Muréna síťkovaná Gymnothorax favagineus

  • Třída:      PAPRSKOPLOUTVÍ Actinopterygii
  • Podtřída: Kostnatí Neopterygii
  • Řád:        Holobřiší Anguilliformes
  • Čeleď:    Murénovití Muraenidae

  •  

    Holobřiší Anguilliformes mají dlouhé, hadovité tělo. Chybí jim břišní a někdy i hrudní ploutve, ostatní většinou srůstají v ploutevní lem. Tělo není kryté šupinami. Většina druhů obývá teplá moře a oceány. Mezi nejznámější zástupce patří úhoři a murény.
    Murénovití Muraenidae jsou dravci tropických a subtropických moří. Mají lysé, protáhlé tělo. Chybí jim párové ploutve a ploutevní lem je úzký a nízký. Nosní otvory jsou trubicovitě protažené. Tlama je vyzbrojena desítkami velkých zubů. Kousnutí murény bývá nebezpečné, ale na přítomnost toxinu nejsou jednotné názory. Murény jsou loveny pro chutné maso. Ve starém Římě byly chovány ve zvláštních nádržích. Jejich maso zde bylo ceněno jako pochoutka. Nejchutnější prý byly ty, které se krmily masem otroků.
    Muréna síťkovaná Gymnothorax favagineus dorůstá asi do 100-180 cm. Vyskytuje se v Indickém oceánu. Pohlaví nelze podle vnějších znaků rozlišit. Vyspělí samci bývají subtilnější než samice. O rozmnožování je známo jen velmi málo informací. Murény často obývají korálové útesy, kde se ukrývají ve štěrbinách a skalních dutinách. V podvečer se vydávají na lov kořisti. Loví měkkýše, korýše i ryby. Někdy dokonce potravu vyhledávají i nad hladinou. Chov murén není náročný. Pro tento druh postačuje nádrž o obsahu 1000 litrů. Nádrž musí být dobře zakrytovaná, neboť murény dokáží vylézt ven i malou mezerou. V jejich společnosti můžeme chovat jen velké ryby, i když jsou známé případy, kdy pozřely i 30 cm dlouhého jedovatého perutýna. V akváriu musí mít každá muréna alespoň jeden úkryt, jinak se mohou navzájem napadat. S krmením potíže nebývají, neboť jsou velmi žravé. Podávají se jim mořské i sladkovodní ryby, rybí maso, chobotnice, krevety a loupané škeble.
     

    (Text je převzat z knihy "Zoologická zahrada", vydalo nakladatelství RUBICO Olomouc v roce 1999)