Gymnázium Pacov

Historie školy

Chci-li psát o historii školy, nemohu nezačít od začátku. A to byl rok 1990, kdy se po listopadové revoluci otevřely různé zajímavé možnosti. A někdo mě přivedl na myšlenku vrátit do Pacova gymnázium, které tam bylo v r. 1975 administrativně zrušeno. Přihlásil jsem se do konkurzu na ředitele základní školy Za Branou, ten jsem vyhrál, ale od začátku jsem vyhlásil program obnovy gymnázia. Jako kandidát lidové strany (ne člen!) jsem se taky hned dostal do městské rady a snažil se prosadit svůj záměr s podporou města.

Na jaře 1991 jsem začal vyjednávat o založení víceletého gymnázia. Byly dvě překážky: nedostatek financí a potřeba stávající střední školy, která by nově vznikající školu zastřešila. Peníze jsem řešil sbírkou u různých podniků, obecních úřadů a jiných organizací. Oslovil jsem na 40 institucí a vybrali jsme 137 000 Kč. Zastřešující školu po neúspěchu v pelhřimovském okrese (zdejší ředitel školského úřadu byl velmi proti) jsem našel na gymnáziu v Táboře. A tak už v září 1991 byla zahájena výuka v elokované třídě Gymnázia Tábor v budově základní školy Za Branou v Pacově, kam bylo přijato 30 žáků ze 40 přihlášených z 5.tříd základních škol Pacovska. Žáci této primy mají na vysvědčení v 1.pololetí razítko Gymnázia Tábor a podpis Pavel Hrkal, ale ve 2.pololetí už je razítko Gymnázia Pacov a podpis můj. Zřizovací listinou je stvrzeno zřízení gymnázia v Pacově a zápis do sítě státních středních škol od 1. 1. 1992. Řízením školy jsem byl pověřen bez nároku na odměnu a skutečným ředitelem gymnázia jsem se stal až po konkurzu od 1. 8. 1992.

Udržení nové a jediné střední školy v Pacově vůbec nebylo jednoduché. Protože jsme předpokládali vždy jednu třídu v ročníku, nebylo možné uvažovat o jiném než víceletém gymnáziu. A to samozřejmě těžce nesly základní školy (zvláště některé) a začalo se mluvit o vykrádání a tunelování základních škol. Přesto se vždy třída otevřela a to tak, že od druhého roku byla vždy ještě přechodně přijata třída čtyřletého - vyššího gymnázia. A jak se škola rozrůstala, ve školním roce 1995-96 už měla sedm tříd, stále markantněji vystupoval druhý problém, a tím byla potřeba vlastní budovy.

To už jsem dávno na všechno nebyl sám, a tak jsme hledali nějaké řešení. Vedle řady jiných nápadů (o některých by bylo pěkné povídání) se nakonec ujal jeden, a to přestavba nedostavěného Kulturního domu v centru města na gymnázium. Přesvědčil jsem městské zastupitelstvo, aby odhlasovalo bezúplatný převod základů stavby na gymnázium s podmínkou, že dojde k zahájení stavby. Mohlo se vyjednávat s ministerstvem školství, ale neobešlo se to bez šrámů. V první fázi bylo gymnázium samo investorem stavby a prostřednictvím svého manažera, tedy obstaravatele, vybralo ve výběrovém řízení projektanta i dodavatele stavby. Když byl projekt hotov, ministerstvo v osobě ředitele odboru investic jej shodilo se stolu, protože se lišil od původní studie. To byla kritická chvíle a mnoho nechybělo, aby stavba a s ní celé pacovské gymnázium ukončilo existenci. Nakonec se našlo řešení, které bylo možné s podmínkou změny investora a obstaravatele.

 

V letech 1996-97 byla nová škola přeci jen postavena. Investorem byl Školský úřad Pelhřimov, obstaravatelem firma Typaz Praha, projektantem zůstala projekční kancelář Integra Pelhřimov a za dodavatele byla vybrána stavební společnost Prima Strakonice. Vznikla architektonicky zajímavá a přitažlivá škola, která nemá pravé úhly, mnohé stěny jsou kulaté a tělocvična má v půdorysu šestiúhelník.

 

Současnost

Škola má své webovské stránky web.telecom.cz/gpacov. Proto jen stručně.

Gymnázium Pacov je po všech změnách šestiletým gymnáziem, které přijímá žáky ze sedmých tříd základních škol.Výjimečně může přijmout i několik žáků z devátých tříd na doplnění odpovídající třídy gymnázia. V současnosti má v šesti třídách celkem 160 žáků, což je slušný průměr 27 žáků na třídu.

Zatím školu opustilo 8 tříd, které odmaturovaly a absolventi se velmi dobře uplatňují na vysokých a dalších školách.

 

Profesorský sbor v květnu 2002:

Zleva: L. Kremsová, J.Topič, J. Novák, I. Lomicová, P. Roubal, F. Hofman, V. Pešková, O. Hofmanová,  L. Stejskalová, A. Trachtová, R. Mohlová. L. Šudáková, H. Hurychová

Chybí: M. Barešová, J. Hofmanová, I. Hrušková, H. Štolbová, Lud. Stejskalová, L. Válková

V době fotografování ještě nebyli členy sboru M. Barešová, H. Štolbová, J. Topič, I. Hrušková, L. Kremsová, Lud. Stejskalová

Ze života Město První stránka Zájmy Sport Tvorba

nahoru