změn v této nadaci můžeme počítat pouze s dotací na Cenu Vladislava Vančury - na Trilobity už nikoli a částečně na Zpravodaj. Tatáž nadace se letos nezúčastní ani dabingových cen v Přelouči - pro jednu z cen, kterou zde dávala za překlady úpravu, jsme však již nalezli partnera v Jednotě tlumočníků a překladatelů. Předpokládáme, že bude znovu uzavřena smlouva s ARBO media a předpokládáme, že bude v tomto smyslu pokračovat i nově navázaná spolupráce s městem Beroun.
Nelze dnes seriózně odhadnout, jak dopadneme hospodářsky letos, nicméně Kontrolní rada vyslovila názor, že by se o 100 korun měly zvýšit standardní členské příspěvky. Více si o tomto návrhu, jakož i o celém hospodaření, vyslechnete v její zprávě.

OSTATNÍ
Od poloviny loňského roku probíhala jednání o novelizaci Smlouvy o dílech slovesných mezi ČT na straně jedné a Fitesem, Obcí spisovatelů a Obcí překladatelů na straně druhé. Těsně před podpisem došlo v závěru roku k odvolání Dušana Chmelíčka, další postup bude projednán s Jiřím Balvínem je tu ovšem otázka kompetence tzv. prozatímního ředitele k takovým úkonům.
Členové Fitesu se rovněž aktivně zúčastnili konference "Česká televize - věc veřejná" a netušili, že tento slogan se stane symbolem krize této veřejnoprávní instituce. Této situaci se podrobně věnovala mimořádná schůze Fitesu 4. ledna 2000 - viz materiály ve Zpravodaji 1/2001 - a nelze zatím říci, že by byla tato záležitost ukončena. Vlivem těchto událostí však ustoupila do pozadí závažná záležitost, tj. zhodnocování a vytěžování poznatků z konference "Česká televize - věc veřejná". Organizátory bylo slíbeno vydání samostatného separátu, všech diskusních příspěvků konference - a že byly mnohé velice poučné! Zatím se s tím zřejmě nic neděje, takže budeme tuto věc urgovat.
I letos mně nezbývá než s radostí konstatovat, že je třeba ocenit soustavnou činorodou práci dabingové sekce, která se projevuje nejen v pravidelném hodnocení dabingů na stránkách MFDnes, ale i pořádáním tvůrčích seminářů v rámci Čtvrtletníků. Je to také jediná sekce, která každý rok pořádá výroční schůze, letos ji plánuje, jak už bylo ve Zpravodaji oznámeno, na 14. květen 2001 do Evaldu.
Svoji činnost zahájila také SCEDRA, což je zkratka pro sekci scenáristů a dramaturgů. Vyvíjí činnost sice zatím jen v rámci svého výboru, nicméně už výrazně zasáhla při přípravě novelizované Smlouvy o vytvoření slovesných děl, kterou Fites spolu s Obcemi spisovatelů a překladatelů uzavřel s Českou televizí. Smlouva byla před podpisem, který měl učinit Dušan Chmelíček nejpozději do konce prosince m.r. Podle čerstvé zprávy JUDr. Vladimíry Vocetkové, vedoucí právního útvaru ČT, ze 7. března 2001, je návrh smlouvy dán v současné době k vyjádření zainteresovanému okruhu vedoucích zaměstnanců s předpokladem, že jednání smluvních stran o návrhu, případně protinávrhu, by se mohlo uskutečnit přibližně po uplynutí jednoho měsíce a poté budeme pozváni k jednání.
Spolupráce se Slovenskem:
na pozvání Slovenského filmového zväzu se M. Skyba zúčastnil akce Tri dny dokumentu 18.-19. května v Bratislavě.
Na pozvání Únie slovenských televizních tvůrců se M. Skyba a J. Růžička zúčastnili 29. května 2000 "televizního pondělku" v Bratislavě, kde seznámili slovenské kolegy se stavem audiovizuální legislativy v ČR.
V rámci osmé přehlídky byly uspořádány tradiční projekce slovenské tvorby spojené s tvůrčí debatou. Přehlídky se zúčastnila osmičlenná delegace Slovenského filmového svazu a Unie slovenských televizních tvůrců.

PERSPEKTIVY - PLÁN PRÁCE

Výkonný výbor Fitesu bude orientovat činnost sdružení na řešení především těchto základních problémů:
1) pokračovat v jednáních o novelách zákonů, aktuálně nejdříve je "na řadě" novela Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání - výbor navrhuje uspořádat 9. dubna 2001 Čtvrtletník na toto téma za účasti členů Poslanecké sněmovny - posl. Kučery zejména jako navrhovatele kontroverzní verze nadbíhající komerčním kruhům,
2) pokračovat ve sledování situace v České televizi - průběžně a současně se sledováním výsledné kandidátky na členy Rady ČT; členové výkonného výboru musí pokračovat v osobních jednáních s poslanci a senátory. Čtvrtletník, který by mohl analyzovat fungování ČT pod "prozatímním" vedením připravit na 11. června (v tomto termínu bude aktuálně vrcholit příprava volby Rady ČT, možná už bude po jejím zvolení),
3) v té souvislosti je třeba dovršit úsilí, aby Česká televize vydala už konečně "pravidla hry", tj. podmínky spolupráce s externími autory a nezávislými producenty, které jsou slibovány ještě od počáteční éry Jakuba Puchalského a o nichž jsme vedli diskuse na nejednom Čtvrtletníku,
4) vybrat a podporovat svého kandidáta na funkci generálního ředitele České televize a jednat o této alternativě okamžitě po ustavení nové Rady ČT,
5) pokračovat v organizování soutěže o cenu za nejlepší herecké a tvůrčí výkony v dabingu, u ceny Fitesu ve spolupráci s ARBO media a u bývalých cen Nadace ČLF, která ze soutěže odstoupila, hledat nové donátory (cena za literární přípravu a cena za celoživotní dílo),
6) pokračovat a podporovat vyhlašování exkluzivní ceny VOX HUMANA udělované spolu se stejnojmenným hnutím televiznímu pořadu, který v daném roce s největší mravní a uměleckou silou prosazovalo myšlenku humanizace světa, v němž žijeme,
7) pokračovat v organizování soutěže TRILOBIT a Ceny Vladislava Vančury (u ní zůstává jako donátor Nadace ČLF) a hledat prostředky pro tvůrčí prémie s cenami spojené (sponzoring, při neúspěchu pak upotřebit prostředky Nadace film a televize),
8) pokračovat v organizování 9. přehlídky české dokumentární a animované tvorby, reglement vydat nejpozději do 15. června 2001, pokud bude přenesena mimo Prahu, připravit ve spolupráci se subjekty z daného regionu i atraktivní doprovodný program,
9) strukturovat a více využívat webovou stránku Fitesu a dodávat na ni co nejvíce informací,
10) doplňovat členskou základnu o mladé tvůrce a připravovat markantní "omlazení" výkonného výboru od příštího volebního období, tj. nejpozději od března 2002,
11) přenášet činnost výkonného výboru pro řešení jednotlivých problémů na speciálně ustavené tří až čtyřčlenné komise a do nich kromě členů vv přizvat i další odborníky z řad členů Fitesu,
12) vyhledávat nové kontakty pro prezentaci Fitesu (Rada Evropy aj.),
13) udržovat stávající a vyhledávat další nové ekonomické kontakty a uplatňovat je při pořádání akcí Fitesu: panelových diskusí, soutěží a přehlídek.