Georges Mélies
období po roce 1904



Ďáblovy taškařice
1906

Utopie zůstává nadále nejúspěšnějším žánrem Georgese Méliese. Potvrzuje to film Ďáblovy taškařice  se slavnými scénami odysey apokalyptického koně a hvězdného vozu.


Dvěstě tisíc mil  pod mořem 
1907

Výpravný fantastický snímek o třiceti obrazech je jen velmi volně inspirován Julesem Vernem.


Tunel pod kanálem La Manche
1907

Fantastická burleska o třiceti obrazech zesměšňuje obavy Britů z tehdy hojně diskutovaných plánů na vybudování kanálu pod Lamanšským průlivem. Britové  měli totiž obavu, zda nedojde k francouzské invazi do jejich země.



Ovšem podmínky, za kterých Mélies tvoří  svá díla , se mění. V roce 1902 otvírá tvůrce  pobočku v New Yorku, aby zabránil nelegálnímu kopírování svých děl v Americe Edisonem a společností Biograph.Ve Francii mu stále více konkurují Pathé a Gaumont. Po pařížském  mezinárodním kongresu výrobců filmů v únoru 1909 se ve všech zemích zavádí půjčování filmů místo jejich přímého prodeje. Finanční potíže Star-Filmu násobí též problémy americké pobočky a tak je v roce 1911 Mélies nucen podepsat obchodní smlouvu s Charlesem Pathém a dát mu do zástavy svůj majetek.
 
Dobrodružství barona Prášila
1911

V tomto období natáčí Mélies pro Pathého Dobrodružství barona Prášila a  novou verzi filmu Popelka (1912). Posledním filmem, který Mélies natočil, je Rodina Bourrichonových na cestách (1913).


Dobytí pólu
1912

Ale ještě předtím Mélies natočil Dobytí pólu, jeho poslední vrcholné dílo. Film má  fantastický námět, a  o nějakou dobu předběhl skutečné dobytí pólu. 
 

Filmy natočené pro Pathého se již špatně prodávají, Pathé žádá o vrácení půjčených peněz, do toho přichází 1. světová válka. V roce 1923 prohrává Mélies soud a musí opustit zastavené budovy v Montreuil, zbourána je ulice, ve které sídlilo jeho divadlo. Ovdovělý Mélies se podruhé  žení a prodává v krámku své ženy hračky a cukrovinky na nádraží Montparnasse. Teprve v roce 1929 francouzští novináři objevují Méliese a některé doposud  jeho zachované filmy. V prosinci téhož roku se pořádá slavností večer na jeho počest a stovky diváků mu tleskají. O dva roky později na banketu ministerstva školství předává Louis Lumiere Méliesovi řád Čestné legie. Přesto velký filmový tvůrce, zakladatel filmové režie, dožívá ve skromných podmínkách, ale jak tvrdí pamětníci, s veselou myslí. Umírá 21. ledna 1938 a pohřben je na hřbitově  Pere Lachaise v Paříži.


předchozí
obsah