Historie

  Černý prales pokrýval krajinu Českomoravského pohoří, táhnoucí se od Jihlavy až ku Habrům. 

   Během XIII.století povstalo při "Brodu" přes řeku Sázavu město, kteréž původně "Brod", později "Brod Smilův" a konečně "Brod Německý" nazváno bylo,- Brod Smilův slulo proto, že pan Smil z Lichtenburka na město to právo si činil; Brod Německý z té pak příčiny, že první zdejší zámožnější obyvatelé, nejvíce horníci, Němci byli. 


ERB města Havlíčkův Brod
Erb Německého Brodu na znakovém privilegiu, jež pro město vydal v r. 1566 František hrabě z Thurnu


Pomník Karla Havlíčka Borovského
odhalený v městském parku r. 1924.
Socha, dílo Bohumila Kafky,
byla odlita z bronzu válečných děl



     P ůvodní kupecká osada Brod z roku 1234, ležící na důležité středověké obchodní cestě zvané Haberská stezka, dala vznik pozdějšímu významnému městu. Založeno bylo Smilem z Lichtenburka, jedním z nejmocnějších pánů z doby vlády Přemysla Otakara II.
      Nálezem stříbrné rudy v jednom z nejstarších horopisných celků naší republiky, při řece Sázavě, vyrostlo v hustých pohraničních hvozdech bohaté centrum těžby stříbra. Příliv německých horníků byl příčinou, proč toto město neslo od roku 1310 po několik století název Německý Brod.
      Výhodná poloha na křižovatce cest zaručila městu od 13.století také důležitý monopol cizozemského zboží pro oblast dnešní Českomoravské vrchoviny. Kromě obchodu, dařilo se zde řemeslné a zemědělské výrobě. Německý Brod brzy získal významná práva a byl postaven na roveň městům královským. Stal se jakýmsi vrchním soudním dvorem pro okolní města - Chotěboř, Lipnici, Světlou a Ledeč nad Sázavou. Už Jiřík z Poděbrad dobře věděl, že poloha města také předurčuje Německý Brod ke schůzkám význačných politiků, vojevůdců a české šlechty.
      Město si budovalo věhlas i mimo území Čech. V roce 1735 byla otevřena latinská škola Carolina, později na ni navázalo brodské gymnasium, které vychovalo řadu světově proslulých osobností jako jsou: Josef Dobrovský, Jan Václav Stamic, Karel Havlíček Borovský, Bedřich Smetana, Jan Zrzavý a mnozí další.

      Brod oplýval střídavě rostoucím bohatstvím i krutou bídou válkami drancovaného území. I přes válečné ničení, morové rány a rozsáhlé požáry zůstalo dochováno přes 100 historických a kulturních památek. Střed města je od konce 80tých let památkovou zónou. Městské hradby s baštami, historické centrum s úchvatným barokním náměstím, bohaté kostely, kašna s Tritonem, pověstmi opředený symbol zrady na novoradniční věži nebo jeden z nejvýznamnějších zvonů v českých zemích jsou jen náznakem historického bohatství. Jednou z nejvýznamnějších památek je Havlíčkův pomník.
      Město nezapomnělo na své rebelanství, ale i zdravý úsudek, který vždy projevovalo v mezních epochách, a proto se po těžkém období II. světové války zaštítilo jménem Karla Havlíčka Borovského.



[Památky] [Zpět]