Snovač oranžový Euplectes franciscanaAfrika jižně od Sahary
Patří do čeledi snovačovitých, která čítá asi 140 druhů. Velmi mnoho z nich je oblíbeno u chovatelů exotických ptáků. Jsou to motýlci, astrildi, rýžovníci, amadiny, vrabci, vdovky a další. Žijí hlavně v Africe, někteří se vyskytují i v Asii a Evropě.
Snovač oranžový se vyskytuje v Africe. Domorodci není příliš oblíbený, protože jeho velká hejna působí značné škody na polích. Živí se různými semeny a hmyzem. Mimo hnízdní období jsou samci nenápadně zbarvení. V době rozmnožování se zbarvuje černě a oranžově. Samička je hnědavá a nenápadná. S příchodem období dešťů se rozdělují se na menší skupinky a začínají hnízdit. Samci staví z trávy kulovitá hnízda s dlouhým vchodem.
Chov snovačů je snadný. Stačí jim větší klec nebo voliérka. Na zimu se musí umístit do vytápěné místnosti. Lze je chovat i ve větší skupině. Musí mít dostatek hustých větví, ve kterých staví z trávy, různých vláken nebo lýka hnízda. Hnízdo staví vždy samec. Samička pak upravuje jeho vnitřek. Do něj snáší 3-6 vajíček, na kterých sedí sama. Samec hlídá v okolí a napadá narušitele, kteří se k hnízdu přiblíží. Mláďata se líhnou za dva týdny. Ve dvou až třech týdnech vylétávají z hnízda a po měsíci jsou zcela samostatná. Zbarvením se podobají samičce. Krmí se prosem a jinými drobnými semeny. Dále dostávají zelené krmení, ovoce a v době odchovu mláďat je nutný hmyz.
 
 (Text je převzat z knihy "Zoologická zahrada", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 1999)