Kondor krocanovitý Cathartes auraCelá Amerika od Kanady až po Ohňovou zemi
Kondoři žijí v subtropech a tropech Severní i Jižní Ameriky. Podobají se supům, od kterých je odlišuje několik znaků. Nozdry jsou umístěné u kořene zobáku, není mezi nimi žádná přepážka. Na rozdíl od ostatních dravců mají dobře vyvinutý čich. Nohy jsou přizpůsobené pohybu na zemi a nemají dobrou uchopovací schopnost ani ostré drápy. Živí se převážně zdechlinami.
Mezi menší druhy patří kondor krocanovitý (na snímku) a havranovitý. Oba jsou ještě hojní a žijí ve velkých hejnech. Kondor krocanovitý se vyskytuje až po jižní Kanadu, na zimu se stahuje jižněji. Je otužilejší než ostatní druhy. Rozmnožit se jej podařilo v ZOO Praha a v Olomouci. Kondor velký se vyskytuje v horách Jižní Ameriky. Velcí jedinci mohou mít rozpětí křídel až 3,5 metru a jsou tak největšími dravci. Kondor královský je pestřeji zbarvený než jeho ostatní příbuzní. Je dlouhý přes 70 centimetrů. Obývá pralesy a stepi v nížinách Střední a Jižní Ameriky. Hnízdí většinou na stromech. Živí se také zdechlinami.
Kondoři se chovají v párech ve větších voliérách. Na zimu se musí přemístit do vytápěného zimoviště s teplotou alespoň 16-18° C. V zajetí se rozmnožují jen vzácně. Rodiče krmí mláďata natrávenou potravou, kterou jim vyvrhují z volete. Proto je obtížné uměle odchovat mláďata od prvního den života. Teprve později je krmí čerstvou potravou. Krmí se hovězím masem, které nemusí být příliš kvalitní. Dále se jim podávají králíci, kuřata, slepice, myši, potkani a morčata. Toto biologické krmení se jim zkrmuje celé i s vnitřnostmi. Maso se nesmí krmit zmrzlé, jinak by zvířatům mohlo způsobit vážné zažívací potíže.
 
 (Text je převzat z knihy "Zoologická zahrada", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 1999)