Film d'ArtS. Bernhardtová a Le Bargy

Reakcí na ekonomickou krizi v roce 1907 a hrozící zkáze filmu, jež je v té době na pokraji zájmu, je snaha získat nové diváky. Místo pouťového biografu stálé městské kino, nové náměty, snaha získat publikum až dosud navštěvující divadlo. Jedněmi z těch, co se o to snaží, jsou bratři Lafittové. V roce 1908 zakládají  tito bankéři malou výrobní společnost Film d'Art. V Neuilly u Paříže budují filmové ateliéry, podporu dostávají od herců Comédie Francaise, a tak již v prosinci téhož roku může proběhnout první představení společnosti.
 

 
Zavraždění vévody de Guise
Charles Le Bargy, André Calmette,1908

 Film je natočen podle scénáře Henri Lavedana. Na filmu pracovali další významné osobnosti své doby, např. původní hudbu k filmu na deskách zkomponoval Camille Saint-Saëns, stavby navrhl Emile Bertin. Film zobrazuje historické události z roku 1588, kdy král Jindřich III. dává zavraždit na zámku Blois vévodu z Guise. V hlavních rolích se objevují Charles Le Bargy (Jindřich III.), Albert Lambert (vévoda de Guise) a Gabrielle Robinnová (markýza de Noirmoutier). 

Film vzbudil pochybnosti. Slavný herec Comédie Francaise Charles Le Bargy převádí divadelní techniku do němého filmu, což přinášelo nechtěnou komiku. Film nebyl novátorský ani svým zpracováním. Přesto se stal mezníkem filmové historie.  Značí přerod ve scénaristické a herecké tvorbě. Filmu se začínají věnovat kvalitní spisovatelé, oficiálně se sahá po kvalitních námětech z literatury, účasti ve filmu se přestávají bránit slavné herecké osobnosti, mění se prestiž herectví od řemesla bezejmenných v budoucí systém hvězd.
 
 

Práce

Jestliže první film nové společnosti přivítal zájem diváků, tak další filmy jsou propadákem. Odyseův návrat (Le retour d'Ulysse 1908) ani Jidášovy výčitky (Le remords de Judas, Charles Le Bargy, 1908) úspěch nepřinesly.  První pokus o zrod uměleckého filmu se nezdařil. Společnost má záhy finanční problémy, odchází od ní Le Bargy. Přesto dál existuje, prodává své jméno, své filmy u ní točí např. Abel Gance a Henri Pouctal snímek Práce (Travail, 1920) podle románu Émila Zoly.  Po roce 1920  firma s výrobou filmů končí zcela.

Od roku 1908, kdy společnost Film d'Art uvedla film Zavraždění vévody de Guise s hereckou účastí slavného divadelního herce Charlese Le Bargyho, se občas objevují na filmovém plátně i další divadelní hvězdy Comédie Francaise. Nejpřednější z nich je božská Sarah Bernhardtová, vlastním jménem Rosine Barnardová. Tato divadelní herečka se ve filmu objevuje až na sklonku své kariéry, navíc již s omezenou pohyblivostí, a tak  nedokázala najít přijatelný způsob, jak skloubit její divadelní mistrovství s  požadavky filmu.
 
 

 
 
Královna Alžběta
Louis Mercanton, 1912

Mezi nejvýznamější filmy s její účastí patří Tosca (La Tosca, André Calmette, 1908), Dáma s kaméliemi (La dame aux camélias,André Calmette a Henri Pouctal, 1911), Královna Alžběta. 


 
Francouzské matky
Les meres françaises,
Louis Mercanton a René Hervil, 1916

Melodrama s hereckou účastí S. Bernhardtové.


 
 
Jeanne Doréová
Jeanne Doré, 
Louis Mercanton a  René Hervil, 1916

Jeden z posledních filmů, na kterých se za války účastnila S. Bernhardtová.


 

Sarah Bernhardtová


předchozí
obsah