Masovým turistou na Turecké riviéře

Vítám všechny, kteří ať již cíleně nebo pouze omylem zavítali na tyto stránky. Jmenuji se Ondřej, je mi 33 let  a na těchto stránkách bych chtěl popsat mé zkušenosti s cestováním do Turecka. Důvod je jednoduchý - když jsem se rozhodoval, kam jet na dovolenou, sám jsem sháněl co nejvíce informací. Všude jsem nalézal pouze stránky typu Tureckem na koloběžce, Napříč Tureckem bez haléře v kapse, Kterak přežít měsíc v Turecku bez jídla, Do Turecka s oslem a manželkou a podobně. Ihned musím uvést, že jsem pohodlný zhýčkaný masový turista povahy spíše nedobrodužné, který zaplatí příslušný obnos cestovní kanceláři a hodlá se věnovat hlavně poznávání a odpočinku. Nu, a takové informace jsem hledal marně.

Při vší mé vrozené skromnosti musím říci, že dnes na těchto stránkách naleznete pravděpodobně nejpodrobnější informace o Turecké riviéře na českém webu, zejména pak o oblasti od Antalye na jih. Stránky se snažím průběžně doplňovat a upřesňovat, snad zde tedy naleznete mnoho pro vás zajímavých informací a při každé návštěvě i něco nového. Při našem pobytu jsme si zdaleka neprohlédli osobně všechna zajímavá místa oblasti. V takových případech jsem pro doplnění informací využil skvělého průvodce Petra Kaisera, ze kterého jsem pro Vás s Peterovým laskavým svolením přeložil popis nejzajímavějších míst.

Zde je mapka jižního Turecka. Kliknutím na obrázek  můžete otevřít stránku s větší mapou (438 kb). Detailní mapu oblasti naleznete na stránce letoviska.

Podvakráte jsme byli (já a drahá A.) na dovolené v Řecku na ostrovech Kefallonia a Lefkada (pokud byste chtěli o těchto pozoruhodných ostrovech vědět něco blíže, kontaktujte mě). Napotřetí jsme chtěli tedy něco trochu jiného. Turecko nás (tedy spíše mne) lákalo tím, že leží převážně již v Asii a že tam člověk uvidí zase něco úplně jiného. V tom jsme se tedy nemýlili.

Dobrá, bylo září roku 2000, Praha se chystala na obléhání hordami antiměnofondových  válečníků a my jsme ještě nevěděli, jak a kam pojedeme. Z důvodů výše uvedených jsem chtěl do Turecka a zbývalo vybrat jak a kam. Otázka jak byla jasná. Cesta luxusním autobusem Karosa přes celou Evropu není kompatibilní s mou páteří a představami o zdravém rozumu. Přeci jen je země půlměsíce a medu trochu z ruky.

Kam ale zamířit? Turecko je prostě velké.Naše cestovní kanceláře nabízejí jen turisticky nejzajímavější oblasti - Bodrum a Tureckou riviéru. Protože mám rád hory a moře (pokud možno obojí dohromady), zvolil jsem Tureckou riviéru. Tak je podle příruček a bedekrů označována oblast na jihu Turecka mezi Kemerem a Alanyí. Dnes však již turismus postoupil zase o nějaký ten kilometr na jih za Kemer. Jako jižní mez bych označil Tekirovu. Právě v západní části Turecké riviéry se tyčí pohoří Taurus, které svou výškou přes tři tisíce metrů zabraňuje pronikání neblahé dešťonosné oblačnosti dále na východ. Celá oblast je tak velmi chráněna a podnebí je zde teplé a suché. A kromě toho jsou hory krásné.

Zúžíme-li tedy výběr na oblast mezi Antalyí a Tekirovou, máme na vybranou několik středisek.v sekci letoviska se je pokusím podrobněji popsat, jak jsem je při naší návštěvě poznali.

Zajímavá satelitní fotografie celé Turecké riviéry. Na snímku je to oblast vpravo dole.