Ferdinad Zecca
1864-1947



Charles Pathé a Ferdinand Zecca

Hlavní osobou firmy Pathé Freres na poli filmu byl Ferdinand Zecca (1864 - 1947). Po hereckých a pěveckých počátcích v divadle nahrává pro firmu Pathé gramofonové desky a posléze natáčí  filmy. Zpočátku je způsob jeho režie obdobný tomu, jak točil Mélies. To znamená, že výroba filmu je především řemeslo, kde režisér je zároveň kameramenem, výtvarníkem i hercem. Brzy však Zecca vytváří filmové štáby a jednotlivé profese se osamostatňují.
 

Dobytí vzduchu
1901

Jeden z prvních filmů Ferdinanda Zeccy pro společnost Pathé nezapře inspiraci v Méliových trikových snímcích.


 
Historie zločinu
1901

 Prvním jeho velkým úspěchem se stává film Historie zločinu. Námět Zecca převzal z Grévinova muzea voskových figurín v Paříži. Zde se nacházela série scén rekonstrující pomocí voskových figurín v životní velikosti příběh vraha. Zecca tuto sérii doplnil scénou Poslední odsouzencova noc, v níž  zločinec sní a v medailónku v pravém horním rohu projekčního plátna se mu zjevují události, které ho přivedly k zločinu. Film trval 5 minut a postavu zločince ztvárnil Jean Liezer. 


 
 
Zabiják
1902

Nejslavnějším filmem vytvořeným Zeccou se stal Zabiják. Někdy se též uvádí další český název Oběti alkoholismu. Film zobrazuje některé příhody slavného Zolova románu (L'Assomoir, 1877) odehrávajícím se v neutěšeném prostředí chudých řemeslníků a dělníků. Spatříme tak otce zavlečeného do krčmy, střechu, na které dojde k neštěstí i smrt alkoholika.


 
 
V černém kraji
1903

Pokus o realistické drama v režii F. Zeccy inspirované Zolovým románem Germinal.


 
 
Stávka
1904

Další film F. Zeccy inspirovaný Zolovým románem Germinal. Tentokrát Stávka končí smírem mezi Kapitálem a Prací za požehnání Spravedlnosti.

Od roku 1905 se Zecca stavá generálním ředitelem a vedoucím celé produkce Pathé. Má umělecký dohled nad filmy dalších režisérů společnosti jako byli Nonguet, Heuzé, Velle, Gasnier či Poutcal. V roce 1914 se stává ředitelem pobočky Pathé Freres ve Spojených státech a od roku 1920 je vedoucím továrny na přístroje a kamery pro úzký film Pathé Baby.
 
 


předchozí
obsah