Domů Astrofoto Vybavení Odkazy Co je zde nového Něco o mě


Fotoaparáty a jejich příslušenství

Fotoaparáty

Fotoaparát ZENIT 11. Někdy kolem roku 1987 jsem si za 700 Kčs koupil tuto klasickou kinofilmovou jednookou zrcadlovku - ruskou obdobu německé Praktiky. Pro astrofotografii splňuje tento fotoaparát všechny požadavky- má odnímatelný objektiv a umožňuje dlouhé expozice (čas B). S tímto přístrojem jsem za těch několik let, co se věnuji astrofotografii, pořídil několik stovek astrofotek (převážně širokoúhlých - s objetivem Helios či Revuenon Zoom)
Další aparát ZENIT. Je to jedna ze starších jednookých zrdadlovek , kterou jsem dostal od kolegy z práce. Tělo jsem používal při zaostřování metodou ostří nože, kdy ZENIT 11 nešel použít- měl založený film.

Fotoaparát Canon EOS 300D. Po prudkém nástupu digitální fotografie a po relativně lepší finanční dostupnosti digitálních jednookých zrcadlovek nastal čas si nějakou digizrcadlovku pořídit. Na výběr bylo z několika modelů firmy Canon či Nikon. Výběr byl jednoduchý- zvolil jsem u nás i v zahraničí oblíbený Canon EOS 300D (i když jsem pošilhával po jeho dražším bratříčkovi- EOS 20D) a nadělil jsem si ho k Vánocům pod stromeček (2004). Canon EOS 300D je 6.3 Mpixelová jednooká zrcadlovka s odnímatelným objektivem a umožňující dlouhé expozice. Kromě automatiky má i plně manuální režim, ISO v rozsahu 100-1600 (po změně firmware až ISO 3200) a dokáže snímky ukládat v surovém formátu RAW. K fotoaparátu mohu díky redukci používat i objektivy pro Zenita, ale výsledné fotografie nestojí za moc- objektivy nejsou vhodné pro tento digifoťák (proto jsem se taky rozhodl pro Canona postavit nového "fotoNewtona"). Do budoucna (až si koupím nějaký lepší  digikompakt) mám v plánu provést úpravu fotoaparátu spočívající ve vyjmutí filtru před snímačem CMOS, čímž se znatelně zvýší citlivost na červenou barvu (=> emisní mlhoviny), ale daní je další nepoužitelnost fotoaparátu pro normální (denní) fotografii :( .
Objektivy

V mé sbírce jsou tyto objektivy: základní objektiv k Zenitu- Helios 2/58 mm, zoom objektiv Revuenon Zoom 4/70-200 mm, starý fotografický objektiv Tessar 4.5/360 mm a základní zoom objektiv k Canonu EFS 18-55 mm.
Příslušenství

Redukce Praktika - Canon. Tato redukce má na jedné straně závit pro Praktiku a na druhé Canon bajonet. Umožňuje použití objektivů pro fotoaparáty Praktika (Zenit; závit M42x1) na fotoparátech Canon.
Parfokální okulár. Výborná pomůcka pro zaostření dalekohledu s fotoaparátem je parfokální krátkoohniskový (f~4mm) okulár. Jeho použití je jednoduché. Přípravek s okulárem se nasadí na dalekohled, okulárovým výtahem se dalekohled zaostří (pro lepší posouzení správného zaostření je možné použít Hartmanovu masku před objektivem), pozice okulárového výtahu se zajistí proti pohnutí, přípravek s okulárem se sundá a nasadí se fotoaparát (bez dalšího přeostřování!). Tím je zajištěno správné zaostření. K tomu, aby tomu bylo doopravdy, je ale potřeba nejdříve parfokální okulár dobře seřídit. To se provede následovně. Dalekohled s fotoaparátem se zaostří například pomocí pokusných expozic a okulárový výtah se zajistí v pozici správného zaostření. Sundá se fotoaparát a nasadí se přípravek s okulárem. Okulár se zaostří posouváním v přípravku (nehýbat s okulárovým výtahem!) a zajistí v přípravku. Poté se sundá přípravek s okulárem a s citem dotáhne doraz- šroubek uvnitř přípravku, který je dobré zajistit kapkou lepidla (zabránění povolení a tím i rozštelování). Použití dorazu má výhodu v tom, že okulár je možné používat i k jiným účelům- okulár lze opakovaně vyndavat a díky dorazu jej následně umístit vždy do stejné polohy v přípravku. Vše je snad jasné z obrázku. Přípravek jsem vyrobil ze zakoupené náhradní zadní krytky objektivu (má potřebný bajonet) a jednoduché součástky s vnitřním průměrem jako použitý okulár (1.25") a se šroubkem pro zajištění okuláru.
dálkové spouště
(pro Canon EOS 300D)

