Deník Anne Frankové

Anne Franková

 

 

Anne Frank:

Annelise Marie Franková se narodila 12. června 1929 v německém Frankfurtu nad Mohanem. Zemřela v březnu 1945 v německém koncentračním táboře Bergen-Belsen na tyfus, krátce po své sestře, o kterou se až do konce starala.

 

 

KNIHA:

Vydání:

Státní nakladatelství dětské knihy; v Praze 1966; 1. vydání v SNDK (jinak vydání 3.)

Ilustroval:

Ivan Strnad

Fotografie:

zapůjčil pan Otto Frank z Basileje

Literární druh:

beletrie, autobiografický román

Forma:

ich-forma

 

 

DĚJ:

Místo:

Holandsko - Amsterdam (ulice Prinsengracht č. 263 v centru Amsterdamu, vedle kostela Westerkerk)

Doba:

14. června 1942 - 1. srpna 1944 (doba 2. světové války)

 

 

Postavy:

"Potopenci", Židi: Anne Frank Margot Frank - *16. 2. 1926 Frankfurt nad Mohanem, Annina starší sestra Otto Heinrich Frank ("Pim") - *12. 5. 1889, Annin otec Edith Frank - *1900, Annina matka Petr Van Daan (ve skutečnosti Van Pels) - *1926, syn Van Daanových Augusta Van Daan (ve skutečnosti Van Pels) - *29. 9., Hermannova manželka Hermann Van Daan (ve skutečnosti Van Pels, "Putti") - *31. 3., Ottův obchodní partner Albert Dussel (ve skutečnosti Fritz Pfeffer) - *30. 4. 1889, zubař

"Zasvěcení", zaměstnanci Otto Franka: Miep van Santen (ve skutečnosti Miep Giesová) - od r. 1933 zaměstnankyně Ottova obchodu, mladá sekretářka a věrná přítelkyně Eli Vossenová (ve skutečnosti Bep Voskuijlová) - mladá sekretářka pan Koophuis (ve skutečnosti asi Johannes Kleiman) - převzal firmu "Travis" pan Kraler (ve skutečnosti asi Viktor Kugler) - převzal firmu "Kollen & Co"

Henk van Santen (ve skutečnosti Henk Gies) - manžel Miep, patřil k "zasvěcencům", ale nepracoval ve Frankově obchodě Harry Goldberg - Annin ctitel Petr Wessel - Annina láska, starší

 

 

Děj:

Anne dostala k 13. narozeninám od rodičů deník. Začne se tedy jeho stránkám svěřovat se svým životem a brzy, 20. června 1942, začne jeho prostřednictvím psát dopisy své fiktivní (vymyšlené) kamarádce Kitty. Kitty se tak dovídá, že otec už dlouho připravuje "potopení" Frankovy rodiny. Když pak šestnáctileté Margot přijde povolání do "pracovního tábora" (koncentráku) v Německu, rodina se rozhodne své potopení urychlit a 6. 7. 1942 se začne skrývat v zadním traktu domu, kde sídlí Ottova firma - v domě č. 263 v ulici Prinsengracht. 13. 7. 1942 se tu s nimi podle plánu zabydlí i Van Daanovi. A 16. 11. 1942 se k oběma rodinám přistěhuje 8. člen - pan Dussel. Všichni "potopenci" jsou závislí na věrné pomoci Miep, Elli, Koophuise a Kralera. Anne v dopisech svou kamarádku seznamuje se svým zdejším životem, popisuje jí své druhy a své sympatie s nimi, i neustálé hádky (Anne nemá příliš v lásce paní Van Daanovou, protože ji neustále kárá, a nerozumí si se svou matkou, zato v dobrém otci vidí svůj vzor) a svěřuje se jí se svými myšlenkami a plány. Po válce se chce živit psaním, protože chce žít i po své smrti. Je fakt, že psát umí a ona to ví. Její sen se jí poté splní, právě díky této knížce nazvané Deník Anne Frankové, přestože zemře ještě před koncem 2. světové války. Podrobnější děj

O knize:

Anne začala svůj deník přepisovat do podoby knihy poté, co v březnu zaslechla v dánském Svobodném rádiu Oranje vysílajícím z Velké Británie výzvu, aby občané poskytli své deníky pro poválečnou sbírku, která měla sloužit historickým účelům. Během deseti týdnů (od 10. května do 4. srpna 1944) tak přepsala podstatnou část svého deníku a zejména upravila jeho začátek. Během přepisu pokračovala v psaní původního deníku. Avšak svůj přepis nestihla dokončit. Když byla 4. srpna 1944 zatčena, měla dokončeny 324 strany své knihy.

Otto Frank nedokončenou knihu a původní deník své dcery sestavil dohromady a v červnu 1947 byla připravená kniha poprvé publikována v Holandsku v nákladu 1500 výtisků. Během několika let se pak stihla přeložit do 60 jazyků. Všechny původní texty Anne Frank nakonec připravil k vydání holandský Státní institut pro válečnou dokumentaci (RIOD, Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie) a roku 1986 vyšly v knize "Deník Anne Frank". To již bylo zcela jisté, že knihu skutečně napsala mladá Anne Frank a že to není žádný podvrh. Úplné kritické vydání "Deníku Anne Frank" bylo vydáno až v roce 1991.

O jejich útočišti:

"Dům Anne Frank se nachází na ulici Prinsengracht číslo 263 v centru Amsterdamu, vedle Westerkerku, jednoho z největších historických kostelů. Úzký dlouhý pokoj Anny a Margot sousedil s ložnicí rodičů. Van Pelsovi obývali dvě místnosti nahoře. Jediný vchod do tajného bytu maskovala zvláštní otáčivá knihovna. Zatemnění zajišťovaly závěsy na všech oknech. Když přišel Dussel, Margot se nastěhovala k rodičům a Anna se o pokojík brzy dělila s novým příchozím."

Citát:

"Není větších nepřátel, než jsou Němci a Židé."

Jazyk:

spisovný (hovorová a knižní čeština)

Neznámá slova:

špejchar; štěrbák - jídlo

Počet stran:

237 stran (243 stran i se závěrem)

 

 

 

 

 

Zpět na Klasiku

Domů