Dálková spoušť č.1: Fotoaparát Canon EOS 300D umožňuje v manuálním režimu expoziční dobu do 15 sec. Naštěstí je možné zvolit i režim B (Bulb) a tím teoreticky exponovat neomezenou dobu (do vybití baterie). K otevření závěrky v tomto režimu je dobré použít dálkovou spoušť, což je vlastně obdoba drátěné spouště u klasických fotoparátů. Výroba takové spouště je velmi jednoduchá. Stačí k tomu 2.5 mm stereo jack, dvoužilový kabel, vypínač (buď obyčejný páčkový a nebo tlačítkový s aretací) a vhodná krabička. Zapojení je snad jasné dle obrázků. Funguje to tak, že jedním stiskem tlačítka se žávěrka otevře a druhým stiskem zavře. Spoušť jsem si udělal podle návodu uveřejněném zde.
Dálková spoušť č.2: Druhá dálková spoušť slouží k ovládání fotoaparátu (expozic) pomocí počítače. K tomuto účelu je možné použít např."jednoúčelový" free program DSLR Control či komerční DSLR Focus (který toho umí daleko víc, nejen řídit expozice). Tato varianta spouště (časovače) má jednu obrovskou výhodu. Je možné si v programu nastavit délku expozice a počet zamýšlených expozic a počítač se již o vše postará sám.  Tak např. při použití programu DSLR Control si uživatel zvolí expoziční dobu  (např. 5 min), dále počet požadovaných expozic (např. 8) a nakonec pauzu mezi jednotlivými snímy (potřebnou pro uložení snímků na paměťovou kartu). Po stisku tlačítka Start počítač sám provede osm pětiminutových expozic. Uživatel tak nemusí sledovat čas, nemusí sledovat kolik expozic už má hotových, ..., a může se věnovat jiné činnosti (v tomto případě ~ 40 min). Toto řešení dálkové spouště má ale jednu velkou nevýhodu- uživatel k tomu potřebuje počítač (notebook).

K výrobě spouště jsou potřeba tyto součástky:
1. 25-ti pinový konektor pro paralelní port osobního počítače (samec)- 1 ks
2. odpor 47 Kohm- 2 ks
3. tranzistor 2N3904- 2 ks
4. 2:5 mm stereo jack- 1ks
5. 3-žilový kabel

Spoušť jsem si vyrobil podle návodu uveřejněném na stránkách k programu DSLR Focus.
Dálková spoušť č.3- časovač:  Vrcholem v dálkových spouštích je časovač, který jsem získal od Honzy Špuláka (který jej udělal v několika exemplářích  ve spolupráci s  Martinem Myslivcem ). Časovač obsahuje dvouznakový displej, čtyři tlačítka a tři červené diody. Umožňuje nastavit expoziční dobu ve třech režimech: po sekundách (hodnota v rozmezí 1..99 sekund), po desítkách sekund (10..990 sekund) a po minutách (1..99 minut). Dále je možné zvolit počet opakování nastavené expozice (1..99 krát), hodnotu prodloužení expozice o 0..99 sekund (kompenzace Mirror-LockUP a pod.), hodnotu pauzy (2..99 sekund) potřebnou pro uložení snímku na kartu a nakonec i hodnotu (0..3) nastavující kontrast displeje. Časovač dokonce obsahuje i nabíjecí Li-Ion baterii. Uživatel si nastaví délku expozice (např. 8 minut), počet požadovaných expozic (snímků; např. 5) a po stisknutí tlačítka START časovač (v tomto případě) provede pět snímků každý s expoziční dobou osm minut. Je to prostě super věc (díky Honzo!).

!!! Důležité upozornění: výroba dálkových spouští podle těchto stránek je na Vaše vlastní riziko a nenesu odpovědnost za případné poškození fotoaparátu či jiných zařízení!!!



Domů Astrofoto Vybavení Odkazy Co je zde nového Něco o mě
© František Bílek